Zahvalnost narodima bivše Jugoslavije mora naći mjesto za pomoć nakon zemljotresa iz 1979. godine

9
Glavna gradska vrata

Prof.dr Milenko Pasinović

Dugo već traju rasprave što treba da stoji iznad glavnih gradskih vrata u Kotoru. Jedni su za vraćanja najstarijeg obilježja koji ima dokumentovan trag. Drugi bi drugačije, samo trenutno ne znaju kako. Slažu se uglavnom oko konstatcije da se obilježje SFRJ mora ukloniti i da se stranci pitaju da li je stari grad Kotor nastao 21. 11. 1944. Neće baš biti da su stranci toliko neobaviješteni i da mogu da misle da je grad vjekovne tradicije, za koga su vezane brojne legende nastao prije samo sedamdesetak godina.

Struka kaže da su brojni slojevi koje treba temeljno istražiti. Ali, ko kod nas još struku pita? Najbolji dokaz za to je gradnja čvrsta graničnog prijelaza Luke Kotor na pjenu od mora, ili tačnije na samu lužu, izgrađenu na pontonima nakon katastrofalnog zemljotresa koji je zahvatio crnogorsko primorje 15. aprila 1979. godine.

I dok se znoje umne glave, dok se jedni ljute i napuštaju demonstativno, a drugi više neće da učestvuju u raspravama koje ne daju rezultat, jedna originalna ideja, sa puno smisla zavređuje punu pažnju.

Prof. dr Milenko Pasinović ističe da smo svjedoci povremenih rasparava, kako glavnim gradskim vratima Kotora, vratiti nekadašnji izgled. Ne mislim, kaže on, na njihovu visinu, ali na njihova istorijska spomen obilježja, svakako. A bilo ih je poprilično.

“To su obilježja društveno-istorijskih epoha kroz koje je prolazio ovaj grad, obilježja vremena koja su ostavila tragove na urbanu, arhitektonsku i umjetničku fizionomiju Kotora, obilježja njegovog sveukupnog identiteta. Možda neka od tih vremena, sa današnjeg stanovišta shvatanja, i nijesu ostavila tragove da bi bila obilježena. Ali, i ona su dio istorije ovoga grada. Zbog toga treba naći rješenja koja će ispoštovati  kontinuitet vremena kroz koje je prolazio ovaj grad”, navodi on.

Dr Pasinović ne  sumnja u one koji će o tome stručno i naučno odlučivati. Ali, zar ne bi trebalo naći mjesto u ovom gradu, za obilježje zahvalnosti  narodima i narodnostima bivše SFRJ, za solidarnu pomoć u njegovoj obnovi, i ne samo njegovoj, od posljedica katastrofalnog zemljotresa 15. aprila 1979. godine, pita se Pasinović.

Skromno obilježje za veliku pomoć bilo bi veliko, kaže Pasinović za Skala radio. O tome kao da niko ne misli. Zaboravilo se brzo kako je narod Jugoslavije skočio solidarno da pruži ruku prijateljske pomoći. To moramo da pamtimo dok god živimo. I ne samo da pamtimo. Moramo i da obilježimo na dostojan način.

U tom smislu prijedlog prof. dr Milenka Pasinovića treba ozbiljno uzeti u razmatranje.

9 KOMENTARI

  1. Kome smeta istina o okupatorima Kotora-od kojih se neki zovu Patroni-a drugi izbrisani iz istoije sa nekije portala! Možemo se brisati i potirati-ali sopstvenu prošlost nema toga portala koji može izbrisat!Zar ne brisači?

  2. Ovako su Vrata izgledala 1929. god.
    Takva ih je ostavila Venecija 1797.god.
    U toku sledećih 150 godina promijenilo se u Kotoru nekoliko
    zavojevača i osvajača, u kraćem ili dužem trajanju.
    Iz obzira i poštovanja prema graditeljskom nasleđu
    nikom od tih silnih osvajača ne pade na pamet da ruši
    spomenik graditeljima Kotorskih zidina, koji su kulukom
    i “samodoprinosom” svaki kamen natopili znojem, suzama i krvlju.
    Onda dođoše “partizani” kao pravi Vandali i vandali.
    U žaru i euforiji pobjede najprije ukloniše Krilatog lava
    iznad Portala, koji tu stajaše od AD MDLV.
    Bar da ga ukloniše “kulturno”, pažljivo, neoštećenog, i
    pospremiše u nekom podrumuili lapidarijumu!
    A, ne, nego ga maljevima uparamparčadiše, kao da su htjeli
    kazati da istorija Kotora počinje 21-11-1944 !
    Predlog prof. Pasinovića zaslužuje svaku pažnju.
    Samo, ako smijem kao građanin iznijeti svoje mišljenje,
    onda bih rekao da nikakve dodatne mermerne tabule
    iznad Portala ne bi trebalo ugrađivati, nakon dovođenja
    u prvobitni izgled pročelja Portala.
    Možda bi jedna takva tabula-zahvalnica mogla naći zgodno
    mjesto ispod volta Vrata, ili na zidu Kule od sata.
    To su mjesta gdja svaki novodošlik zastane, individualno
    ili sa vodičem.
    Uostalom, o svemu ovom treba da se pitaju stručnjaci.
    Političari nikako!

  3. U potpunosti podrzavam ideju prof M.Pasinovica da se obiljezi solidarnost koja je pruzena od strane svih republika i naroda nekadasnje SFRJ . Tesko bi bilo obnoviti Kotor bez takve pomoci. Sjecam se tih dana , pomoc je pristizala iz svih krajeva. Svi su imali razumijevanja za narod iz krajeva pogodjenih zemljotresom . Pojedini studenti,danasnji doktori i profesuri su tih dana polagali svoje zavrsne ispite po Beogradu i Pristini.

  4. Na ovim prostorima mnogi su boravili,vladali vlast gubili,ostavili bogato kulturno nasleđe kako u vidu materijalnih taki i nematerijalnih spomenika,no svi oni biše i prođoše a,Kotor osta u svoj svojoj ljepoti,a kako ima svoj grb po kojem je prepoznatljiv i njemu je mjesto iznad glavnih gradskih vrata.Smatram da bi se tim rješenjem riješile sve dileme i zadovoljili svi interesi.

  5. Odlična Tema-tema stanja svijesti i obraza,usput(ala ebat mater) (NE)ZAVEZANA-/ za zahvalnost narodima bivše SFRJ….za pomoć nakon zemljotresa iz 1979 godine,je,nije nego/-REKLO BI SE, direktno-tendenciozno,za obilježja SFRJ koja se pod hitno moraju MICATI (ja predlažem-po sistemu oliti metodama micanja Bižanta?) i da se stranci (ne)pitaju da li je stari grad Kotor nastao 21.novembra .1944 godine(prije 7O godina oliti prije 28O kvarata od godine,jer mi od 1989 godine,pa na ovamo, sve kontamo u kvarate-četvrtine od cijeloga …ca,godina vjekova,melemi-uma?)?

    Neće biti da smo,baš,svi toliko “zamuženi-neobaviješteni” da neznamo da od svih PATRONA Kotora,grada vjekovne tradicije,za koga su vezane brojne legede,jedini PATRON koji je bio-bukvalno-OKUPATOR je SFRJ,koja je slučajem igre- ,izbjegnuta u naslovu teme i zamjienjena sa imenom Jugoslavija-da se “Vlasi ne (do)sjete”,o kojoj se Jugoslaviji radi?

    Neka mi oprosti čuveni Bosanski i Hrvatski književnik Miljenko Jergović,a bogami i Vi dragi čitatelji,moram pozvati u pomoć-protiv samoga sebe(?)-uvaženog Miljenka,koji jednom priliko zapisa-reče-izreče se(neznaveni- siroma):” Bez prestanka o Jugoslaviji ružno DROBE oni koji su od nje sve dobili: Partijske karijere,stanove,kredite…!”

    A jedan drugi isto tako,vrsni književnik,na žalost naš Crnogorac,reče:” No,kada mudraci odlaze,neznaveni su obično vrlo bučni!” Ime mu ne smijem pominjati,e se bojim da mu ovo nije nečesovi plagijat? Pacer jedan-od takvi je sve za očekivati?
    Čućemo se,čitaćemo se,uz pozdrave iz ubavog Prčanja!

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].