Zabranjena sadnja 24 vrste palmi, odlaganje oboljelih na Vrmcu

1
Risanske palme napadnute surlašem

Đorđije Radanović

Kotorsko komunalno preduzeća ovih dana redovno tretira palme protiv crvenog palminog surlaša.

To se radi metodom ukapavanja insekticida dimetogalom, preparatom koji se rastvora u vodu i njime zalivaju palme.

Ovaj posao obavlja se u zavisnosti od vremenskih prilika na svakih 15 do 30 dana ukapavanjem u srž palme, kazao je za Skala radio Đorđije Radanović, inžinjer poljoprivrede u kotorskom Komunalnom preduzeću.

On je podsjetio na dosadašnji rad i aktivnosti kojima su uspjeli da sačuvaju najvitalniji dio kotorskih palmi na gradskoj rivi i dobrotskom šetalištu od Instituta za biologiju mora do ljetnjeg bazena.

Na pitanje Skala radija da li će zamijeniti oboljele palme u Risnu, one koje su bile simbol ovog bokeljskog mjesta, Radanović je kazao da će na njihovo mjesto postaviti nove sadnice u dogovoru sa službom Zelenilo u Komunalnom preduzeću i opštinskim Sekretarijatom za zaštitu životne sredine.

U tom smislu, kazao je on već su dobijena neka stabla od Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Oboljele palme će se, kazao on, početi ukljanjati u narednom periodu, a po preporuci fitosanitarne uprave Ministarstva poljoprivrede zabranjena je sadnja 24 vrste palmi. Umjesto njih, sadit će se stabla koja odgovaraju ambijentu, poput magnolija.

“Što se odlaganja oboljelih palmi tiče, one se odlažu po Zakono o odlaganju zaraženog biljnog materijala koji je jasno definisan. Za njih je određena lokacija na Vrmcu, koja je dobijena od opštine. Oboljele palme se ukopavaju na dubini od 3 metra. Propisi su jasni i moraju se poštovati u potpunosti”, jasan je Radanović.

Trenutno, zbog izgradnje vodovoda u Kavču ne može se doći do lokacije, jer je put koji do nje dolazi zatvoren, ali će se nastaviti uklanjanje i odlaganje palmi kada se steknu uslovi za to, kazao je on.

Inače, postoji preko 1200 vrsta palmi.

1 KOMENTAR

  1. Pročitah pažljivo tekst ali ne vidjeh datum početka radova na risanskim palmama. U medjuvremenu Risan je dobio jos jedan ukras raspalu baržu sa bagerom su privezali na mulo. Tako kada turista pogleda na more vidi baržu a na suprotnos strani su palme i narodni dom.
    Najvažnije je da je nova vlast podigla cijene boravisnih taksi pa je boravak u Risnu skuplji od boravka u Dubrovniku i Opatiji.
    Bas me zanima kolika je cijena ovog tzv. zakopavanja bolesnih palmi. Čemu ih zakopavati kada na stotine bolesnih stoje neizvadjene iz zemlje? Vjerovatno neka “družina” hoće da omasti brk na ovim alibi poslovima.
    Nije bitno je li posao neophodan i koliko kosta. Mora se imati neki razlog za povući pare iz državne kase.
    (Npr. ona setna staza od Risna do Perasta 2100 m za 800 000 € tj. 381 € / m staze ).

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].