Uništena 561 palma

15
palme se moraju spašavati

Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove u roku od 15 dana treba da donesu poseban akcioni plan za sprovođenje mjera za suzbijanje crvenog surlaša palmi sa planom revitalizacije i sanacije šteta nastalih njegovim djelovanjem.

Za realizaciju plana opredijeljeno je 275.000 eura koje je izdvojilo JP za upravljanje morskim dobrom.

To je Vlada odlučila juče nakon što je razmotrila izvještaj o broju uništenih palmi i mjerama koje su nadležne službe preduzimale.

Prema podacima iz izvještaja, koje je saopštila Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, od kada se pojavio crveni surlaš palmi (Rhynchophorus ferrugineus) napadnuto je i uništeno u primorskim opštinama ukupno 561 stablo.

Najviše ih je posječeno u Budvi 159, Ulcinju 116, zatim Herceg Novom 106, u Baru je taj štetnik “odnio” 76 stabala, u Tivtu 61, a u Kotoru 43.

Prvi put registrovan je u oktobru 2012. godine na teritoriji opštine Ulcinj.

– Nakon toga, i pored svih preduzetih fitosanitarnih mjera, taj insekt je nastavio širenje na teritoriji svih primorskih opština. U Budvi se pojavio 2014. godine, Tivtu, Kotoru i Baru 2015. godine i Herceg Novom 2016. godine. Odmah nakon potvrde prvog slučaja prisutnosti tog štetnog organizma, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja je donijelo nekoliko pravilnika, naredbi i akcionih planova za sprečavanje unošenja, širenja i suzbijanje crvenog surlaša – piše u izvještaju.

U te propise, istaknuto je, prenijete su sve poznate EU i međunarodno priznate mjere za suzbijanje širenja i za iskorjenjivanje crvenog surlaša palmi uključujući i obaveze i odgovornosti držaoca bilja.

Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, blagovremeno i u kontinuitetu sprovodi sve propisane mjere iz svoje nadležnosti, a u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti bilja i smjernicama Evropske agencije za bezbjednost hrane, Međunarodne organizacije za zdravlje bilja i Evropske komisije, s ciljem suzbijanja širenja crvenog surlaša palmi. Od 2012. godine za hitne mjere ukupno je izdvojeno 89.774 eura.

Autori izvještaja ističu da brojka od 561 posječenog stabla vjerovatno nije konačna.

– Vlasnici – držaoci bilja su dužni da, ukoliko primijete bilo kakvu novu ili neuobičajenu pojavu ili sumnju o prisustvu štetnog organizma, preduzmu sve naložene fitosanitarne mjere. Stoga, navedeni podaci ne daju i ukupan broj napadnutih i uništenih palmi, budući da su se držaoci bilja, u nekim situacijama, ponašali odgovorno i sprovodili propisane mjere – piše u dokumentu.

Troškove sprovođenja svih navedenih mjera snose držaoci bilja. Pored fizičkih i pravnih lica koji na svojim posjedima imaju palme, držaoci bilja su i lokalne uprave, za palme na javnim površinama, kao i Javno preduzece za upravljanje morskim dobrom. Takođe, veoma važne mjere koje su primjenjivane su hemijski tretman zdravih palmi radi spriječavanja napada crvenog surlaša palmi i dendrohirurgija na napadnatum palmama gdje god je to bilo primjenljivo.

– I pored svih preduzetih mjera, često se javljaju ograničenja za sprovođenje mjera u punom obimu. To su: nedovoljan stepen odgovornosti držalaca bilja u smislu zdravstvene zaštite, zatim činjenica da veliki broj fizičkih lica, držalaca palmi nije stalno nastanjen u Crnoj Gori, što je onemogućavalo ili značajno otežavalo sprovođenje fitosanitarnih mjera na privatnim posjedima, visoki troškovi sprovođenja mjera koji uključuju uništavanje i neškodljivo uklanjanje, kao i transport na lokacije određene za zakopavanje.

Konfiguracija terena, raspored objekata na Crnogorskom primorju je često razlog za otežanost ili nemogućnost pristupa mehanizacije palmama uz rizik od nanošenja štete okolnim objektima. Potom, komunalna preduzeća, koja su držaoci bilja na javnim površinama, a ujedno su i ovlašćeni za pružanje usluga fitosanitarnih mjera fizičkim i pravnim licima, često nijesu pravovremeno mogli izaći u susret zahtjevu stranke, kako zbog obimnosti redovnih poslova, tako i zbog nedostajućih kapaciteta, ljudi i opreme – naveli su autori.

Kao najvažniji ograničavajuci faktor za adekvatno preduzimanje mjera ističu nedostatak finansijskih sredstava držalaca bilja, kako kod fizičkih lica tako i kod nadležnih komunalnih preduzeća.

D.Š. Pobjeda

Vlada naložila hitno donošenje akcionog plana za suzbijanje crvenog surlaša.

Uništena je 561 palma.  Globalna prijetnja Insekt crveni surlaš potice iz južne Azije i iz tog područja se proširio, sredinom osamdesetih godina, prema zapadu, velikom brzinom.

Stručnjaci naglašavaju da za sada ne postoji efikasna zaštita, niti hemijsko sredstvo (insekticid) kojim se taj insekt može iskorijeniti jednom kada se naseli na nekom području. Ne postoji ni jedna zemlja koja je uspjela da izvrši eradikaciju (iskorjenjivanje) ovog štetnog organizma.

O ozbiljnosti problema govori i činjenica da su u 2017. godine ministri poljoprivrede zemalja članica Ujedinjenih nacija (FAO) dogovorili zajednički plan suzbijanja crvenog palminog surlaša, nakon što se taj insekt proširio na više od 60 zemalja svijeta prepoznajući ga kao “globalnu prijetnju“ i njegov devastirajući uticaj na palme.

Rasprostranjen je u svim zemljama mediteranskog regiona: Egipat (1992), Španija (1996), Izrael i Jordan (1999), Italija (2004), Turska (2005), Kipar, Grčka i Francuska (2006), Maroko (2008), Gruzija, Albanija i Slovenija (2009), Hrvatska i Tunis (2011) i Crna Gora (2012).

Taj štetni organizam napada skoro sve vrste palmi, na kojima uzrokuje velike štete. Prvi put crveni surlaš registrovan je u oktobru 2012. godine na teritoriji opštine Ulcinj. U Budvi se pojavio 2014. godine, Tivtu, Kotoru i Baru 2015. godine i Herceg Novom 2016. godine. 60 zemalja svijeta pokušava da iskorijeni crvenog surlaša i sačuva palme koje on uništava.

15 COMMENTS

  1. Jedna vrlo neugodna situacija. Dok jedni vlasnici palmi tretiraju palme protiv surlaša, drugi vlasnici ostavljaju palme koje su surlaši uništili nadomak ovim zdravim, i samo se čeka dan kada će i ove prve napasti surlaš, odnosno preći sa zaraženih. Pritom kotorsko zelenilo traži 500 eura za odstranjenje zaražene palme. Zar nebi trebalo da se, bar u početku, nađe jedan izvršilac, recimo “gradsko zelenilo”, koji će sve zaražene palme ukloniti, bez naplate, tako da više ne budu prijetnja zdravim palmama? Ispada da palme na javnim površinama nisu u opasnosti ukoliko su zaražene samo one u privatnom vlasništvu.

  2. Moglo je i vise a ne samo 561. Za Kotor to nije nista. Koliko kruzera i turista dodje ovo je nista.
    Uvijek Kotor moze bolje i vise od ostalih.

    • a kad turisti dodju im da vide osusene palme. nije meni zbog nas nego zbog turista. oni treba da vide palme. mi treba da smo nasmijani i zadovoljni i sretni. jedva cekam kruzere da mogu na planetu kotor da ih postavljam. da mi lajkuju.

  3. Ja se pitam šta se čeka? Prošle sezone turisti su bili užasnuti stanjem gradskog zelenila i malo koji će se vratiti. Poslali smo svijetu jasnu antireklamu crnogorskog turizma , jedine privredne grane u CG koja daje znake života. Loš glas se čuje dalje od onog dobrog.
    Treba odmah početi sa rezanjem mrtvih stabala i zasadjivanjem novih palmi koje su otporne na surlaša i ekstremne hladnoće kakve su vladale prošle zime. Novca za to MORA biti od boravišnih taksi.

    • ali pomorstvo ne radi..? .crnogorska plovidba kao drzava…dise na skrge dok ima kredita…posle cemo i mi disati na slamku dok ce dps okg uzivati u UAE

      • Drži se teme “ljuti”. Nije audi tema nego palme. Jokić da ima pameti čuvao bi taj audi za poslovna putovanja do Zagreba npr. Na autoputu ti treba bar 150 konja pod haubom. Treba ti vozilo dostojno stranih poslovnih partnera itd. ali Jokić očigledno ne zna ništa o tome.
        Meni je bolno uništavanje turizma od strane cirkusantsko-četničke koalicije koja je trenutno na vlasti u Kotoru. Svetovi momci su uništili svu privredu u gradu a ovi će nas dotući. Zelenilo je nastradalo prošle zime u njihovom mandatu ne samo palme nego i limuni, araukarie itd.
        Dalje, Risnu ne treba ničija milostinja jer Risan ima prihode od boravišnih taksi, najma kupališta, komunalija, najma poslovnih prostora itd.
        Risnu treba poštena vlast koja ga neće pljačkati i izvlačiti novac preko podgoričkih poltrona koji trenutno sjede u kotorskoj opštini.
        Zato je i osnovan Bokeški Forum da spasi u Boki šta se spasiti može.

      • Skaljarinu i Todore udostojiti ću vas odgovora savjetom a to je : ” Isključite taj CAPS – LOCK ako nemate nešto epohalno da izjavite ” … Toliko sam imao sa vama potrebe da diskutujem 🙂

      • Surlaši su iz Titograda,pravo zboris.Vidi sto su ti od Knezevica napravili.Uskoro ce i njega presaditi, ali u dvoriste “SPUZA”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].