
Risan je mali gradić u Bokokotorskom zalivu u kome živi oko 2100 stanovnika. Praistorijski crteži svjedoče da je Boka Kotorska bila naseljena u mlađe kameno i rano bronzano doba, 3000 godina prije nove ere. U njemu je stolovala ilirska kraljica Teuta u III vijeku p.n.e.
Od tada do dana današnjega Risan nije izgledao ovako jadno.
U centru osušene palme od surlaša, u nizu s jedne strane preko 30 tužno ćute i podsjećaju na vrijeme kada je Risan bio gradić sa najviše plami u bivšoj Jugoslaviji. Na stotine ih je zadesila ista sudbina. Kako li takva slika izgleda turistima koji još uvijek posjećuju ovo znamenito istorijsko mjesto u kome, đe god zagrebeš, naiđeš na arheološko nalazište koje svjedoći o burnoj prošlosti.

Kakav će utisak steći oni koji dobiju razglednicu grada iz nekog sretnijeg vremena i vide sa fotografija ovovremenih da jedne sa drugima nimaju nikakve veze. Grad koji liči na onaj izašao tek iz nekakvog ratnog okršaja u kome je stradao Dom kulture razbijanih stakala, oštećene fasade i nikad završen do kraja, grad palmi koji je definitivno bez njih ostao, grad čija jedina saobraćajnica pliva pod vodom kad kiše ustale, grad koji više ni po čemu ne liči na grad.

Zašto je to tako i ko bi o tome trebalo da povede računa. Opština Kotor i njeno rukovodstvo koje godinama ne ulaže dovoljno. Posljednjih nekoliko ama baš ništa u Teutin Rizonico. Potom je na dnevnom redu Ministarstvo održivog razvoja i Turistička organizacija Crne Gore. Da li neko od odgovornih ikada ovuda prođe i da li ga zaboli oko od haosa i gole tuge koju Risan živi. A izbori će brzo. Tada se sjate politički čimbenici svih rasa, vjera i nacija i obećavaju preporod koji će zasjeniti i onaj iz vremena kraljice Teute. Svi će oni zagrabiti iz glasačkih kutija koliko im pripada i naredne četiri godine zaboraviti da Risan još uvijek postoji i da je još jedinini pogled koji očarava onaj iz Gabele, najstarije ulice, napravljena još u 12. vijeku.
A što se palmi tiče, još polovinom marta ove godine, za Skala radio je kazao Đorđije Radanović, inžinjer poljoprivrede u kotorskom Komunalnom preduzeću, da će zamijeniti oboljele palme u Risnu i na njihovo mjesto postaviti nove sadnice u dogovoru sa službom Zelenilo u Komunalnom preduzeću i opštinskim Sekretarijatom za zaštitu životne sredine.
U tom smislu, kazao je on već su dobijena neka stabla od Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Oboljele palme će se, kazao on, početi ukljanjati u narednom periodu, a po preporuci fitosanitarne uprave Ministarstva poljoprivrede zabranjena je sadnja 24 vrste palmi. Umjesto njih, sadit će se stabla koja odgovaraju ambijentu, poput magnolija.
“Što se odlaganja oboljelih palmi tiče, one se odlažu po Zakono o odlaganju zaraženog biljnog materijala koji je jasno definisan. Za njih je određena lokacija na Vrmcu, koja je dobijena od opštine. Oboljele palme se ukopavaju na dubini od 3 metra. Propisi su jasni i moraju se poštovati u potpunosti”, jasan je Radanović.
Inače, postoji preko 1200 vrsta palmi.
Pa ipak, Risan danas izgleda ovako kako ga vidite na fotografijama objavljenim na sajtu Skala radija. Ko je sve zatajio, pitanje je na koje odgovorni moraju da daju odgovor.
S.M.
Mene palme podsećaju na rimske stubove koji su držalo palace ….
Risan mora dobiti opstinu što prije ako risnjani misle dobro svom gradu….
Imaju luku spremnu…..za off shore snadbijevanje ….
Samo još da se vrati Ljubo koji može biti prvi predsjednik…garantujem napredak
O jadnoga Risna što mu učinješe
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].