Nakon obustave radova na gradilištu putničkog terminala od stane inspektora Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore od 5. februara ove godine, koji gradi Luka Kotor AD na prostoru gradske rive (Luža) bez konzervatorskih uslova, Skala radio je u saznanju da će radovi ipak biti nastavljeni.
Istina, moraće se uraditi izvjesne prepravke na fasadi, koje stoje u urbanističkim uslovima, a kojih se projektant nije pridržavao.
Iako je Uprava za zaštitu kulturnih dobara izostavljena iz procedure izdavanja građevinske dozvole, u nastojanju da se ne uspori dinamika izgradnje objekta predviđenog Državnom lokacijom Sektor 16, neophodno je da se u daljem postupku gradnje u potpunosti ispoštuju uslovi gradnje propisani istom, uz adekvatni i kontinuirani nadzor arhitekte konzervatora sa licencom tokom čitavog procesa izvođenja radova na datoj lokaciji.
Radi zaštite i očuvanja kulturno istorijskih, urbanističkih, arhitektonskih i ambijentalnih vrijednosti predmetne lokacije koja predstavlja integralni dio obale području Svjetske baštine, potrebno je predvidjeti materijalizaciju objekta propisanu urbanističko-tehničkim uslovima, za predmetnu parcelu, iz DSL sektor 16. i u daljem procesu gradnje nastaviti saradnju sa Upravom za zaštitu kulturnih dobara.
Prosto je nevjerovatno da investitor nije vodio računa o činjenici da se radi o zaštićenom prostoru, a da Centar za planiranje urbanog razvoja (Monte CEP) iz Kotora, takođe nije uvažio činjenicu o izuzetno osjetljivom području koje zahtijeva posebno senzibilan tretman.
Ništa manje čudno je kako je Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture iz Kotora i Zavod za zaštitu spomenika kulture Crne Gore, svojim nekvalitetnim davanjima saglasnosti za Državni sector 15 i 16 i objekte koji poništavaju Menadžment plan, vrhovni dokumenat koji štiti univerzalne vrijednosti zaštićenog područja Kotora učinili da se osokole investitori i projektanti u devastaciji svjetski jedinstvenog kulturno istorijskog i prirodnog dobra.
Podsjetićemo da je glavni cilj Menadžment plana je da valorizuje, zaštiti i promoviše izuzetnu univerzalnu vrijednost Područja Kotora, za šta je od strateškog značaja uspostavljanje ravnoteže između očuvanja vrijednosti i razvoja i korišćenja područja na principu održivog razvoja.
Za valorizaciju, zaštitu i promociju izuzetne univerzalne vrijednosti Područja Kotora, Menadžment plan daje viziju upravljanja zaštićenim područjem za višegodišnji period, smjernice za njenu realizaciju, iskazane kroz opšte ciljeve i predložene programe aktivnosti, sa prepoznatim mehanizmima i nosiocima aktivnosti, rokovima za njihovu implementaciju, kao i mehanizmima monitoring.
Menadžment plan je nacionalnim propisima Crne Gore dobio status obavezujućeg dokumenta, s obzirom da je Zakonom o zaštiti kulturnih dobara („Službeni list Crne Gore“ br. 49/10), prepoznat i utvrđen kao strateški dokument za dugoročno upravljanje, zaštitu, očuvanje, korišćenje i prezentaciju kulturno-istorijskih cjelina, lokaliteta i područja, koji donosi Vlada Crne Gore, na prijedlog Ministarstva kulture.
Navedeni Zakon sadrži norme kojima je precizirano da se menadžment plan obavezno donosi za kulturno dobro koje je upisano na Listu svjetske baštine, kao i okvirni sadržaj ovog dokumenta.
Takav status plana, pored navedenog, očituje se i u regulisanju postupka za izradu planskih dokumenata i prilikom davanja mišljenja na ta dokumenta.
U tom smislu, Zakonom o zaštiti kulturnih dobara, utvrđeno je da planski dokument mora biti usklađen sa menadžment planom.
Razvoj zaštićenog područja baziraće se na uravnoteženim i harmoničnim odnosima
između kulturne i prirodne baštine i novih sadržaja na prostoru kopna i mora, između socijalnih potreba, ekonomskih aktivnosti i kulturnog i prirodnog okruženja.
Zbog izuzetnih kulturnih i prirodnih vrijednosti zaštićenog područja Kotora, prostorni razvoj će biti planiran na principima integralne zaštite, odnosno poštovanja tradicionalnih urbanističkih modela, očuvanju kulturnog pejzaža zaštićenog područja i njegove cjelovitosti i autentičnosti, uspostavljanjem ravnoteže između potreba savremenog života i očuvanja univerzalnih vrijednosti, na principima održivog razvoja.
Ovo je mali dio izvoda iz menadžment plana koji je krunski document za zaštitu kulturno istorijskog i prirodnog područja zaštićenog prostora kojeg se, na žalost malo ko pridržava bez ikakvih posljedica za devastaciju koja prijeti da Kotor izbriše trajno sa liste UNESCO-a.
Jeli ovo moguće? Evo me na brodu i otvorih Skalu . Strašno. imali zakona ikoga da ovo makne s LUže Bože sačuvaj.
Ma ovi iz luke su nevjerovatni!
Oni ili sve rade po zakonu ili ih neko toliko za…ava ne bi li im pakovao probleme i zagorčavao život…
Trećega nema….
Ovo je za Karampanu….
nema rušenja, nema odgovornosti, nema zaštite, nema DRŽAVE ! Zato ima korupcije i bezakonja koji topi Kotor .
O kojem Menadžment planu pričate? Je li o onome koji su radile Ružica i Lidija sa svojim poslušnicima, prije sedam, osam godina. To je nevažeća gomila papira, jer ga niti jedan organ u Crnoj Gori (ni državni ni opštinski) nikada nije usvojio, tj. donio? Od njega su imali koristi samo autori u vidu debelih honorara.
Normalno je onda da takav Menadžment plan nije bio dokumenat koji obavezuje bilo koga na bilo što, a, Gospe mi, i malo je ljudi za njega i znalo, osim onih koji su ga dobro naplatili kao autorski i “stručni” rad.
Mislim da je na cijenjenoj Radio Skali, objavljeno da evo dviije godine taj i takav Menadžment plan dorađuju isti autori Lidija i Ružica, opet za lovu, kao i Studiju zaštite. Nije poznato široj javnosti da je urađen i donijet. Ako jeste, onda je to od skoro, tako da je novi Zakon mogao biti primjenjivan samo za Menadžment plan Cetinja, koji je usvojila Vlada Crne Gore.
Na kraju, podsjećam vas na moj komentar od 04.02. pod naslovom “Efikasnost”-
“I sad svi treba da aplaudiramo. Pa to je ustaljena matrica. Kada objekat investitor stavi pod krov, neko postavi pitanje konzervatorskih uslova ili (ne)saglasnosti na projekat, Uprava i Ministarstvo “pravovremeno” reaguju, pošalju inspektora, ovaj donese rješenje i gotovo. “Vuci siti, a ovce na broju”. Objekat ostaje, Uprava i Ministarstvo amnestirani, a Kotor degradiran. Suština zaštite je predupređivanje ovakvih pojava, a ne reagovanje post festum.”
Gospe mi, al sam pametan. Čudo u odnosu na ove “eksperte” UNESCO-a, mr, dr, i ostale što pametuju po ovim portalima.
Ja imam informaciju iz Skale da je Lidija dala ostavku da bi bila postavljena za direktoricu Regionalnog centra zaštićene UNESCO-ve baštine koji je, gle čuda u Podgorici umjesto u Kotoru. Zato je Skala u pravo kad piše da Kotor treba prebaciti u Podgoricu. Kompletan!
Sjajno pitanje, kako su Zavodi za zastitu spomenika, u svojim misljenjima isli kontra Menadzent plana, koji treba da primjenjuju. Molim Skala radio da provjeri informaciju po kojoj je prosle nedjelje gospodja Lidija Ljesar podnijela neopozivu ostavku na mjesto Direktora za kulturnu bastinu Crne Gore, mjesto pomocnika ministra???
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].