Mališiću, čovječe od ljubavi i tople riječi, ADIO!

3

Piše: Slavko Mandić

Otišao je tiho iz života koji je imao brojne bure i nevere. A on ga disao punim plućima, dostojanstveno i stameno. Gordo, kazao bih, bez ikakvog pretjerivanja: BJELOPAVLIĆKI ponosno i zorno. Stvarao je, gledajući svijet oko sebe očima pjesnika iz kojih iskri bez prestanka. Zato je svaki razgovor sa njim tekao potokom emocija i neskrivene ljubavi koju je nosio u sebi. Za svoj dom, svoj zavičaj, svoje prijatelje i iznad svega svoju domovinu Crnu Goru. Nije se mirio što mu otimaju noć skuplju vijeka, koja može onako mistična i Bogom začinjena da natkrije samo taj dio plaveti nebeske koji se nastanio iznad Gore Crne. A on je gledao u nju opčinjen i zvao je vilom gorskom, i onom morskom kad se srećan dokopao jedno vrijeme Kotora staroslavnog, u čijem je smaragdu drugovao sa njegovom zaštitnicom vilom Alkimom. Od nje je učio kako da ga čuva i brani od nasrtaja zloga nauma, koji će doći jednom kad nam, kako je govorio, život bude na izdisaju. I to zato što neće domaćin ovog raskoša razumjeti da je takav samo zato što je neko za njega krvario. I morskim pučinama tragao decenijama odvojen od svega dragog, da bi doma donio zrno od tog čuda i blaga  što je svijet za ove naše krajeve čuvao.
U osvit devedesetih godina prošlog vijeka, nimalno slučajno, u Kotor se, iz grada svjetlosti i umjetnosti Pariza, pojavio Žarko. Tadašnji gradonačelnik, Anđelko Kovačević,  koji je sa zidarima, klesarima, zanatlijama svih profila, inženjerima i arhitektima, i javnim mjenjem, što do tada nije viđeno, vidao drevni grad od teških rana zadobijenih u katastrofalnom zemljotresu, koji je pogodio crnogorsko primorje, a ponajviše grad Kotor 15. aprila 1979. godine, znao je koliko Žarko može. Zato ga je zadužio za obnovu Kulturnog centra i vraćanje žive kulture među zidine, koje su se polako ali teško oporavljale. Jer, nije to običan posao. Moralo je sve da bude vraćeno kako je i bilo, da se ne izgubi ništa od autentičnosti i istorijskih slojeva, koji su ovaj grad i ovo područje preporučili svjetskoj baštini.
Mališiće je gradilište na kojem je nicao novi Kulturni centar, napuštao u mrkli mrak, a radnici su ga jutrom zaticali kako śedi na pilu ispred i gleda u nešto kameno, iz čega je izvirala ljepota i opijala svakoga ko oko u tom pravcu usmjeri.Centar je nikao iz pepela. I bio je to poduhvat malog broja ljudi velikog srca, čijim pregnućem je nakon 10 godina vraćen život gradu koga su mnogi već tada oplakivali. Ali, ne i takvi kakav je bio Žarko.

Kotor zaslužuje i mora najbolje, govorio mi je. To je grad. To je sila koju ni sila prirode ne može uništiti. Zato mu moramo udahnuti novi život.
I nastao je Kotor art.
Božanstvene predstave na otvorenom, avangarda u srcu drevnog grada  u režiji raskošnog Ljubiše Ristića: Pomenuću samo neke: Tita  Andronika, Ričarda III, Jegora Buličova. Bilo ih je, baš ih je bilo. Predstave koje su mamile i Kotor tada smjestile direktno u centar Evrope.
Bez Žarka Mališića, to jednostavno nije bilo moguće. On je bio strateg i kreator.
Taj uspjeh mu nijesu mogli oprostiti kasniji „drugovi“. Tužili su ga i sudski maltretirali godinama. I odbacili sve, kad su viđeli da im je uzaludna rabota. Jer Žarko je radio iz srca. Iz svoje široke i plemenite duše koja uspijeva tako dobro u Bjelopavlićkoj ravnici.
Hvala mu za to druženje sa velikanima teatra. Za nezaboravne noći sa Šerbedžijom u konobi „Skala Santa“do zore. Pa bi zapjevali „Ovako nas zora našla“. I svi na svoju rabotu uredno očešljani i obučeni, malo pospani ali spremni za novu noć i nove doživljaje na Škurdi ispod Elektrodistribucije ili u ruševnom dijelu nekadašnjih fabrika Bokeljke i Livnice. U starom gradu, bili su to spektakli. Sve je pulsiralo i živjelo među zidinama. Hvala ti dragi prijatelju. Znaju i oni čiji trag polako nestaje, koji ni svome gradu nijesu dobro željeli, pa tako prirodno ni tebi, koliko si zadužio Kotor i Crnu Goru.
Hvala ti za knjige koje si pokoljenjima ostavio. A ona će znati da sude tvoj patriotizam i ljubav prema rodnoj grudi.
Počivaj u miru, sad kad si završio ovaj dio životnog puta. Ako postoji onaj drugi, jednog dana ćemo se sresti. Da me iskritikuješ što nijesam bio opširniji i precizniji. Što ne pomenuh naslove knjiga makar i onu prošlogodišnju veče koju si priredio kao nagovještaj jučerašnjem danu. Ili makar maticu Crnogorsku, Ogranak Danilovgrad, koju si uspješno vodio.
A ja ću ti reći samo: KOTOR ART, tvoje životno djelo čije ti ime oteše, ali bezuspješno ono što si stvarao, o čemu je brujala Jugoslavija.
Pjesnik je budan i kad vječno sniva!

3 KOMENTARI

  1. Takvi smo prokleti. Zaboravljamo dobro i zanemarujemo neimare.
    Tek kad odu, sjetimo se da su i oni sa nama živjeli.

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].