
Stari, dobri učitelji čije se prve lekcije iz života pamte taman koliko i prva slova i brojke, učili su generecije svojih đaka vrijednostima među kojima i najosnovnijoj, da se one ljudske ne mjere materijalnim već duhovnim.
Istina, bilo je to vrijeme kada su se na nastavu nosile školske kecelje i bluze.
Mobilni telefoni, pa još na školskom času, bili su naučna fantastika, a računari – sprave vanplanetarnog sistema za tamo one “male zelene“.
Đaci su do svojih škola išli pješke, a iz susjednih mjesta školskim autobusom.
Nikome nije padalo na um da ih na dva, tri kilometra do škole voze roditelji, babe i đedovi pa još bijesnim kolima.
Nosile su se školske torbe uglavnom istog kroja, o markiranim skupim ruksacima i firmiranoj garderobi i obući, ni pomisli.
Bila su i prošla vremena kada su se knjige čitale pred spavanje, a za Osmi mart učile pjesmice Desanke Maksimović i Mire Alečković iz školskih čitanki, prepune emocija i ljubavi prema majkama.
Dugo se ovaj datum pretvara u dan skupocjenih poklona, po sistemu što skuplji to više volim i cijenim svoju učiteljicu, razrednu ili profesoricu, ali i ženu, djevojku.
Javno i bez zadrške, po pravilu u rukama đaka naših škola i vrtića su svjetlucavi, skupi paketići i pune kese za osmomartovsku feštu.
Male pažnje i originalne ideje koje ništa ne koštaju, a ostaju za pamćenje jer su dušom obojene, ostale su u uglu zaboravljenih školskih spomenara i dnevnika.
Na dnevnom redu i neredu naše potrošačke zbilje je skupocjen nakit, parfemi, svila i kadifa, porcelan i kristal.
Najljepše ipak blista zagrljaj, najduže miriše samo jedan cvijet ubran dječijom rukom, a za sva vremena ostaje riječ, stih, nota za mamu, učiteljicu, razrednu.
Ovih dana u susret osmomartovskom slavlju, raduje vijest da se poklonima nećemo mjeriti i odvajati.
Naime, u Javnoj predškolskoj ustanovi “Radost“ je donešena odluka da zaposleni u ovoj ustanovi neće primati poklone povodom Osmog marta.
“Ne želimo stvarati podjele, kako među roditejima, tako i među djecom. U svim vaspitnim jedinicima će biti organizovane radionice sa roditeljima i djeca će na taj način imati priliku da sami osmise poklon mamama i vaspitačicama“, kazala je za Skala radio Sandra Pasković, pomoćnica direktorice JPU “Radost“ u Kotoru.
Kako saznajemo, i u nekim osnovnim školama kotorske opštine odlučeno je da nastavni kadar ne prima poklone za Osmi mart.
Konačno, ljubav, poštovanje i pažnja, mjeriće se srcem i iskrenim dječijim osmjehom.
Za ovu odluku o darovima i darivanju bez mjere i ukusa svaka čast
I da sve imam ne pda mi na pamet
Najbolje je ovako. Zabrana i kvit.Nemamo svi za zlatne lančiće, narukvice i parfeme.
Tvrdim da će opet biti ispod banka da moje dijete bude najbolje.Jer smo to mi draga Skala .
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].