Intervju sa Zaimom Derviševićem: Težak je život bez svoje rodne grude

0

U svijetu koji se neprekidno mijenja, put jednog čovjeka od rodnog mjesta do svjetske scene često je ispunjen izazovima, ali i izvanrednim dostignućima. Razgovor sa Zaimom Derviševićem, čije ime je postalo sinonim za posvećenost i uspjeh, otkriva duboku povezanost s Crnom Gorom, ali i životnu avanturu koja ga je odvela daleko od rodne grude.

Dervišević je započeo svoj profesionalni put obrazovanjem i radom u Titovoj Mitrovici, gdje je stekao osnovno znanje i vještine. Njegov rad u kombinatu ,,Trepča” bio je temelj za dalji napredak, ali istovremeno je njegova želja za znanjem vodila do završetka studija na Metalurškom fakultetu Univerziteta u Prištini.

Odlazak u Sjedinjene Američke Države nije bio samo profesionalni izazov, već i odgovor na poziv da se pomogne ujedinjenju crnogorske dijaspore. Ipak, život u Americi donio je nova iskustva, ali i osjećaj nostalgične veze s rodnom zemljom. Kroz razgovor, gospodin Dervišević dijeli svoje spoznaje o razlikama između sistema vladavine prava i socijalnih prilika u SAD-u i Crnoj Gori, ističući važnost jednakih šansi za sve članove zajednice.

Njegova uloga kao predsjednika Udruženja Crnogoraca “21. maj” New York pruža mu dublji uvid u odnos vladajućih struktura Crne Gore prema dijaspori. Ovaj iskusni i mudri čovjek nije samo svjedok, već i glas za promjene i iskrenu saradnju koja će omogućiti napredak svima.

Kroz svoje iskustvo Dervišević daje dragocjene savjete mladima u Crnoj Gori, ističući važnost obrazovanja i izgradnje ličnih vrijednosti kao ključa za prosperitet i napredak društva.

Na kraju, njegova poruka domovini je jasna i snažna ,,Da je vječna Crna Gora”. To nije samo izraz patriotizma, već i poziv na zajednički rad i poštovanje vrijednosti koje čine temelj pravednog i slobodnog društva. U njegovim riječima odzvanja snaga pojedinca i uvjerenje u bolju budućnost, ne samo za Crnu Goru, već i za sve njene građane, bez obzira na mjesto gdje se nalaze.

CGDIJASPORA: Kako biste opisali svoj profesionalni put od rodnog Gusinja do napuštanja kombinata ,,Trepča” u Titovoj Mitrovici i povratka u Crnu Goru radi doprinosa svom kraju?

Zaim Dervišević: Rođen sam u Gusinju (Crna Gora) 1955g. Gdje sam završio osnovnu školu. Srednju tehničku školu završavam u Titovoj Mitrovici (sadašnja Kosovska Mitrovica) i po završetku srednje škole kao metaluški tehničar zasnivam radni odnos u kombinatu cinka i olova ,,Trepča” Titova Mitrovica. Uporedo sa mojim radnim angažmanom upisujem studije na Metaluškom fakultetu Univerziteta u Prištini. Diplomiram 1986. sa prosiječnom ocijenom devet i stičem zvanje diplomirani inžinjer metalurgije. Poslije završenih studija i diplomiranja dobijam novo radno mijesto u proizvodnji ,,Trepče” sa posebnom odgovornošću. Kombinat ,,Trepču” napuštam i vraćam se 1997. u Crnu Goru kako bih dao doprinos svojoj Crnoj Gori i svom kraju odakle potičem.

CGDIJASPORA: Kako biste opisali svoj dolazak u Sjedinjene Američke Države koji je vezan za vaš profesionalni angažman?

Zaim Dervišević: U Sjedinjene Američke Sržave dolazim 2002 godine službeno kao član delegacije, koja nastoji da obijedini i konsoliduje crnogorsku dijasporu, jer se prije toga pojavio interes crnogorskog naroda i manjinskih konstituenata za ponovnim uspostavljanjem države Crne Gore i njenom samostalnošću.

Zbog političke i bezbijedonosne situacije koja je tada vladala u Crnoj Gori, kao i svoje lične ugroženosti donosim odluku da ostanem u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje kasnije preko rodbine i prijatelja dovodim svoju porodicu.

CGDIJASPORA: Uz naporan i predan rad osigurali ste materijalnu egzistenciju u Njujorku. Da li ste razmišljali da se vratite u Crnu Goru?

Zaim Dervišević: Uz podršku svoje porodice i prijatelja ubrzo dobijam i svoj prvi radni angažman u Americi i uz predan rad, posvećenost i velika odricanja brzo napredujem i kupujem prve nekretnine čime potpuno osiguravam materijalnu egzistenciju i status za sebe i svoju porodicu.

Kada je Crna Gora dobila status nezavisnosti i opet na naše veliko oduševljenja vratila svoju hiljadugodišnju dršavnost nosio sam se pomišlju da se sa porodicom vratim u sviju Crnu Goru i dam lični doprinos našoj državi u njenom jačanju i svakom napretku.

Međutim tada doživljavam prva razočarenja u nizu, jer na čelu države dolaze veći djelovi starih koruptivno-kriminalnih struktura sa kojima se ja nikako nijesam mogao uklopiti.

Derviševići na okupu

CGDIJASPORA: Opišite nam emotivnu povezanost s Crnom Gorom, izražavajući osjećaj nostalgije i teškoće zbog razdvajanja od rodne grude, iako vam život u Americi pruža brojne blagodeti?

Zaim Dervišević: Crna Gora mi jako nedostaje. Težak je život bez svoje rodne grude, bez obzira na blagodeti koje meni i mojoj porodici pruža život u Americi. Svake godine dolazim u Crnu Goru sa svojom suprugom i ostajem pet do šest mjeseci. Svaki put sam jako tužan kada moram da napustim Crnu Goru, jer izgleda kao čovjek stari sve više ga vuče svoja postojbina.

CGDIJASPORA:  Kako biste opisali iskustvo života i rada u SAD?

Zaim Dervišević: Moj život i moja iskustva u Americi su jako pozitivna. Ovdje možete da nesmetano živite i radite uz sve blagodeti demokratije, vladavine prava, zagarantovanih sloboda, dobrom materijalnom i socijalnom statusu. Ovdje vas niko ne pita ko ste i odakle ste, koje ste nacije i vijere. Imate sve zagarantovane slobode, prava i svo poštovanje. Vaš lični napredak se zasniva jedino na vašem ličnom obrazovanju, radnim sposobnostima, predanošću i etičkim kvalitetima.

Najsrećniji sa unucima

CGDIJASPORA:  Kako biste uporedili razlike između sistema vladavine prava i socijalnih prilika u SAD i Crnoj Gori, posebno u kontekstu prava pojedinca na napredak bez obzira na političke pripadnosti i interesne grupe?

Zaim Dervišević: Vladavina prava u SAD omogućava jednake šanse za napredak svakog člana zajednice, dok je u Crnoj Gori sasvim drugačije okruženje gdje je samo bitno kojoj interesnoj grupi pripadate.

Pojam istinskog patriotizma u Crnoj Gori je degradiran do te mjere da ako ne podržavate vladajuće koruptivno-kriminalne strukture vi ste automatski neprijatelj iste te države.

CGDIJASPORA:  Kako vidite odnos vladajućih struktura Crne Gore prema dijaspori, posebno uzimajući u obzir vašu ulogu kao predsjednika Udruženja Crnogoraca ,,21. maj” New York?

Zaim Dervišević: Odnos prema crnogorskoj dijaspori vladajućih garnitura Crne Gore, kako prošlih tako i sadašnjih je opšte poznat.

Dijaspora im je bila potrebna samo oko izbora ili novca, kojeg su mnogi i davali vjerujući da će tako pomoći svojoj matici Crnoj Gori u ekonomskom i svakom drugom razvoju.

Da bi na kraju isti taj novac kroz koruptivno dijelovanje završio u privatnim džepovima.

Istinski patriotizam i posvećenost Crnoj Gori nije dobrodošao i ovo vam odgovorno tvrdim kao predsijednik Udruženja Crnogoraca ,,21 maj” New York.

Nikad nije bilo iskrene volje ili želje za kvalitetnom ili iskrenom saradnjom sa druge strane, već su se isticali nerazumnim zahtjevima i uslovljavanjima kao u doba staljinizma.

Iskreno se nadam da će se ovaj dio ružne crnogorske istorije završiti brzim ulaskom naše matice Crne Gore u društvo demokratski razvijenih zemalja zapada, gdje vladavina prava pruža slobodu, jednake šanse i napredak svima.

CGDIJASPORA: Šta biste savjetovali mladim u Crnoj Gori?

Zaim Dervišević: Omladini bih poručio da radi na svom obrazovanju i etici, jer je neobrazovanje i neznanje korijen svakog zla i bijede, koje pravi robove i uništava svaku slobodu, kao i sve uslove za jedan pristojan i dostojanstven život.

Učite i gradite prvo sebe kao slobodne i dostojanstvene ljude, a sa time ćete izgraditi i našu državu vrijednu dostojanstva i življenja u njoj.

CGDIJASPORA: I na kraju koja je vaša poruka domovini?

Zaim Dervišević: DA JE VIJEČNA CRNA GORA!

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].