Autor: S Rastoder
Formiranje 44. Vlade Crne Gore, zasluženo ili ne, palo je u drugi plan, jer su informacije i događaji u vezi sa ”rudarenjem” ispod Višeg suda u Podgorici preuzele primat, ne samo u domaćim već i u regionalnim, ali i svjetskim medijima. Mandatar Milojko Spajić je trenutno van fokusa javnosti, i završava započeto u prošlom mjesecu.
Prema infomacijama Standarda dogovor budućih konstituenata Vlade CG je da cijeli posao bude završen do kraja septembra, računajući tu i na prikupljanje potpisa za podršku lideru Demokrata Aleksi Bečiću za povratak u predsjedničku fotelju Skupštine Crne Gore.
Sva priča oko ovoga dijela, kako i u vezi sa ostalim mjestima u Spajićevoj Vladi zavisiće i od toga da li će biti 18 ili više resora. U nekim varijantama pominjala su se čak 24 resora što bi Spajiću dalo veći manevarski prostor da zadovoji stranačke apetite. Uvećanje broja resora dobilo bi se dijeljenjem postojećih, a ocjena je da bi takva sistematizacija značajno umanjila uticaj onih koji rukovode tako usitnjenim jedinicama Vlade Crne Gore.
I oko bezbjednosnog resora su se stvari raščistile i početni tvrdi stav Demokrata da bi trebali da preuzmu ministarstva vojske i unutrašnjih poslova, kao i čelnih pozicija bezbjednosnog sektora, sada je relativizovan i sveden na realne okvire.
Jasno je da će PES zadržati sve pozicije u Vladi koje su ključne za implementaciju i ostvarivanje programa Evropa sad, a da strankama manjina, a posebno BS-u koja je osvojila respektabilnih šest mandata pripada, najveći dio.
Priča sa koalicijom Za budućnost Crne Gore najvjerovatnije je završena, posebno nakon vrlo jasne poruke Gabrijela Eskobara, zamjenika pomoćnika američkog državnog sekretara, koji je rekao da posvećenost evropskom putu, članstvu u NATO-u i borbi protiv korupcije ne ispunjava svaka stranka u političkom spektru u Crnoj Gori.
“Međutim, vjerujem i da predsjednik Milatović i mandatar Spajić dijele te ciljeve i izazov je da bi trebalo da sastave vladu od stranaka za koje vjeruju da će ih ispuniti. Postoje neki narativi koji veoma odmažu. Jedan je da bi isključivanje najveće antizapadne stranke bilo protivno volji naroda. To nije tačno. Voljom naroda se biraju pojedinačne stranke, a na mandataru je da utvrdi kako će sastaviti vladu. Drugi je da bi se isključili glasovi etničkih Srba. Rekao bih da ni kod jedne od stranaka s kojima mandatar Spajić želi da formira vladu ne postoji antisrpsko raspoloženje. U stvari, priličan broj ima značajan dio birača koji su etnički Srbi. I na kraju, postoji najmanje jedna stranka koja kaže da je spremna da prihvati bilo koju spoljnopolitičku odluku vlade, ako im Beograd to dozvoli. To je suštinski nedemokratski i neprihvatljivo – ideja da bi jedan dio koalicije kontrolisala strana vlada i da bi taj dio bio više lojalan lideru strane zemlje, a ne premijeru ili crnogorskim biračima”, kazao je Eskobar u razgovoru za Glas Amerike.
U vezi sa pritiscima da ZBCG zbog rezultata na izborima ipak bude dio Vlade Eskobar je rekao da razumije da postoji mnogo pritiska koji dolazi s jedne strane.
“Međutim, bilo je mnogo preporuka, ne bih rekao zahtjeva, već preporuka iz SAD, Evropske unije, Velike Britanije i čak i NATO-a da bi Crna Gora trebalo da izbjegne da u svoju koaliciju uvede anti-NATO, antizapadnu političku stranku koja je i protiv Evropske unije. Ako Crna Gora to uradi, onda bira da prihvati pritisak druge zemlje u odnosu na preporuke transatlantske zajednice. Ne mislim da je sada potrebno razmišljati o tome šta bi se poslije dogodilo. Crna Gora je veoma čvrsta i dobra NATO članica i saveznica i očekujemo da to nastavi i dalje”, bio je više nego jasan Eskobar.
U odnosu na njegov stav i poruku brzo se referisao i jedan od lidera ZBCG Andrija Mandić koji je rekao da je u pitanju neobaviješenost.
“Naša koalicija nije stranka, već organizacija sa dvije partije. Mi smo prihvatili sve što je Spajić predložio kao programske principe. U našim programima imamo zalaganje da Crna gora postane dio EU. Nismo antizapadna stranka i pokazali smo spremnost da radimo sa svima i ne utičemo u pravcu gdje ne možemo da doprinesemo”, istakao je Mandić.
On je istakaoe da su jezive formulacije sa preporukama iz Vašingtona.
“Koliko sam upoznat, gospodin Eskobar će završiti kao ambasador u regionu, tako da je na kraju mandata. Ali ovaj njegov stav kao da je pisao neko iz Podgorice ko želi da se formira vlada na ovim principima da se DPS u prvom trenutku vrati preko svojih satelita, a u drugom trenutku da urade što nijesu dozvolili Dritan Abazović i Vladimir Joković da DPS u punom kapacetetu se vrati na vlast”, kazao je Mandić.
Uz sve to Mandić je poručio mandataru da je njihova ruka i dalje ispružena da formiraju vlast na državnom nivou, ističući da bi u novoj izvršnoj vlasti trebalo da budu pobjednici izbora 30. avgusta 2020. godine, uključujući i GP URA.
Razmijenjene riječi na relaciji Eskobar-Mandić jasno pokazuju put mandataru Spajiću i čini se da je on arhivirao ZBCG. Kada ovome dodamo da je koliko – toliko sredio stvari i u partiji, Pokretu Evropa sad, te dobio zvanično punu podršku od predsjednika Crne Gore i dugog čovjeka PES-a Jakova Milatovića, onda se da zaključiti da je formiranje 44. Vlade u završnoj fazi.
Pobočni spinovi plasirani kroz neke prosrpske i proruske medije da je Demokratska partija socijalista spremna da uskoči, ako Spajiću prifali glasova u Skupštini, samo je dio strategije koalicije ZBCG, odnosno Beograda, jer upornim ponavljanjem narativa da je mandatar napravio dogovor “za svaki slučaj” pokušava se stvoriti utisak takozvane izdaje narodne volje.
Na takve spinove povremeno se “upecaju” i visokopozicionirani članovi PES-a pa je u cilju demantovanja narativa Andrije Mandića i ostalih juče član Predsjedništva PES-a Boris Pejović rekao da su “opozicione klupe sigurno mjesto za DPS”.
“Ukoliko ova partija ima neke druge kombinacije ili dogovore u vezi većine, neka ih objelodani, pošto naš Pokret nema nikakve ni planove, niti komunikaciju sa DPS-om”, izjavio je Pejović.
Reagovao je i portparol DPS-a Miloš Nikolić.
“Činjenica da generalni sekretar jedne političke partije koja pledira da bude ozbiljna dozvoljava sebi da se upeca na ,,fake news” naslov Borbe, ipak objašnjava zbog čega se Evropa sad nalazi u spontanom padu rejtinga i zbog čega se već tri mjeseca crnogorska javnost zabavlja međusobnim optužbama, podmetanjima i uvredama članova i funkcionera ovog političkog saveza. Ne možemo reći da nas to od Pejovića čudi budući da je on provjereni kadar Andrije Mandića i Nove srpske demokratije. Ipak, u NSD-u su očito dobro procijenili njegove političke kapacitete, te mu je za razliku od pozicije u Evropi sad, domet bio angažman zaposlenog u Klubu poslanika Demokratskog fronta”, naveo je Nikolić.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].