Serija zemljotresa predstavlja uobičajenu seizmičku aktivnost

2

Ljiljana Vućić

Ljiljana Vućić

Seizmološki zavod Crne Gore je jutros u 8 sati i 29 minuta registrovao zemljotres manje jačine sa epicentrom 8 km zapadno od Radanovića.

Jačina ovog zemljotresa u hipocentru (žarištu) iznosila je 3.3 jedinice Rihterove skale, što odgovara epicentralnom intenzitetu od IV-V stepeni Merkalijeve skale (MCS).

Žarište ovog zemljotresa locirano je na dubini od 10 km.

Na osnovu numeričkog modela promjene intenziteta sa rastojanjem u ovom regionu, magnitude zemljotresa i dubine hipocentra, ovaj zemljotres nije mogao izazvati materijalne štete u epicentralnom području.

Tokom marta Seizmološki zavod Crne Gore je registrovao više od 70 zemljotresa na teritoriji opštine Cetinje na nekioliko kilometara jugoistočno od Očinića.

U seriji ovih potresa, najjači je registrovan u četvrtak 28. marta u 17 sati i 13 minuta sa Rihterovom magnitudom od 3,9 jedinica.

Ovaj potres se osjetio na području Cetinja, Podgorice i primorja sa intenzitetom od 4 do 5 stepeni Merkalijeve skale, kazala je za Skala radio Ljiljana Vućić iz Seizmološkog zavoda Crne Gore.

Ona objašnjava da je ovo žarište aktivirano u vrijeme velikih atmosferskih padavina tokom prethodnih mjeseci što se vjerovatno može tumačiti stimulativnim uticajem značajno povećane količine podzemnih voda.

Ovo područje obiluje bogatim podzemnim kanalima, pukotinama i ponorima.

Svakako ovaj prostor kao dio seizmički aktivnog priobalja Crne Gore je i pod uticajem izrazitih tektonskih procesa, kazala je Vućićeva.

Takođe je podsjeća ona i jutros registrovan zemljotres na 8 km zapadno od Radanovića jačine 3,3 jedinice Rihterove skale.
Ovaj zemljotres se osjetio na području Kotora i Herceg Novog sa intenzitetom od 4 do 5 stepeni Merkalijeve skale.

Sektor za seizmologiju tokom godine registruje nekoliko stotina manjih zemljotresa duž Crnogorskog primorja, tako da se najnovija serija potresa može smatrati uobičajenom seizmičkom aktivnošću, zaključila je Vućićeva.

2 KOMENTARI

  1. Tacno,
    tih godina su nasi “prvaci” kretali u skolu…….nije cudo sto nam i sada zemlja trese a jedino cemo se tako izvuci iz krize….ako tresne na Zutu Gredu ponovo…
    Prijavljujem se da radim djabe na prihvatanje i raspodjelu pomoci koja ce stici iz “bratskih” zemalja

    Adio Mare!…. pomoc?

  2. Tako je negde pred kraj 1978. godine pocelo da trese u okolini Ulcinja. Potresi su bili svakodnevni a kulminirali su 15. travnja 1979. godine. Nakon toga, 25. maja iste godine usledio je jos jedan zemljotres velike snage ali ne toliko razoran.
    Posledice seizmickih aktivnosti osecamo i danas…

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].