Željko Rutović: Grbini epigrami i aforizmi, simbioza su smisla duha, koji budi i opominje

1
Željko Rutović i Radojica Grba

Piše: Željko Rutović

Radojica Grba, Šta li je iznad popadije (aforizmi i epigrami)

BUKVAR DUHOVITOSTI

Kako vjekovima unazad, tako i danas, satira i satiričari su budno oko javnosti, njen duhoviti kontrolor i duhovni refleks koji ne dozvoljava da ljudi, stvari, događaji, pojave, fenomeni, slabosti i mane, volje i zlovolje, pohlepe svijeta samovolje i samoljublja, prođu mimo nas i vremena – nezapažene, nekontrolisane, nezabilježene u okviru kolektivnog nasleđa satirične iskre duha. Kao takva, kao osobena forma društvene i duhovne zdravosti društva, satira je sama sebi obezbijedila mjesto dostojnog pijedestala kreacije, misaonosti i inteligencije. Od antičkog aforizma, pa do današnjeg globalizma, kratka forma, riječi i misli aforizma, posta pečat dugog i uspješnog trajanja. I dok ,,panta rei“ radi svoj posao, aforizam se kao kakav stožer ustoličio, otporan na sve mijene, promjene ideologija, vremena,  sistema i ljudi. Sam sebi je mandatirao ulogu nesmjenjivosti forme i sadržaja koji svakom izazovu na vrijeme dade mjeru. Kratku i jasnu. Čitljivu i vidljivu. Dade pouku i poruku. On je tu, da se čovjek zamisli nad njegovom misli. Da uspavanog probudi, vruću glavu ohladi, nevidljivo otkrije i suncem duha ga umije. Bio ciničan, ili sarkastičan, zajedljiv ili oštar, provokativan ili izazovan, tek osebujnost tog ,,driblinga duha“ ustoliči ga vječnom neprolaznom tvorevinom, kom se generacije dive, i kad su riječi prave, ili pak, za mnoge krive… No, ogledalo nije krivo. Ali aforizam i jeste to, ni lijevo ni desno, nego pravo u centar, iz kog se bolje vidi i čuje, gdje poruka duha jasno razgolićuje.

Svaki član porodice aforizma otuda je dragocjenost koja rasplamsava vječne igre duha, prenoseći ih u jednoj neponovljivoj individualnoj, ontološkoj i kosmogonijskoj misli i zamisli svoga bića. Što je porodica brojnija to su i moći veće, te otuda raduje ulazak Radojice Grbe u kuću aforizma, čija vrata svojom knjigom Šta li je iznad popadije, ponosno otvara.

Složene i ozbiljne društvene pojave i njihove izobličenosti Radojica Grba kreativno, pitko i groteskno uvjerljivo portretiše i predočava. Poput svojevrsne društvene dijagnostike on uočava anomalije, razotkriva ih po dubini i širini, pretresa im lice i naličje, obje strane medalje, a na čitaocu je da izabere njenu stranu. Nalik magnetnoj rezonanci, autorovo aforističko i oko i uho, vidi nevidljivo i čuje nečujno. Podjednako ljude sa svojim životima, naravima i sujetama, društva i sisteme u prostoru, vremenu i bezvremenu. Zalazi on u taj svijet, razlaže ga i preslaže po svojim aforističkim mjerama duha, gradeći jedan svoj novi svijet, spreman i otporan na sve slabosti i nedovršenosti realnog svijeta.

Pažljivo brusi Radojica Grba svoj aforizam, dobro ga promišlja i u proces sklada dovodi do univerzalne ravni društvenog značaja duha satire i humorističkog otklona od svakodnevlja pretrpanog svakojakim zlovoljama. Širok tematski sadržaj učinio je vidljivim, misaono dinamičnim i semantički vještim, što aforizam čini neposrednijim, refleksnijim i po čitaoca sugestivnijim.

Kao dijalektičko jedinstvo, Grbini epigrami i aforizmi, simbioza su smisla duha, koji budi i opominje, ironijski u smijehu snaži, skrivenu iglu društva zaturenu, lucidno traži. I nema nas, i nema društva, ako nijesmo u tom ramu epigrama, u tom riječi duha igrokazu, u kom su sve sudbe, velike i male stale. Stao je u ovu knjigu jedan mali-veliki svijet pitanja, dilema, strahova, zabluda, vjera i nevjera, ljubavi, morala, tuge, moći i slasti – sve skupa za duh aforizma treba dorasti. Radojica Grba ne da je dorastao ovom izazovu, nego je rame uz rame baštinika crnogorske škole aforizma, kojoj se pridružuje kao znaven i znamen, po vokaciji pera, duha i riječi, sa kojom se već odavno u proznoj i poetskoj ravni dostojno oprobao. Poput renesansnih tragača zlata riječi, evo ga na slatkim prostranstvima duha epigrama i aforizma kojima ispituje neispitano, a ispitanom daje nalaz svojih čula, mjera i uputa tragova iskričavosti smisla života u kom se svi pronalazimo, pa i kada se u njemu ne snalazimo. Sve te zone obilježava Radojica Grba, (p)ostavljajući vremenu svoje markere duha koji će se prepoznavati, i danas i sjutra. Ništa Radojica ne ostavlja za ,,malo sjutra“, već je današnjicom zakucao na vrata održive budućnosti snage svog aforizma.

U Grbinom istraživačkom ­­­fokusu stale su gotovo sve pojedinačne i kolektivne neravnine, prema kojima se kritički i kreativno određuje, ne štedeći nikog i ništa. Jezički i misaono, i kao pitanje i kao odgovor, na obrtu, zapletu, mini drame, on lucidno poentira, aforistički rasvjetljavajući društvene dihotomičnosti i anemičnosti. Sumarno, Grbin aforistički optikum je izraz slobodnog mišljenja slobodnog čovjeka, sa identitetom i stavom. Kao sublimirani izraz šireg javnog diskursa, ova knjiga demaskira, razobličava, imenuje, detabuizira sve ono što zaslužuje kritičku oštricu, javni i satirični polemos, koji ne pristaje na trulo kompromiserstvo i invalidnost duha. ,,Primjedbe su bile na mjestu. Tu su i ostale“ reski je aforizam koji u formi zaključka notira svu hroniku kulturološkog tapkanja u mjestu koji na liniji razdvajanja između nezamjeranja i licemjerja, kopa krater neodgovornosti i nesuočavanja sa ontologijom bića problema i načina razrješenja.

Zbirka aforizama Šta li je iznad popadije! istovremeno je kolektivno-mentalitetsko antropološko-socijalno-psihološka čitanka-bukvar društvene nezrelosti, odsustva samoodgovornosti, krize sistema vrijednosti, gluposti i tromosti. U ovom bukvaru duhovitosti Grba svakoj tački traži slabost, postavlja joj znak pitanja ili znak uzvika. To gotovo hirurški, radi precizno, pa šta od tačke ostane. Elem, u kritici svake dodirnute tačke pojedinca i društva, Grba poentira manirizmom aforističkog smisla i satiričnog duha. Sasvim dovoljno i odgovorno, da se na referentan način predstavi javnosti i izloži kritičkom sudu, kako to samo zna i umije čovjek otvorenosti, riječi, duha i smisla. Svaka knjiga aforizama između ostalog je i knjiga nade, knjiga želje vrlih, mudrih i kritičkih nazora koja svijet, čovjeka i njegove mane popravlja, najljepšim slovima satire, njenog dialogosa kao civilizacijskog trajnog biljega i ponosa. U tom ključu, čitajmo Grbinu knjigu epigrama i aforizama, možda neki od tih aforizama – ključeva, otvori neka davno zatvorena vrata, misli i ideje.

1 COMMENT

  1. Možda ?
    Mora probiti riječ i misao kao zrak i kao sječivo.
    Mora!
    Riječ naravno sa težinom oplodnje svoje ali i težinom bremena koje opisuje, u koje satira žaokom bode.
    Prikaz ovaj je literatura svoje vrste, gospodine Rutoviću i lekcija površnim i neznavenim.
    Ili pak onima ,još gorim, koji misle da znaju sve pa i da satirom mogu u tkivo ljudsko, zdravo.
    Dali ste definiciju ovog književnog roda-vrste do suštine i preko nje.
    Na tome Vam čestitam.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].