ZAŠTO PREGOVORI SA SPAJIĆEM NEMAJU SVRHE: Premijer je samo Mandićev talac sa Stokholmskim sindromom

0
Spajic-na-sjednici-Vlade

Dok je Milojko Spajić sinoć opoziciji na pregovorima o rješavanju političke krize nudio evropske integracije, u Beogradu su Aleksandar Vučić, Milorad Dodik i Milan Knežević trasirali politiku „srpskog sveta“: U Crnoj Gori su prioritet srpski jezik i dvojno državljanstvo.

S. Kusovac

Pregovori opozicije s predsjednikom Vlade, pod pokroviteljstvom šefa Delegacije EU u Crnoj Gori Johana Satlera, vođeni su van očiju javnosti. Nema saopštenja, nema zvaničnih izjava, čak ni fotografija. O sadržaju sastanka postoje samo neformalna saznanja koja su iščeprkali novinari.

Drugi skup – razrada politike „srpskog sveta“ – organizovan je pod svijetlima reflektora, u studiju jedne od Vučićevih televizija i prenošen uživo. Nema tajni. 

Na pregovorima je opozicija ponovila zahtjev da EU, odnosno Venecijanska komisija, ocijeni da li su Ustavni odbor i predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić penzionisanjem jedne sutkinje Ustavnog suda procedurom koju su prvi put primijenili sredinom decembra 2024. prekršili Ustav. I da se i vlast i opozicija unaprijed obavežu da će prihvatiti stav Venecijanske komisije. Milojko Spajić je opoziciji pokušao da „proda ciglu“ nudeći joj svoj mrtvorođeni Baromtetar 26.

Na drugom skupu je Milan Knežević s istomišljenicima nedvosmisleno trasirao prioritete politike Crne Gore. Kazao je da se u sve tri vlade od 2020. „spoljna politika Crne Gore uopšte ne mijenja u odnosu na onaj kontekst koji je bio za vrijeme Mila Đukanovića i Duška Markovića“.

„Nažalost u značajnoj mjeri je spoljna politika zadržala te obrise i sad, u Vladi Milojka Spajića koju mi podržavamo. I ako mene pitate kako se osjećam – ja se osjećam kao vanbračni sin 30. avgusta“, kazao je Knežević.

Nakon konstatacije stanja iznio je prioritete.

„Mi kao srpski narod u Crnoj Gori tek treba da se izborimo za ono što nam je bitno. A to je normiranje srpskog jezika kao službenog u Ustavu i izjednačenog s ovim crnogorskim, jer je popis pokazao da smo ubjedljiva lingvistička većina. I želimo da regulišemo dvojno državljanstvo sa Srbijom“, kazao je Knežević na početku višesatne emisije.

Ova dva sastanka, mjesta njihovog održavanja, učesnici i sadržina, slika su današnje Crne Gore.

Jedna strana je predsjednik Vlade koji već treći mjesec ničim ne pokazuje da mu na pamet pada da s opozicijom uopšte započne ozbiljan razgovor. On čak ničim ne pokazuje da makar shvata ozbiljnost i dubinu političke krize. Na sastanak dovodi Filipa Ivanovića i Maidu Gorčević, stranačke kolege zadužene u Vladi za proces evropske integracije. Na sastanku on nudi opoziciji Barometar 26 – Platformu o prioritetizaciji evropske agende i uzdržavanju od identitetskih i sličnih polarizujućih tema.

Druga strana je predstavnik vladajuće koalicije koji u Beogradu iznosi prioritete direktno suprotne dokumentu kojim maše premijer. I to nije prvi put. Naprotiv. To je kontinuitet. Vlada je platformu prihvatila 5. decembra, da bi samo dvanaest dana kasnije upravo vladajuća koalicija pokrenula u Ustavnom odboru Skupštine Crne Gore lanac događaja koji je izazvao sadašnju političku krizu.

Kada je, nakon što se kriza produbila, Spajićev Pokret Evropa sad možda 3. februara bio blizu dogovora s opozicijom o načinu izlaska iz krize Andrija Mandić je iznenadnim zakazivanjem sjednice Skupštine i izricanjem kazne poslanicima opozicije, od čega se do tada uzdržavao, direktno minirao mogući dogovor.

Milojko Spajić i Andrija Mandić
Milojko Spajić i Andrija Mandić

Ključni sagovornik i ambasadora Satlera i opozicije, čovjek s kojim ima smisla pokušati razgovarati o rješenju političke krize nije predsjednik Vlade. On je dokazao u više navrata, čak i nakon što je vlada prihvatila njegovu platformu Barometar 26, da nije taj ko u Crnoj Gori određuje političke prioritete i kontroliše društvene procese.

Milojko Spajić je samo talac Andrije Mandića. Talac sa očitim Stokholmskim sindromom dokle god ne skupi snage da se otmičaru odupre.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].