POLITIČKO ,,ŠIBICARENJE“: Ura i SNP u tajnosti potpisali izmijenjenu verziju Sporazuma o podršci manjinskoj vladi, za Đeljošaja i Đeku ništa nije sporno, Bošnjačka stranka ćuti
Osim vrijednosno značajnog stava o osudi genocida u Srebrenici, Abazović i Joković su potpisali dokument iz kojeg je izbačena potreba uvođenja sankcija Ruskoj Federaciji zbog agresije na Ukrajinu, a ,,na mala vrata“ je izmijenjen stav o konsenzusu unutar manjinske vlade i umetnut mehanizam po kojem Ura i SNP mogu da donose važne odluke ili predlažu ključne zakone – preglasavanjem. Ukoliko ostanu ovakve odredbe, prema informacijama Pobjede, manjinska vlada može imati podršku samo 13 ili 14 poslanika
Iako je mandatar Dritan Abazović nakon sastanka sa predstavnicima svih opozicionih stranaka obznanio da je blizu konačni dogovor o manjinskoj vladi, ispostavilo se, kako je Pobjeda juče objavila, da su Ura i SNP u tajnosti potpisali izmijenjenu verziju Sporazuma o političkoj podršci 43. vladi – u kojem se nijesu našle odredbe o sankcijama Ruskoj Federaciji, punoj podršci Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, osim toga promijenjen je način odlučivanja u izvršnoj vlasti – a da o tome prethodno nijesu obaviješteni opozicioni lideri koji su kreatori originalnog Sporazuma.
Za sada nije poznato da li su izmjene originalnog dokumenta koji je opozicija predložila rezultat uslovljavanja Jokovićevog SNP-a, ali je bjelodano da je mandatar Abazović obmanuo i pregovarače i crnogorsku javnost kada je slavodobitno mahao tekstom Sporazuma uz tvrdnju da ga je potpisala Socijalistička narodna partija.
Na jučerašnjoj konferenciji za medije lider Ure je istakao da je taj ,,inovirani“ Sporazum ,,gotovo identičan onome koji su partije potpisnice Memoranduma o saradnji sklopile“ sa koalicijom ,,Crno na bijelo“.
– Razlikuju se u tome što sporazum koji su manjinske stranke i SNP potpisale sa nama ne sadrži tačku kojom se daje podrška Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, dok se u stavki u kojoj se govori o uređenju odnosa između vjerskih zajednica i države u ovoj verziji dokumenta navodi temeljni ugovor (sa Crkvom Srbije) – kazao je Abazović novinarima.
Međutim, analiza ,,drugog“ Sporazuma pokazuje da tekst koji su Ura i SNP potpisali i dostavili na potpisivanje potpisnicima stranaka manjina ima značajnih odstupanja, prije svega u vrijednosnom određivanju prema tragičnim dešavanjima u Ukrajini, ali i političkim odnosima u Crnoj Gori.
GENOCID U SREBRENICI
Prema informacijama Pobjede, kreatori ,,originalnog“ Sporazuma su punu podršku Rezoluciji o genocidu u Srebrenici uvrstili u tekst iz dva bitna razloga.
Prije svega, da se manjinska vlada – ukoliko želi podršku građanskih suverenističkih stranaka – obaveže da će poštovati Rezoluciju kao ,,čin civilizacijskog odnosa prema svim nevinim žrtvama ratova na prostoru bivše Jugoslavije“.
Osim principijelnih razloga, postojao je još jedan, pragmatičan motiv: da se SNP, koji svojevremeno nije glasao za Rezoluciju u Skupštini – a sada želi podršku da zauzmu mjesto predsjednika parlamenta – obaveže da će poštovati pravila igre i ,,evropsku agendu manjinske vlade“.
To je prozreo i Abazović, pa je pokušao da relativizuje ,,brisanje Rezolucije“, naglašavajući da se ,,insistiranjem na potpisivanju sporazuma koji uključuje osudu genocida u Srebrenici želi stvoriti pritisak na Socijalističku narodnu partiju“.
Dok je ,,branio“ SNP, Abazović je praktično najavio da će i Bošnjačka stranka, kao i Forca, Albanska alternativa, Demokratska unija Albanaca i Demokratska partija potpisati izmijenjeni tekst Sporazuma.
ĆUTANJE BOŠNJAČKE STRANKE
Pobjeda je juče pitala lidere Albanske alternative Nika Đeljošaja i Demokratske partije Fatmira Đeku je li im ponuđen na potpis Sporazum koji je pripremila opozicija, a koji uključuje i podršku Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, te da li im je prihvatljivo da potpišu dokument koji ne sadrži tu odredbu.
Đeka je našem listu kazao da je „njima sve prihvatljivo“.
– Nama je sve prihvatljivo, a koliko vidim i drugima. Naš je stav da treba ići ka što bržem formiranju vlade – rekao je Đeka.
Na pitanje da li je potpisao sporazum opozicije, nije nam dao konkretan odgovor.
– Najiskrenije, to su za nas formalnosti. I nije upućeno nama – naveo je on.
Sa druge strane, Đeljošaj je, nakon pitanja Pobjede, svoj stav napisao na Fejsbuku u kojem je kazao da se Albanska lista, čiji je bio nosilac na parlamentarnim izborima 2020. godine, nije pridružila nijednoj platformi.
– Nije potpisala nijedan jedini sporazum koji bi se odnosio na formiranje vlade. Na sjednici predsjedništva Albanske liste, prisutni su bili predsjednici svih konstituenata, usvojen je Sporazum o formiranju evropske vlade, koji su potpisali Ura i SNP, i u narednim danima u ime Albanske liste ću upravo ja isti potpisati – istakao je Đeljošaj.
Na pozive i poruke juče nam nije odgovorio lider Force Genci Nimanbegu kojem smo uputili isto pitanje.
Zanimljivo, o brisanju osude genocida u Srebrenici nijesu željeli da se izjasne iz – Bošnjačke stranke.
Pobjeda je juče kontaktirala i Bošnjačku stranku, ali oni nijesu htjeli da odgovore hoće li potpisati dokument koji ne uključuje osudu genocida u Srebrenici. Na brojne upite našeg lista, koji je nedavno objavio intervju sa predsjednikom BS Ervinom Ibrahimovićem, naišli smo na – zid ćutanja.
Da li ćutanje znači i odobravanje teksta ,,novog“ Sporazuma, znaće se vrlo brzo: ukoliko se pojavi potpis predstavnika Bošnjačke stranke pored potpisa Ure i SNP-a.
,,BRISANJE“ REZOLUCIJE I SANKCIJA PREMA RUSIJI
I međunarodna pozicija Crne Gore je doživjela promjene u promijenjenom tekstu, naročito odnos prema agresiji Rusije na Ukrajinu, ali i prema sankcijama Ruskoj Federaciji.
Već u preambuli briše se ,,nedvosmislena osuda“ i uvodi nešto blaži izraz – osuda agresije, ali je potpuno izbačen stav o politici sankcija.
U prvobitnom tekstu se ističe da potpisnici Sporazuma podržavaju ,,politiku sankcija koju naši evropski i evroatlantski partneri sprovode prema Ruskoj Federaciji“.
Međutim, u ,,Jokovićevoj i Abazovićevoj“ verziji od sankcija – ni pomena. Ta je rečenica kao gumicom izbrisana!
U jučerašnjem obraćanju medijima, nakon svađe u Vladi Zdravka Krivokapića – upravo povodom sankcija Rusiji – Dritan Abazović je prećutao činjenicu da u tekstu ,,njegovog“ sporazuma takođe nema sankcija.
Da li je sve motivisano prizemnom politikom, uslovljavanjem SNP-a da se sankcije ne pominju pred lokalne izbore u Beranama – nije se moglo saznati.
Izvjesno je, međutim, da su izmjene brižljivo planirane kako bi Ura i SNP mogli da imaju dominantnu poziciju u manjinskoj vladi.
O tome svjedoči i činjenica da je u odjeljku naslovljenom ,,Način odlučivanja“ zapisano da su potpisnici Sporazuma ,,saglasni da će pitanja temeljnog ugovora, zakona o popisu i Otvoreni Balkan, usvajati na Vladi“.
U prvoj verziji, osim što je bilo napomenuto da će se potpisivati ugovori sa vjerskim zajednicama, a ne temeljni ugovor, jasno je bilo naznačeno da se sve odluke usvajaju – konsenzusom na vladi. Što će reći: bez preglasavanja većine ministara Ure i SNP-a!
Kada se, uz sve ove izmjene, posmatra i jučerašnja izjava Vladimira Jokovića, da će SNP – koja je inače prepoznata kao prosrpska i proruska stranka – ,,imati svoje kadrove u bezbjednosnom sektoru“, onda nema dileme: ,,sitne izmjene“ Sporazuma su politički manevar kojim Abazović i Joković žele da obezbijede potpunu kontrolu vođenja politike nove manjinske vlade u kojoj bi predstavnici ostalih stranaka bili samo statisti.
FAJRONT ILI JOŠ JEDNA RUNDA
Samo, pregovori su dvosmjerna ulica. Prema informacijama Pobjede, predstavnici opozicionih stranaka, ukoliko Ura i SNP nastave da izigravaju dogovore – neće imati podršku u parlamentu.
Nije riječ o broju poslanika, da li će biti 49 ili 44 glasa za većinu u Skupštini: ukoliko ne bude saglasnosti oko Sporazuma koji je suštinski stvaranje političkog neformalnog saveza oko evropskih vrijednosti i puta Crne Gore u Evropsku uniju, mandatar Abazović može računati na podršku najviše 13 ili 14 poslanika.
Pobjeda je juče kontaktirala i Bošnjačku stranku, ali oni nijesu htjeli da odgovore hoće li potpisati dokument koji ne uključuje osudu genocida u Srebrenici. Na brojne upite našeg lista, koji je nedavno objavio intervju sa predsjednikom BS Ervinom Ibrahimovićem, naišli smo na – zid ćutanja
Iako je juče najavio da ,,stranke do kraja radne sedmice daju povratan odgovor o tome hoće li dati podršku manjinskoj vladi“, izvjesnije je da slijedi još jedna runda razgovora, moguće i za vikend.
Izvori Pobjede ističu da su tokom jučerašnjeg dana neki predstavnici opozicije, uključujući lidera DPS-a Mila Đukanovića, imali konsultacije i razmijenili informacije o najnovijem razvoju pregovora sa ambasadorima dvije moćne zapadnoevropske države. Kako je Pobjedi rečeno, zajednički je konstatovano da se ,,nova vlada mora formirati u što kraćem roku, ali samo beskompromisno na temeljima evro-atlantskih vrijednosti i jasnog političkog otklona od imperijalne, agresorske, politike koju vodi Vladimir Putin“.
Ne treba čitati između redova: poruka je jasna – ako nema u narednih sedam dana preciznog dogovora, dokumentovanog potpisima, neće biti dalje ni pregovora već će se ozvaničiti ,,fajront“. Što znači: mandatar Abazović će morati da vrati mandat predsjedniku Đukanoviću.
SNP: Pregovaramo sa Urom i partijama nacionalnih manjina, ostali za sada nijesu relevantni
Redakcija Pobjede pitala je i predsjednika SNP-a Vladimira Jokovića je li im prihvatljiv i hoće li potpisati sporazum opozicije koji sadrži osudu ruske agresije i daje podršku Rezoluciji o osudi genocida u Srebrenici.
Iz Medijskog centra ove stranke kazali su nam da pregovaraju isključivo sa Građanskim pokretom Ura i partijama nacionalnih manjina.
– SNP CG pregovara i svoje stavove usaglašava isključivo sa GP Ura i partijama nacionalnih manjina. Stavovi drugih političkih subjekata u ovom trenutku za nas nijesu relevantni – naveli su u odgovoru.
Prethodno su saopštili da nijesu potpisali bilo kakav sporazum sa DPS-om, SDP-om i SD-om.
– Mi smo opredijeljeni da gledamo u budućnost i ne želimo da se vraćamo na teme prošlosti koje dijele naše društvo. Želimo da se odblokiraju institucije sistema i da naša država konačno krene naprijed – istakli su iz SNP-a.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].