Značaj nedavne poruke EK da od zvanične Podgorice očekuje da je obavještava o namjerama izmjena Zakona o državljanstvu
Vukčević: Žalosno je što, umjesto Crne Gore, njen suverenitet štite evropske institucije
Svi državljani Srbije koji dobiju crnogorsko državljanstvo, poslije samo dvije godine prijavljenog prebivališta u Crnoj Gori, steći će biračko pravo i biti upisani u birački spisak, jer je to njihovo Ustavom zagarantovano pravo. Na taj način sprovešće se birački inžinjering i na eventualno organizovanom referendumu jasno je da će svi ti novoupisani birači glasati za ponovno ujedinjenje sa Srbijom, pojasnio je Miloš Vukčević
Nedavna poruka Evropske komisije Crnoj Gori da je, prije donošenja bilo kakve formalne odluke o uvođenju dvojnog državljanstva, „drži u potpunosti obaviještenom o svojim namjerama“, očekivana je, logična i opravdana reakcija s obzirom na to da će, ulaskom naše zemlje u zajednicu evropskih porodica, crnogorski državljani postati i građani Evropske unije, smatra advokat i univerzitetski profesor Miloš Vukčević.
Ova poruka ključne izvršne evropske institucije uslijedila je nakon najave Skupštine i Vlade Crne Gore da će raditi na izmjenama Zakona o crnogorskom državljanstvu, koje će građanima Srbije, porijeklom iz Crne Gore, omogućiti dvojno državljanstvo, što je shvaćeno kao prijetnja za suverenitet i politički poredak naše zemlje.
Na dalekosežne posljedice izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu, upozorava i Miloš Vukčević koji smatra da je stvarna namjera izmjena tog akta zapravo promjena biračke strukture, a ne zaštita prava građana.
Zato je, kaže on, polazeći od činjenice da je Crna Gora kroz zaključeni sporazum o stabilizaciji i pridruživanju u ugovornom odnosu sa EU i da se obavezala da će sve svoje domaće pravo i politike usklađivati sa pravnom tekovinom EU, potpuno logično i opravdano da Komisija od zvanične Podgorice zahtijeva da je informiše o svojim namjerama.
– Posebno iz razloga što će, ulaskom zemlje u EU, državljani Crne Gore postati građani EU na čijem pasošu će stajati i zastava Unije i koji će, po osnovu građanstva EU, uživati izvjesna prava i obaveze. Zato je Evropska komisija i zainteresovana za ovu tematiku, a obaveza je Crne Gore da je informiše o politici državljanstva koju namjerava da sprovodi – poručio je Vukčević u izjavi za Pobjedu.
Žalosno je, dodaje on, i to što, umjesto da crnogorske vlasti štite suverenitet sopstvene države, to radi Evropska komisija čiji je primarni cilj zaštita interesa EU, ali i Crne Gore kao buduće članice.
Vukčević zato od Evropske komisije očekuje da se u potpunosti uključi u ovaj proces i odvrati premijera Milojka Spajića i parlamentarnu većinu od, po Crnu Goru, pogubne odluke o uvođenju dvojnog državljanstva.
Tim prije jer će to, upozorava naš sagovornik, značiti nestanak Crne Gore kao nezavisne države.
– Svi državljani Srbije koji dobiju crnogorsko državljanstvo, poslije samo dvije godine prijavljenog prebivališta u Crnoj Gori, steći će biračko pravo i biti upisani u birački spisak, jer je to njihovo Ustavom zagarantovano pravo. Na taj način sprovešće se birački inžinjering i na eventualno organizovanom referendumu jasno je da će svi ti novoupisani birači glasati za ponovno ujedinjenje sa Srbijom – pojasnio je Vukčević.
Nedavnu poruku Evropske komisije komentarisala je i novoosnovana Stranka evropskog progresa nekadašnjeg premijera Duška Markovića, ukazujući na njenu dvostruku sadržinu.
– Prvo, da je vlast u prethodnom periodu napravila greške u obavezama iz procesa pristupanja i drugo, da više ne uživa povjerenje Brisela koje se po pravilu poklanja državama kandidatima – smatraju u SEP-u.
Ocjena Brisela da zemlje članice definišu pravila o državljanstvu vodeći računa o evropskom zakonodavstvu, kako ističu iz SEP-a, nije ništa drugo do potvrda stava da aktuelna vlast vanjsku politiku svodi na ugađanje tuđim, umjesto interesima Crne Gore.
– Pitanje dvojnog državljanstva je par ekselans ustavno, ali i političko pitanje, pitanje strogih zakona i pitanje uspostavljanja jednog od najvažnijih odnosa između države i njenih građana – naveli su oni.
U SEP-u zaključuju i da je u ovom slučaju stvar jednostavna, jer Evropska unija ne dozvoljava da se pristup neodgovornog odnosa prema najvažnijim zakonodavnim inicijativama negativno odražava na pitanja koja su od interesa za samu Uniju.
pobjeda
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].