Vujović: Proširenje Vlade pokazatelj trulog kompromisa, ne postoji toliko resursa kojima bi se nahranili halapljivi partijski interesi

0
Zlatko Vujović

„Uloga BS jednokratna – da međunarodna zajednica lakše proguta neprijatnu činjenicu da proputinovske partije preuzimaju značajan dio Vlade“

Vujović: Proširenje Vlade pokazatelj trulog kompromisa, ne postoji toliko resursa kojima bi se nahranili halapljivi partijski interesi

Sagovornik Analitike upozorava da prosrpske partije pokušavaju da gurnu BS da spali mostove saradnje sa građanskim procrnogorskim partijama. O rekonstrukciji Vlade kaže da će nepovjerenje, lični animoziteti, različite programske orijentacije, te pritisak spolja uticati da se sistem raspadne. Što bude glomazniji, kako naglašava, prije će se raspasti

Autor: Nevena Kovačević
Izvor: Portal Analitika

“Svrha ulaska Bošnjačke stranke u rekonstruisanu Vladu je olakšanje infiltracije partija nekadašnjeg DF-a u prorusku Vladu”, ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika profesor na Fakultetu političkih nauka i predsjednik upravnog odbora CeMi-ja, dr Zlatko Vujović.

Ukazuje da je riječ o truloj konstrukciji koja se, kako navodi, mora raspasti.

Upozorava i da Vlada gura Crnu Goru daleko od EU integracija, anulirajući efekat dobijanja IBAR-a. Podvlači da je agenda zvaničnog Beograda destabilizacija Crne Gore do krajnjih granica.

Ulazak BS u Vladu pranje biografije podržavalaca četničke ideologije

Govoreći o rekonstrukciji Vlade, Vujović podsjeća da su partije nekadašnjeg DF-a već bile dio izvršne vlasti, ali je njihova pozicija sada formalizovana kroz ministarske funkcije.

„Uloga Bošnjačke stranke više je jednokratna – da bi međunarodna zajednica lakše progutala neprijatnu činjenicu da proputinovske partije preuzimaju značajan dio Vlade. Tako da više ne možemo govoriti o projektu jedne proevropske Vlade, već je to Vlada u kojoj će dominirati snage koje nijesu zainteresovane za ulazak Crne Gore u EU, već naprotiv – koje žele po svaku cijenu da zaustave taj proces“, ukazuje Vujović.

BS ulazi u Vladu: Dobiće pet ministarstava

Napominje da NSD baštini četničku ideologiju, podržava djelovanje četničkog pokreta priželjkujući rehabilitaciju njihovih vođa u Drugom svjetskom ratu.

„Ako uzmemo u obzir jasno negiranje zločina nad bošnjačkim narodom, prije svega genocida u Srebrenici, ali i drugih zločina koje su ne samo četničke snage tokom Drugog svjetskog rata, već i paravojne snage počinile tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije 90-ih godina, s ciljem istrebljenja građana bošnjačke nacionalnosti, ulazak tih struktura zajedno sa BS na neki način je pranje biografije Nove srpske demokratije i ostalih partija te ideologije“, naglašava Vujović.

Sagovornik Analitike ističe da je svrha ulaska BS davanje dodatnog legitimiteta i olakšanje infiltracije proruskih partija sada već u prorusku Vladu, što je, kaže, procjena sa više adresa.

Ibrahimović igra na klijentelističku komponentu kao put da zadrži članstvo

Vujović je stava da će biračko tijelo BS teško prihvatiti koaliranje sa Mandićem i Kneževićem, kao i nekim partijama poput SNP-a, jer dio njihovih predstavnika ima jasnu antibošnjačku orijentaciju.

„Teško je procijeniti u kom smjeru će se stvari odvijati, jer osim njihovog biračkog tijela i bošnjačka dijaspora veoma negativno gleda na Ibrahimovićevu odluku da pošto poto uđe u Vladu. Ako uzmemo u obzir sve te faktore, ali i činjenicu da unutar BS postoji značajan dio članstva koji se ne slaže sa tim, komplikuje se Ibrahimovićeva pozicija kao lidera i zastupnika te ideje“, podvlači Vujović.

Ukazuje da Ibrahimović igra samo na klijentelističku komponentu vjerujući da je to put da zadrži članstvo.

„Međutim, koaliranjem sa nekadašnjim DF otvorio je put da dio glasača otkaže podršku i vrati se partijama koje je ranije glasao, a koje sada čine dominantan dio parlamentarne opozicije“, napominje Vujović.

Sagovornik Analitike ocjenjuje da bi ispunjenje zahtjeva da raskine opštinske koalicije i prosrpskim partijama preda dodatne opštine, uvelo BS u nove probleme.

„Bila bi to predaja tih gradova istomišljenicima Kovačevića, Vraneša… odnosno povratak u devedesete prošlog vijeka. Prosrpske partije pokušavaju da gurnu BS da spali mostove saradnje sa građanskim procrnogorskim partijama, zbog čega bi bila predmet lakših ucjena za neke kasnije aranžmane, jer bi njen manevarski prostor bio sužen, a samim time i cijena prilično niska. Takođe, BS će se vjerovatno suočiti sa rizikom dodatnih podjela i sukoba“, ukazuje Vujović.

Kako navodi, jaz nepovjerenja između pročetničkih partija i BS, a naročito njihovih birača je toliko dubok, da za BS postoji rizik gubitka velikog dijela birača, a možda i dijela članstva.

Trula konstrukcija koja se mora srušiti

Vujović ocjenjuje i da je proširenje Vlade na preko trideset članova pokazatelj trulog kompromisa.

„To je jedna trula konstrukcija, koja se mora srušiti, jer nije postavljena na zdravim osnovama. Nepovjerenje, lični animoziteti, različite programske orijentacije, pritisak spolja, od strane Srbije, ali i EU i zapada, uticaće da se taj sistem raspadne. Što bude glomazniji, prije će se raspasti, jer su osnov i motivacija za učešćem u takvom sistemu funkcionerske apanaže, klijentelističko pozicioniranje, bez ikakvog programskog i ideološkog“, podvlači Vujović.

Kako naglašava, ne postoji toliko resursa kojima bi se nahranili halapljivi partijski interesi.

Izglasana rekonstrukcija Vlade: Od danas je u njoj, pored…

„I ova budžetska strategija koja je dio aranžmana oko rekonstrukcije Vlade, predstavlja jedan, rekao bih, budžetski inženjering, i vještačko forsiranje povećanja plata, ukidanjem doprinosa za održivost penzionog sistema. Vlada Crnu Goru gura u veliku neizvjesnost, gdje postoji perspektiva da se sruši penzioni sistem. To bi značilo da će desetine hiljada penzionera ostati bez penzija, ili sa dramatično nižim penzijama i država neće moći to da servisira“, upozorava Vujović.

Sve je, kaže, priprema za izbore, pri čemu se zanemaruju efekti dramatične inflacije i povećanja cijena.

„Cijene u supermarketima su dramatično veće nego recimo u Italiji, Njemačkoj, Austriji. To znači da je inflacija najvećim dijelom generirana iz Crne Gore, jer se kupovna moć istovremeno dramatično povećala, umjesto da se išlo sa postepenim povećanjem zarada, da bi se sistem navikao“, napominje Vujović.

Rekord svih vremena: Vlada će imati sedam vicepremijera…

Prema njegovim riječima, kad nema investicija, već imamo čistu potrošnju vezanu za nužne ljudske potrebe, vlasnici oligopola naglo povećavaju cijene.

„To podstiče Vlada, time što na neki način već oponaša model da kroz inflaciju rješava budžetski deficit. Samim tim što se povećava inflacija, povećavaju se i budžetski prihodi, koji su narasli zbog PDV-a koji je povećanjem cijena povećan u kumulativnom iznosu, pa je učešće PDV-a u cijenamanumerički gledano, veće nego ranije“, pojašnjava Vujović.

Nikolić o programu Evropa sad 2: Zabrinutost javnosti…

Naš sagovornik naglašava da sve ono što je, nominalno posmatrano, bilo povećanje u kupovnoj moći građana zapravo ne postoji.

„Kupovna moć je niža nego što je bila prije povećanja plata. Građani ništa nijesu dobili. Građani su jednostavno prevareni. I ova povećanja bi više trebalo shvatiti kao usaglašavanje sa inflacijom, nego kao značajnu pobjedu i pomoć Vlade“, kategoričan je Vujović.

Kao da su Milatović i Spajić zamijenili smjerove

Govoreći o potezima predsjednika Milatovića i kritikama na račun Vlade, Vujović ocjenjuje da se dešava čudan preokret.

„Sa jedne strane, Milatović koji je važio za nekoga ko je bliži Beogradu, a spekulisalo se i o savezništvu sa Demokratama, Urom i DF-om, već dugo povlači poteze koji su ispravni s aspekta politike nacionalnih interesa. Nije napravio niti jednu grešku na unutrašnjem i spoljnopolitičkom planu, za razliku od Spajića koji je od političara koji je trebao da obezbijedi prozapadnu i proevropsku orijentaciju Crne Gore, izgradnjom ekstremno bliskih odnosa sa provučićevskim strukturama, iako je bio njihova meta, počeo da ide u suprotnom pravcu“, napominje Vujović.

Ako Crna Gora ne iskoristi ovu šansu, teško da će dobiti treću

Djeluje, kaže, kao da su zamijenili očekivane smjerove.

„S jedne strane se očekivalo da će Milatović ići više ka Beogradu, a da će se Spajić držati Vašingtona, Berlina i zapada. Sad Spajić pod uticajem svojih najbližih saradnika trčeći ide ka Beogradu, da ne kažem Moskvi, a Milatović vuče mudre državničke poteze, koji smanjuju štetne posljedice odluka vladajuće većine“, podvlači sagovornik Analitike.

Mišljenja je da su Milatovićevi postupci doprinijeli smanjenju negativnog efekta usvajanja rezolucije o Jasenovcu.

„Trudi se da održi bliske veze sa Briselom i da gasi požare koje stvara vladajuća većina u Crnoj Gori“, smatra Vujović.

On ocjenjuje i da je aktuelna vlast anulirala rezultat dobijanja IBAR-a.

„Nevjerovatno da je neko ostvario tako veliki uspjeh, a da ga je u ekstremno kratkom roku poništio. To je nezabilježeno. Imali ste dva ministarstva koja su odlično radila posao – Ministarstvo pravde i Ministarstvo evropskih integracija“, napominje Vujović.

Sagovornik Analitike ukazuje da je problematičan dalji napredak Crne Gore.

„Umjesto da sanira negativan efekat, Vlada produbljuje probleme sa Briselom, uvođenjem proruskih partija, što je na određenim adresama od strane naših predstavnika i premijera bilo obećano da se neće desiti. To se ipak dešava, jer posljednjih mjeseci premijer ulaže ogromne napore da objasni zašto je važno da proruske partije budu dio vlasti u Crnoj Gori. Naravno, to ne izaziva nikakvo razumijevanje zapada, i poslije glasanja o Jasenovcu i otkazivanja posjete predsjednika Evropskog savjeta, bojim se da ova Vlada gura Crnu Goru daleko od evropskih integracija“, kategoričan je Vujović.

Sprečavanjem ovakvog ponašanja Vlade, kako naglašava, scenario da Crna Gora postane članica 2028. godine bio bi izvjestan.

Gledajte Srbiju i znajte šta nam spremaju za Crnu Goru

„Dakle, to nije san, već realnost i plan Brisela. Nevjerovatno je da Vlada koja može da ostvari najveći rezultat od obnove nezavisnosti, radi sve da spriječi ostvarivanje tog ogromnoga uspjeha koji bi je uveo u istoriju“, podvlači Vujović.

Kako ističe, kočnica je uticaj zvaničnog Beograda, jer Vučić preko mnogih poluga koje kontroliše u Crnoj Gori, čini sve da zaustavi naše EU članstvo.

„Ako Crna Gora ne iskoristi ovu šansu, teško da će dobiti treću. Abazovićeva Vlada je to jednom spriječila, sad je i Spajić krenuo u tom smjeru“, upozorava Vujović.

Sagovornik Analitike ukazuje na računicu zvaničnog Beograda – ako sad zaustave Crnu Goru, ona sa slomljenim finansijama, bez izgleda da postane članica EU,može biti lak plijen.

„A ako bi postali članica 2028. milijarde eura će se slivati u Crnu Goru, za infrastrukturu, kohezione fondove, brojne investicije koje će dramatično uticati na realno povećanje zarada – ne ovo fiktivno koje nam nudi Vlada paralelnim pumpanjem inflacije sa povećanjem plata. Znate da su tako rasle plate i u doba Miloševića“, podsjeća Vujović.

Agenda Beograda destabilizacija do krajnjih granica

Naš sagovornik ističe da Mandićeve poruke nakon oslobađajuće presude za državni udar treba posmatrati kroz dvije dimenzije.

„Jedna je ideološka orijentacija, a druga konkurentski odnos sa Kneževićem. I jedan i drugi se bore za poziciju ključnog Vučićevog saveznika u Crnoj Gori. I jedan i drugi pokušavaju da pokažu da su lojalniji Beogradu i radikalniji u stavovima“, podvlači Vujović.

On podsjeća da je Mandić dugo bio neprikosnoveni lider i neko ko ima najjače odnose sa Beogradom.

„Međutim, to više nije tako. Sad vidite jednu radikalizaciju, jer je agenda zvaničnog Beograda destabilizacija Crne Gore, do krajnjih granica – da ne kažem stvaranja incidenata. Iako se sad ne pominje, dugo je agenda bila rušenje Mauzoleja i zamjena kapele. Jednom kad bi podigli kapelu, to znači da bi prvo izvršili premještanje Njegoševih ostataka u kapelu, a onda postepeno tražili, odnosno uklonili Mauzolej“, naglašava Vujović.

Mandić inicirao obnavljanje kapele na Lovćenu: Vrijeme…

Kako napominje, nije ovo jedina štetna inicijativa.

„Rušenje spomenika Mirku Petroviću i junacima iz 1878, zatim uklanjanje spomenika Josipu Brozu Titu – sve je namjera Beograda, a inicijative predstavnika vlasti da se izbriše jedan dio crnogorskog nasljeđa i identiteta, a to je antifašizam, partizanski pokret, borci za nezavisnu Crnu Goru – da se svi koji su dali svoje živote u borbi za crnogorski identitet proglase izdajnicima i nepoželjnima, a paralelno imamo inicijative za podizanje spomenika saradnicima fašista i vinovnicima zločina po Crnoj Gori“, podvlači sagovornik Analitike.

Riječ je, kako ističe, o zamjeni ideologija.

„Gledajte Srbiju i znajte šta nam spremaju za Crnu Goru. Draža Mihailović, koji je bio ključni kvislingizločinac u bivšoj Jugoslaviji, izjednačen je kao antifašista i stavljen iznad Tita kao vođe partizanskoga pokreta. Oni se predstavljaju kao antifašističke vođe u borbi protiv okupatora. To nam spremaju i za Crnu Goru – da oni koji su bili izdajnici postaju junaci, a oni koji su se borili i na kraju izborili za slobodu ove zemlje budu proglašavani zločincima. Građani se moraju suprotstaviti tome, zato što je to nešto mnogo veće od pitanja ko je na vlasti“, poručuje Vujović.

S jedne strane, kako dodaje, ugrožena je budućnost i članstvo u EU, a zatim i temelji građanskog društva.

Parlament da istraži da li je bilo zloupotrebe ANB

Govoreći o pripremanju atentata na bivšeg predsjednika Mila Đukanovića, Vujović naglašava da je teško do kraja sprovesti istragu i obezbijediti dovoljan broj dokaza za terorističke slučajeve, naročito ako se dio aktivnosti odvija u drugim zemljama, u konkretnom slučaju u Srbiji.

„Ono što zabrinjava jeste reakcija crnogorskih organa, prije svega ANB. Očigledno je neko donio političku odluku da se blokiraju i ne sprovode radnje koje bi bile u funkciji zaštite i bezbjednosti bivšeg predsjednika. Kad je trebalo povećati nivo obezbjeđenja, on je smanjen“, napominje Vujović.

Ukazuje da je neko mogao postaviti pitanje – da li je to urađeno u saradnji sa onima koji su željeli da ugroze Đukanovićev život.

„Potrebno je da parlament istraži da li je bilo zloupotrebe od strane rukovodstva ANB. Raduje to što su državni organi ipak bili primorani da povećaju nivo obezbjeđenja Đukanoviću, posebno kad se ima u vidu odluka crnogorskih sudova u vezi onoga što je od naših saveznika jasno objašnjeno kao pokušaj državnog udara“, podvlači naš sagovornik.

Vujović podsjeća da je Vučić na pres konferenciji iznio detaljan plan pokušaja državnog udara, istakavši da je meta bio Đukanović.

„Vidjeli smo da je sud utvrdio sve suprotno onome što su tvrdili američki i britanski zvaničnici, ali i sam predsjednik Vučić. S jedne strane, vjerovatno je bio limitiran brojem dokaza, jer je Srbija uskratila ogromnu količinu dokaza Crnoj Gori o kojoj je Vučić govorio. S druge strane, treba sačekati da se okonča postupak, jer ovaj proces ima veći značaj od konkretnog odlučivanja o krivici optuženih. Prije svega iz razloga što je sudsko vijeće koje je odlučivalo, iznošenjem određenih tvrdnji dovelo u pitanje i sam pokušaj državnog udara“, naglašava Vujović.

Otišli su, kaže, mnogo dalje, osporavanjem činjenice da se desio pokušaj državnog udara.

„Samim tim, sud je opovrgao sve navode naših zapadnih saveznika, i zvanična Moskva mora biti veoma zadovoljna presudom Višeg suda, jer su svi argumenti iz Vašingtona, Londona itd opovrgnuti. Odnosno, tvrdnja je da je sve bila propaganda zapadnih medija, što su posljednjih godina tvrdili proruski i prosrpski mediji“, napominje Vujović.

Zabrinjava kriminalizacija opozicionih medija

Sagovornik Analitike ocjenjuje da veoma zabrinjava postupanje SDT kojim se kriminalizuje rad opozicionih medija, odnosno novinara i javnih djelatnika.

„Očigledno se pokušava izvršiti pritisak na njih, ne samo da se obezbijedi duže trajanje pritvora za Katnića koje je veoma teško održivo, već prije svega, da se zastraše novinari i mediji koji su najkritičnije izvještavali o radu SDT-a. Mislim da je to veoma pogrešna strategija, posebno ako uzmete u obzir da su se bavili i postupanjem zdravstvenih radnika kad im se nijesu svidjela vještačenja, odnosno pregledi i odluke vezano za određena lica koja su bila u pritvoru“, napominje Vujović.

Podsjeća da je posredstvom SPO vršen pritisak na zdravstvene radnike da donose odluke u saglasju sa stavovima SDT.

„Sad se otišlo korak dalje. Sad se vrši pritisak i jedna vrsta posredne prijetnje novinarima i opozicionim javnim ličnostima, što kad se stavi u kontekst stalnog curenja informacija za koje SDT tvrdi da nije od njih, ali dio javnosti vjeruje da jeste, nameće zaključak da SDT pokušava da disciplinuje cijelu javnost i da stavove javnosti usaglasi sa njima“, ističe Vujović.

To je, poručuje veoma opasno, jer SDT, umjesto disciplinovanja i zastrašivanja treba da se bavi svojim poslom – istragama i procesuiranjima počinilaca krivičnih djela, te podizanjem neslavnog skora riješenih slučajeva organizovanog kriminala, okončanih presudama, a ne pukim stavljanjem lica u pritvor.

Nemoguće izbjeći izbore u Podgorici, racionalnije formirati koaliciju u Budvi

Komentarišući dešavanja na lokalnom nivou Vujović naglašava kako je bilo očekivano da Demokrate, kao najlojalniji partner DF-a neće podržati smjenu predsjednika opštine Nikšić Marka Kovačevića, uprkos pritisku javnosti.

Prijevremene izbore u Podgorici je, ističe, gotovo nemoguće izbjeći.

„To je na nivou naučne fantastike, odnosno teorijske mogućnosti. Daleko je od faktičkog stanja, ali ne treba biti zatvoren za moguća iznenađenja“, podvlači sagovornik Analitike.

Kad je riječ o situaciji u Budvi, Vujović ocjenjuje da eventualni ponovljeni izbori ne bi donijeli značajnije promjene u odnosu snaga.

„Moguće je očekivati samo bolji rezultat DPS-a i Evropskog saveza, iz razloga što su to opozicione partije koje nijesu dio vlasti zadnjih osam godina. Oni koji su vladali Budvom, imaju većinu, ali ne mogu da se dogovore. Postavlja se pitanje – šta je motivacija njihovim biračima da ponovo izađu i daju glas za njih, jer su već imali više prilika da sprovode vlast a to ne uspijevaju“, ukazuje Vujović.

Kako naglašava, veća je šansa da se dese novi izbori, ali ne treba isključiti ni neki dogovor u zadnjem momentu.

„Ne postoji motivacija za novi izborni proces. Nije ovdje samo riječ o Jovanoviću kao, uslovno rečeno nosiocu pregovora, koalicionim partnerima DNP i NSD i partijama koje su bile na toj listi, već i tome što recimo u slučaju PES-a, dogovor na nacionalnom nivou blokira slobodu nekih partija oko dogovora na lokalnom nivou. Racionalnije bi bilo da se napravi koalicija, ali ako ne, treba ići na nove izbore“, zaključuje Vujović.

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].