I dok se susjedne države zadužuju sa fiksnom kamatnom stopom emitovanjem eurobonda, naša Vlada u tehničkom mandatu diže kredit kod komercijalnih banaka sa varijabilnom kamatnom stopom, po nepovoljnim uslovima.
Dok je Sjeverna Makedonija juče emitovala eurobond i zadužila se 500 miliona eura na međunarodnom tržištu po 6,96 odsto i sa fiksnom kamatom, crnogorsko Ministarstvo finansija obavijestilo je javnost da je dogovorilo kreditni aranžman sa Dojče bankom u visini od 100 miliona eura sa kamatnom stopom koju čini šestomjesečni EURIBOR (prosječna kamatna stopa) uvećan za iznos margine od 5,9 odsto. Da bi javnosti bilo jasnije šta to znači, šestomjesečni EURIBOR je trenutno oko 3,3 odsto, što uz maržu od 5,9 odsto čini oko 9,2 odsto. I to je trenutno stanje ali se mora imati u vidu i da će EURIBOR najvjerovatnije i dalje da raste. Grejs period je godinu dana, a onda se plaća rata svakih šest mjeseci. U grejs periodu se plaća kamata.
I dok se susjedne države zadužuju sa fiksnom kamatnom stopom emitovanjem eurobonda, naša Vlada u tehničkom mandatu diže kredit kod komercijalnih banaka sa varijabilnom kamatnom stopom, po nepovoljnim uslovima.
Za manje upućene, ovo znači da je izvršna vlast u posljednje dvije godine dovela javne finansije do propasti, odnosno do mjere da ne smiju izaći na međunarodno tržište obveznica jer je za to tržište potrebna kredibilna Vlada i kredibilne srednjoročne projekcije javnih finasija koje bi ukazivale na odlučnost vlasti da smanje ogromnu javnu potrošnju i dugovanja. Pošto Crna Gora to nema, izlazak na međunarodno tržište bi za ministra finansija Aleksandra Damjanovića u najmanju ruku bio blamaža na svjetskom nivou. Tome u prilog najbolje ide činjenica da je, nakon povećanja kamatnih stopa na međunarodnom tržištu prosječna kamatna stopa u Crnoj Gori za privredu i građane oko 6,5 odsto, dok se država zadužuje na kamatu od preko 9 odsto!
To je jasan pokazatelj stanja kolapsa crnogorske kase, ali i ugleda koju ova Vlada nema. Jer je po pravilu država najsigurniji partner i uvijek ima najpovoljniju kamatnu stopu. Naravno, tamo gdje je država kredibilna i stabilna, što naša u posljednje dvije godine nije. Zato se i ne može zadužiti osim po ogromnim kamatnim stopama, na što je Portal Aktuelno više puta upozoravao.
Zbog svega ovoga i ne čudi agresivno podizanje poreza i akciza setom zakona koje je pripremilo Ministarstvo finansija. Kad su doveli državu na “prosjački štap” na red je došla privreda. Kako su uništili državnu kasu, tako će, sve su prilike, da rasture i ono malo realnog sektora koje nijesu zatvorili, ili “vratili” u državno vlasništvo. Kakva je budućnost države, pokazalo je ovo zaduženje. Slična sudina najvjerovatnije čeka i preduzeća koja su “podržavili”.
L.P.Đ.
Glasaoci su za ovim vapili, računi će svakako pristić za naplatu.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].