Vlada preporučila produženje moratorijuma na gradnju u Kotoru

8
sa sjednice Vlade

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Dokument “Procjena uticaja na baštinu za Prirodno i kulturno–istorijsko područje Kotora”, kojim se preporučuje produženje moratorijuma na gradnju, dok se ne izrade novi planski dokumenti.

“Izuzetak su projekti koji su od javnog interesa, i za njih će važiti obaveza izrade Procjene uticaja na baštinu”, saopštio je generalni direktor Direktorata za kulturnu baštinu u Ministarstvu kulture Aleksandar Dajković na konferenciji za medije nakon sjednice Vlade.

Istakao je da je HIA-u izradio Arhitektonski fakultet Univerziteta Crne Gore, uz saradnju inostranog ICOMOS eksperta i revidovan od UNESCO eksperta.

Kako je saopšteno iz Vlade, obrađivač je imao zadatak da pregleda i uskladi sve instrumente planiranja kako bi se uspostavio jasan okvir za planiranje i za promovisanje održivih, kompatibilnih oblika razvoja.

Dajković je saopštio da se dokumentom ukazuje na potrebu definisanja procjene uticaja na baštinu kao proces i obavezu za sva planska i projektna dokumenta.

Prema njegovim riječima, tim dokumentom ukazuje se da izuzetna i univerzalna vrijednost može biti ugrožena, ako ne i izgubljena, ukoliko se sva planska dokumenta izvedu u punom obimu.

Dajković je naveo da je dokument pokazao i da urbanistički projekti grad Perast i Stari grad Kotor predstavljaju pozitivne primjere, i da za njih nema potrebe da se produži moratorijum.

Sekretar u Ministarstvu evropskih poslova Miodrag Radović predstavio je na konferenciji za medije dva važna finansijska sporazuma koji se odnose na bilateralne prekogranične programe saradnje sa Albanijom i Kosovom, kao i Sporazum o saglasnosti između Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore o sprovođenju Interreg IPA Programa prekogranične saradnje za Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru za period 2014-2020.

Kako se navodi, finansijskim sporazumom između Evropske komisije, Vlade Crne Gore i Albanije u okviru IPE II, Crna Gora i Albanija će za sedmogodišnji period na raspolaganju imati 13,8 miliona eura, uključujući i nacionalno kofinansiranje, pri čemu programsko područje u Crnoj Gori obuhvata 12 opština.

“Potpisivanjem Finansijskog sporazuma biće omogućena realizacija aktivnosti čiji je cilj poboljšanje socio-ekonomske situacije u prihvatljivim područjima, kroz snaženje saradnje i zajedničkih inicijativa u sljedećim prioritetnim sektorima: zapošljavanje, mobilnost radne snage i socijalne i kulturne inkluzije sa obje strane gradnice, zaštita životne sredine, kao i promocija turizma, kulturne i prirodne baštine od obostranog interesa za građane Crne Gore i Albanije”, pojasnio je Radović.

Radović predstavio dva važna finansijska sporazuma koji se odnose na bilateralne prekogranične programe saradnje sa Albanijom i Kosovom.

Dodaje se da ukupna vrijednost programa predviđenog Finansijskim sporazumom između Evropske komisije, Vlade Crne Gore i Republike Kosovo u okviru IPE II, za sedmogodišnji period iznosi 9,7 miliona eura, uključujući i nacionalno kofinansiranje, i njim je obuhvaćeno 12 opština iz Crne Gore.

“Sporazumom o saglasnosti između Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore o sprovođenju Interreg IPA Programa prekogranične saradnje za Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru za period 2014-2020, obuhvaćeno je deset opština sa teritorije Crne Gore, dok će sve tri zemlje na raspolaganju imati 67 miliona eura, uključujući nacionalno kofinansiranje”, zaključuje se u saopštenju.

PinkM

8 KOMENTARI

  1. Moratorijum na gradnju je imperativ koji dolazi od civilizovanog svijeta. Crnogorski i kotorski urbanizam je negdje na nivou prvobitnih zajednica negdje u vremenu kada su naši daleki pretci izmilili iz pećina i počeli graditi nastambe. Daleko smo iza staro rimskog urbanizma šta se vidi ako uporedite stari grad sa onim šta je Kotor sagradio od 1945 do danas. Pogledati Dobrotu sa kruzera je zastrašujuće. Kostanjica je vidljiva svima. Sjetim se često Opatije jadranskog Monte Carla gdje je pametno vođeno stanovništvo gradnjom uljepšalo komad obale prosječne ljepote i pretvorilo je u vrhunsku turističku destinaciju. Kod nas je obrnuta situacija jer Boka je jedan od prirodno najljepših zaliva na svijetu ali lokalni ŽIVALJ ga devastira. Sreća da je UNESCO reagovao i zaprijetio izbacivanjem Kotora sa popisa njihove baštine.

    • Cilj moratorijuma na gradnju u kotorskoj opštini nije čuvanje prostora i graditeljstva nego čuvanje uzurpatora i graditeljske mafije iz Titograda u narednom periodu. Jer kao što znamo, precizni zakoni i propisi o gradnji su uvjek postojali ali su se kršili od strane uzurpatora i mafije za DPS vlasti.

  2. Namjera donošenja moratorijuma na gradnju u opštini Kotor je okupacija bokeljskog prostora dok se ne definitivno ne uvede Okupacioni zakon o crnogorskom planiranju primorja ili ne vrati DPS sa satelitima na opštinsku vlast!

  3. Tačno je gospodine Veljko da kod nas treba rušiti sve što devastira ovaj prostor. Nikome ne može biti jasno zašto stoji stari Fjord ne srušen, zašto Rivijera ili ona kuća na pjacu od kina iz koje rastu divlje smokve. Ko štiti vloasnike da te objekte ne dovedu namjeni. Mislim da to nije sud nego Ministarstvo turizna i održivog razvoja. Potrebno je srušiti što treba nakon upozorenja a račun uspostaviti vlasniku koji nije ništa preduzeo. Tako je stvar riješena.

    • Siniša, kod ruševina od zemljotresa ima mnogo suvlasnika , zna ih biti i po 90 na jednoj nekretnini. Dogovor je među njima nemoguć jer obično oni sa malim udjelom traže velike pare od onog koji bi investirao. Zakon je okrenut protiv investitora a štiti devastatore. Sud ne priznaje ulaganja u zajedničku imovinu. Sudu to odgovara jer sporovi traju decenijama i često parničari izumru a spor nastave naslednici. Rješenje je jednostavno i hrvati ga već imaju u zakonu. Zakon glasi: “Kuća ili stambena zgrada izvani ne smije biti ruina” … Ako se vlasnik (ci) ogluše o opomenu opština to sredi i ispostavi im papren račun za radove. Ako neće da plate nekretnina se plijeni.

  4. Prioritet Boke nije gradnja već naprotiv rušenje svega šta Boku devastira. Stranci kada vide ruševine iz 1979 pitaju je li bio rat ovdje kod nas. Civilizovane sredine imaju vrlo brzu zakonsku regulativu za uklanjanje ruševina i obnovu fasada zgrada koje su oronule ali koriste se za stanovanje. Kod nas je glavna prepreka osnovni sud koji ni u snu neće izdati naloge za rušenja jer žive od parnica koje se oko tih ruševina vode.

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].