Ustavni udar da Lekić bude mandatar

2

Glasovima „stare“ većine parlament izglasao izmjene Zakona o predsjedniku koje predviđaju niz neustavnih odredbi koje će obezbijediti da mandat za sastav vlade dobije lider Demosa

Ustavni udar da Lekić bude mandatar

Kako Ustavni sud sa tri člana nije funkcionalan, ostaje nejasno kakav je pravni i politički rasplet moguć ukoliko Đukanović i drugi put odbije da proglasi izmijenjeni Zakon o predsjedniku.

Autor: M portal

Glasovima „stare“ većine u crnogorskom parlamentu juče su, sa 41 glasom za i bez prisustva opozicije, izglasane izmjene Zakona o predsjedniku države koje predviđaju niz neustavnih odredbi kojima poslanici DF-a, Demokrata, Ure, SNP-a žele da primoraju Mila Đukanovića da predloži mandatara za sastav vlade ili da ga izopšte iz te procedure.

Kako je zakon usvojen po hitnom postupku, Đukanović je dužan da ga u roku od tri dana potpiše ili vrati Skupštini na ponovno odlučivanje. Ukoliko vrati zakon parlamentu, a poslanici ga ponovo izglasaju, predsjednik države će, shodno Ustavu, morati da proglasi ponovo usvojeni zakon.

Kako Ustavni sud sa tri člana nije funkcionalan, ostaje nejasno kakav je pravni i politički rasplet moguć ukoliko Đukanović i drugi put odbije da proglasi izmijenjeni Zakon o predsjedniku.

Tokom rasprave u parlamentu poslanici opozicije, DPS-a, SDP-a, SD-a, Liberalne partije isticali su da su predložene izmjene suprotne Ustavu, da su usmjerene protiv Đukanovića, kao i da predstavljaju pokušaj ustavnog puča. Sa druge strane, predstavnici „stare“ većine tvrdili su da predložene izmjene predstavljaju „deblokirajući mehanizam“ koji će poslužiti da se izabere vlada.

ODGOVORNOST

Izmjene zakona nijesu bile predviđene dnevnim redom sjednice, ali su u njega uvrštene na zahtjev poslanika DF-a i glasovima 41 poslanika pobjednika „stare“ većine“. Na početku sjednice šef poslaničkog kluba DPS-a Danijel Živković upozorio je predsjednicu Skupštine Danijelu Đurović da ulazi u zonu krivične odgovornosti stavljanjem takvog rješenja na dnevni red, zato što Poslovnik propisuje da se na sjednici može raspravljati samo o prijedlozima koji su u skladu sa Ustavom, zakonom i Poslovnikom.

Razumijem političku potrebu poslanika DF-a da urušavaju institucionalni sistem Crne Gore, da rade sve što se kosi sa demokratskim principima, sprovode ustavni puč. To potpuno razumijem, ali ne mogu da razumijem od drugih kolega da pristaju da budu vagoni ove lokomotive koja pokušava da uruši i degradira Crnu Goru – istakao je Živković.

Ona mu je odgovorila da je prijedlog zakona u proceduri i da ga je „prihvatila“ stručna služba, a navela je i da su poslanici imali pravo da traže dopunu dnevnog reda, te da je na njima da se izjasne.

Živković je zatražio pauzu u kojoj bi im stručna služba dostavila pismeno mišljenje, ali mu je Đurović ukazala da oni ne odlučuju oko merituma, već da samo konstatuju da li je neki akt u formalnom smislu ispunio uslove.

Proceduralno je reagovao i poslanik Jevto Eraković. On je ocijenio da je riječ o ozbiljnoj situaciji i ukazao da nije potrebno pravno znanje kako bi se jasno vidjelo da ovakvim rješenjem pokušavaju da „sruše Crnu Goru“.

Poslanica Aleksandra Vuković poručila je Đurović da je „ustavorušiteljka, ustavolomiteljka i ustavogaziteljka“ koja uz glasove DPS-a pokušava da sprovodi „pučologiju – nauku koja će se izučavati kao prilog najveće izdaje Crne Gore, izdaje povjerenja onih koji su je glasali da bude predsjednica Skupštine“.

– Vi ste svi pod kapom DF-a i jedina politička struktura koja je pobjednica u Crnoj Gori jeste DF. Svaka vam čast, ja sam se borila samo sa vama, jer smo bili koncepcijski, ideološki različiti, ali pobijedila je vaša desničarska, destruktivna politika kojoj prilog daju Demokrate i Ura – istakla je Vuković.

Dragutin Papović (DPS) je ukazao na član 360 Krivičnog zakonika koji propisuje da će se svako ko silom ili prijetnjom upotrebe sile pokuša da promijeni ustavno uređenje Crne Gore kazniti zatvorom od tri do 15 godina.

– Ja neću pozivati da imate obzira prema Ustavu, jer je DF pokazao šta misli o Ustavu kad ga je gazio. Ovo je posao državnog tužilaštva – poručio je Papović.

Oglasio se i poslanik SD-a Boris Mugoša koji je predložio da se o predloženom rješenju prvobitno izjasni zakonodavni i matični odbor, pa da se nakon toga zakaže sjednica na kojoj bi raspravljali.

OBRAZLOŽENJE

Ipak, poslanici su uvrstili predložene izmjene na dnevni red, a u pauzi je pribavljeno i pozitivno mišljenje Zakonodavnog i Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu. Poslanik DF-a Predrag Bulatović kazao je da su izmjene zakona predložili zato što predsjednik države Milo Đukanović nije povjerio mandat za sastav vlade Miodragu Lekiću, iako je, kako je ustvrdio, imao nesumnjivu podršku većine u parlamentu.

– Izmjene zakona o predsjedniku rješavaju krizu u Crnoj Gori i pat poziciju koja postoji. Ovim zakonom nije oduzeta nijedna nadležnost predsjedniku Crne Gore, ali je otvorena mogućnost, ako ima kapacitet demokratski, da obnovi konsultacije sa svim političkim subjektima – istakao je Bulatović.

Pojasnio je i da javni interes za usvajanje izmjena leži u činjenici da je državi potrebna vlada, zbog čega je predložen i hitni postupak i povratno dejstvo.

– U ovom zakonu predložili smo neke izmjene, nijesmo udarili na Crnu Goru, ona nije ugrožena ovim zakonom, ona je ugrožena neustavnim ponašanjem da nema mandatara za sastav vlade – naveo je Bulatović.

Danijel Živković je kazao da je DF svjesno i spremno preuzeo ulogu lokomotive koja teži da sruši institucionalni kapacitet države, ali je i rekao da ga to ne iznenađuje od tog političkog saveza.

– Nevjerovatna je kolicina političke arogancije da neko stavi pero na papir i konstruiše ovakav zakon. Nevažno je ko će biti većina, a ko opozicija, ovo je u najmanju ruku skandal, a umjesto skandala ja ću reći – i klasičan primjer ustavnog puca. Oduzeti zakonom ono što je definisano kao ustavna nadležnost predsjednika je pravna katastrofa. Oni koji učestvuju u ovome vrše ustavni puč – poručio je Živković.

NAMJERE

Ocijenio je i da se iza ovog zakonskog rješenja krije namjera SNP-a, Ure i drugih političkih subjekata većine da „silom na sramotu“ sačuvaju birački rejting, jer im je na lokalnim izborima Pokret „Evropa sad“ uzeo respektabilan broj birača.

Aleksandra Vuković je ocijenila da se događa državni udar i teški kriminal za koji se, prema Krivičnom zakonu član 360, ide pravo u zatvor.

– Ođe DF delegiran pravo iz Beograda i agresorske Moskve brani ovaj nakaradni zakon koji nije nikakav zakon o predsjedniku nego ruska impresija o Crnoj Gori ili Putinova specijalna operacija. To su vam oni meki tenkovi za teške dane koji slijede Crnoj Gori – poručila je Vuković.

Poslanik DF-a Slaven Radunovic ukazao je da ovim zakonom pokušavaju da „izađu na kraj sa opstrukcijama Đukanovića“.

– To smo uradili na način što mu se ne oduzima nadležnost, nego se definiše što se dešava kada on ne ispunjava ono što mu je dato. Ovo je lijek za bolest koja se zove Milo Đukanović u odumiranju kao politička ličnost – rekao je Radunović.

Draginja Vuksanović-Stanković (SDP) pozvala je predsjednicu Skupštine da podnese ostavku, jer, kako je rekla, nije smjela da dozvoli da je DF drži kao zmija žabu.

– Biti na poziciji drugog čovjeka države, a dozvoliti da se na dnevni red stavi nešto što je suprotno Ustavu je neprihvatljivo. Zakon koji ste predložili je skandal. Njime se direktno derogiraju nadležnosti predsjednika države. Vi radite u službi Vučića i zvanične Srbije – poručila je Vuksanović-Stanković.

I Boris Mugoša saglasan je da predložene izmjene nijesu u skladu sa Ustavom, a ukazao je i na to da zakonom, koji je akt niže pravne snage, ne mogu da se mijenjaju ustavne norme.

– Spremni ste zbog ličnih animoziteta prema jednom čovjeku da derogirate Ustav, ne razmišljate da će i neko drugi biti predsjednik – istakao je Mugoša.

Poslanica Daliborka Pejović (DPS) komentarisala je odnos DF-a prema Miodragu Lekiću kojeg ovaj politički savez podržava za mandatara i istakla da je „strašno što na ovaj način troše osobu koja je za svako poštovanje“.

Oglasio se i Lekić koji je ocijenio da je predloženi zakon način da se suprotstave krizi, ali i „odgovor da se ostvari demokratija“.

Poslanik Force Genci Nimanbegu upitao je da li se predloženi zakon može nazvati „zakonom za gospodina Lekića“.

– Da li je zakon za Mila? Evo kolege iz Fronta su relaksirani, ne znam kako su došli do te pozicije. Sad su relaksirani i sad predlažu zakon kojim će riješiti sve dileme u Crnoj Gori. E naravno da nećete, jasno vam je to, kao što je jasno svima nama da puno odluka koje je donosila Skupština bile su takve da su ovu konfuziju u narodu uvećavale – istakao je Nimanbegu.

Pavlović: Lideri suverenističkih partija da pozovu na proteste

Profesor na kanadskom univerzitetu Alberta, dr Srđa Pavlović kazao je da svi koji su lojalni pravnom okviru države Crne Gore da treba da budu ispred Skupštine.

– Ovo je opasno vrijeme. Lideri suverenističkih partija, kao odgovorni predstavnici pravne države, treba da odmah pozovu sve one koji su lojalni pravnom okviru države Crne Gore da izađu na ulice i da zajedno zaustave ovo ludilo koje vodi u ustavni puč. Njima je mjesto ispred Skupštine. Ako ne sada i ako ne ovim povodom, kada? Sjutra će biti kasno, i platiće se visoka cijena – kazao je Pavlović, prenosi Portal Analitika.

Stop izdaji države

Grupa od oko dvije stotine građana okupila se sinoć na Trgu nezavisnosti u Podgorici, poslije čega su prošetali do zgrade Skupštine kako bi iskazali protest zbog Izmjena i dopuna Zakona o predsjedniku, ali i učestalih napada na pripadnike crnogorskog naroda.

Okupljeni su poručili da usvajanje Izmjena Zakona o predsjedniku predstavlja „ustavni puč“, zbog čega su, po dolasku ispred zgrade parlamenta, poslanike suverenističkog bloka pozvali da im se pridruže i da prisustvom u plenarnoj sali ne daju legitimitet izglasavanju tog pravnog akta.

Građanke i građane pozdravili su poslanici DPS-a – Aleksandra Vuković, Nela Savković-Vukčević, Dragutin Papović, Petar Ivanović i Jevto Eraković, kao i SD-a Boris Mugoša, ali su se potom vratili u zgradu Skupštine.

Okupljeni građani su pjevali crnogorsku himnu i skandirali „Crnogorci napolje“, „Počelo je počelo“ i „Teroristi u zatvor“.

Nosili su transparente na kojima je pisalo „Država je ugrožena“, „Građani su meta terorista“, „Zašto je pretučen Damir Kojašević“, „Ne državnom udaru“, „Ruska agentura napolje“, „Stop institucionalnom nasilju“, „Presuđeni teroristi u zatvor“, „Crkva Srbije = KGB“, „Novinari ne smiju biti mete“, „Policijo što ste učinili za nasilje nad članovima FK Jezero“, „No pasaran“…

Grupi građana nije dozvoljen pristup platou ispred zgrade Skupštine koji je zaštićen ogradama i kordonom policije. Okupljeni su stajali na bulevaru, zbog čega je policija bila prinuđena da tu dionicu zatvori za saobraćaj.

Podrška iseljenika

Okupljenim građanima pridružila se i doktorica iz Slovenije crnogorskog porijekla Nataša Vuković.

Ona je Pobjedi ispričala da je, sa kćerkom, sjedjela u bašti jednog podgoričkog lokala kada je primijetila da se na Trgu nezavisnosti okupljaju građani sa crnogorskim obilježjima.

– Prišla sam im i pitala ih o čemu se radi. Kada su mi objasnili, odlučile smo da im se pridružimo – rekla je ona.

Na protestu je bio i crnogorski iseljenik iz Australije Milovan Gojović.

Drugi krug konsultacija

Izmjenama Zakona o predsjedniku „stara“ većina u stavu 7a predviđa da je predsjednik dužan da u roku od 30 dana od dana izglasavanja nepovjerenja Vladi u Skupštini ili kada Vlada ne dobije povjerenje u Skupštini ili kada predsjednik Vlade podnese ostavku, predloži mandatara.

Odredbama su uveli i obavezu sprovođenja novog kruga konsultacija koje se vrše ukoliko Skupština ne usvoji prijedlog odluke o skraćenju mandata. One se obavljaju u roku od 15 dana koji počinju da teku od dana kada Skupština nije usvojila prijedlog odluke o skraćenju mandata. Nakon što završi konsultacije, predviđaju dalje, predsjednik je dužan da u roku od tri dana predloži mandatara.

2 COMMENTS

  1. Srbija bi usla u EU ! Ali da joj se Nato i EU izvinu za bombardiranje 99-te. I da se Hrvatska i Bih izvinu što su se branili 91-95. E onda bi ozbiljno razmislili o ulasku. Ali cak i kad bi ušli u EU, to bi bilo sa figom u dzepu, ruka bi bila u Europskom dzepu a srce u Rusiji.
    E ovako razmišlja I ova banda što je napravila po drugi put ,ovaj put nažalost uspješan državni udar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].