Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje, doktor Senad Begić, danas je kazao da će međugradski saobraćaj uskoro biti obnovljen, i to po regijama.
Prva regija je kompletno primorje sa Cetinjem. Drugi region je centralni, i on obuhvata Podgoricu, Danilovgrad, Tuzi, Nikšić, Cetinje, Šavnik i Plužine, dok će sjeverni region biti treći.
Doktor Begić je kazao da se još nijesu stekli uslovi za otvaranje kafića i restorana.
Okupljanja su zabranjena, pa i litije
Doktor Begić je napomenuo da na sastanku sa predstavnicima vjerskih zakednica nijesu razgovarali o litijama, napominjući da je zabrana okupljanja je još na snazi, te da će masovnije kretanje biti regulisano nekim drugim naredbama.
Begić je najavio i dozvolu koja će uskoro stupiti na snagu kojom će građani ponovo moći da odlaze u hramove i vjerske objekte, ali pod određenim uslovima.
Normalizacija rada zdravstvenih ustanova od 11. maja
Ministar zdravlja Kenan Hrapović, danas je kazao da je, uvažavajući trenutnu epidemiološku situaciju u Crnoj Gori vezanu za novi koronavirus, a sa posebnim osvrtom na mali broj trenutno aktivnih slučajeva od kojih je najviše u Podgorici, kao i mali broj opština sa trenutno inficiranim, NKT za zarazne bolesti na danas održanoj sjednici konstatovalo poboljšanje epidemiološke situacije u državi i razmatralo trenutni status sprovođenja mjera.
“Uvažavajući povoljnu epidemiološku sistuaciju od 11. maja biće uspostavljena normalizacija rada zdravstvenih ustanova sa ciljem da se u Kliničkom centru Crne Gore, opštim i specijalnim bolnicama, kao i ustanovama u Mreži zdravstvenog sistema obezbijedi postepena dostupnost specijalističkih pregleda za sve pacijente. Povratak redovnim aktivnostima zdravstvenog sistema uz poštovanje preporuka Instituta za javno zdravlje sada mora biti u vrhu naših prioriteta”, istakao je ministar.
On je dodao da je Institut dostavio preporuke za postupanje na svim nivoima zdravstvene zaštite i one će tokom dana biti distribuirane svim zdravstvenim ustanovama.
“Osnovni princip prilikom povratka rada zdravstvenih ustanova u obrasce i način funkcionisanja koji je bio prisutan prije epidemije treba da bude postepen i lagan, a organizacija posla i određenih servisa takva da se smanje gužve i čekanje pacijenata. Direktori zdravstvenih ustanova su danas upoznati sa modelima i načinima organizacije rada ustanova u ovom tzv. tranzicionom periodu.
S obzirom da je u proteklom periodu, iz objektivnih razloga, došlo do odgađanja određenih specijalističkih pregleda, ustanove su dužne da organizuju rad na način što će pacijente koji su imali zakazan termin tokom protekla dva mjeseca pregledati po prioritetu u smjenskom radu, dok će prijepodnevni termini biti na raspolaganju izabranim ljekarima od ponedjeljka, 11. maja za nova zakazivanja”, napomenuo je danas ministar Hrapović.
On je napomenuo da je preporuka da se pozovu svi zakazani pacijenti koji u prethodnom periodu nisu obavili specijalistički pregled zbog izmijenjenih epidemioloških uslova i zakaže im se pregled u drugoj smjeni.
“Neophodno je da se u domovima zdravlja nastavi sa pružanjem zdravstvene zaštite pacijentima uz mjere koje će omogućiti racionalno i efikasno korišćenje ljudskih resursa u aktuelnim epidemiološkim uslovima. Opravdanost uvođenja elektronskih servisa u zdravstvu danas je više nego ikada jasna. Samo tokom protekla dva mjeseca korišćenjem e-servisa na primarnom nivou zdravstvene zaštite obavljeno je oko 100 hiljada usluga, odnosno, izbjegnuto je isto toliko kontakata što nam je u vremenu epidemije jedna od osnovnih preporuka. Ovakav način pružanja usluga, kad god je to moguće, preporuka je i za naredni period”, istakao je Hrapović.
Ukinute privremene bolnice
Takođe, današnjom odlukom biće ukinute privremene bolnice i objekti određeni za tu namjenu.
“Radi se o objektima u Podgorici, Baru i Beranama. Ovi objekti će biti vraćeni prvobitnoj funkciji na sistematski način koji omogućava da kompletan mobilijar, materijali i oprema budu popisani, „konzervirani“ i odloženi tako da omogućavaju laku i brzu dostupnost za slučaj pogoršanja epidemiološke situacije”, kazao je ministar zdravlja.
700 lica u domovima za stare
Pomoćnica ministra zdravlja i članica Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti, doktorka Vesna Miranović, je istakla da su sačuvani životi 700 lica koja borave u domovima za stare, zajedno sa ustanovom Komanski most.
Prema njenim riječima, u karantinima trenutno nalazi 343 osoba i su svi dobrog stanja.
Novi sistem rada
Miranović je istakla da je otpočinjanje normalizacije rada u specijalistilkim ambulantama novi izazov.
“Centralno zakazivanje je spriječilo stvaranje gužvi, po preporukama IJZ ispred poliklinike će stajati medicinksa sestra koja će kontrolisati u kom terminu paciet treba da pristupi”, poručila je ona. Napomenula je i da je preporučen i temperaturni skrining.
M.D.
CdM
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].