Uprava policije traži izmjenu zakona zbog električnih trotineta

2

 

Upotreba električnih trotineta u saobraćaju nije posebno definisana u Zakonu o bezbjednosti saobraćaja na putevima, te će Uprava policije uputiti inicijativu za izmjenu zakona. Do tada iz MUP-a apeluju na građane da budu pažljiviji u saobraćaju, pišu Vikend novine.

U posljednje vijeme na ulicama crnogorskih gradova se može vidjeti veliki broj električnih trotineta koje osim djece, sve češće koriste i odrasli. Ovo vozilo na dva točka doživjelo je veliku popularnost širom svijeta zbog veoma jednostavne upotrebe, uštede novca ali i ekološkog značaja.

“S obzirom da sam kupio trotinet prije nekih nedjelju dana, a već sam ga dosta vozio, iskustvo mi je za sad baš fino. Uglavnom ga koristim da bih išao na posao i vratio se jer oduzima manje vremena i ne trošim nikakav novac. Osim toga, naravno, kad idem do grada ili prodavnice”, rekao je Vikend novinama vlasnik električnog trotineta Relja Rastoder iz Podgorice.

Prema njegovim riječima, velika prednost trotineta u odnosu na automobile je ta što ne troši gorivo već se puni strujom. Što se tiče bezbjednosti, on kaže da se osjeća sigurno na električnom trotinetu jer vozi pažljivo.

I pored očigledno dobrih strana, stručnjaci upozoravaju na opasnost s obzirom da električni trotineti mogu da razviju i do 35 kilometara na sat. Međutim, budući da oni predstavljaju novinu na našim prostorima, upotreba električnih trotineta nije posebno definisana u Zakonu o bezbjednosnti saobraćaja na putevima, navode za Vikend novine  iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Zbog toga će, kako ističu, Uprava policije, posredstvom Ministarstva unutrašnjih poslova, uputiti inicijativu za izmjenu zakona u tom dijelu, kako bi upotreba električnih trotineta bila precizno zakonski definisana.

“Građani koji koriste električni trotinet, s obzirom da on može razviti ograničenu brzinu, treba da budu oprezniji u saobraćaju, budući da su lica koja koriste električni trotinet, kao i biciklisti i lica koja upravljaju mopedom, ranjiva kategorija učesnika u saobraćaju”, poručili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Elektronski trotineti već se mogu pronaći u brojnim prodavnicama u Podgorici, a cijene se kreću oko 500 eura , a njihova prodaja dobro ide. Elektronski trotinet može da ponese do 100, a pojedini modeli i do 120 kilograma, dok je  najveća brzina koju može da razvije oko 30 kilometara na čas.

vikend novine

cdm

2 COMMENTS

  1. Trotineti su nečujni i u rukama djece koja jure trotoarima i cestama Dobrote i drugdje često i sa slušalicama u ušima, pretičući bicikliste i sa desne strane, veoma opasno i pogibeljno sredstvo. Prisutan je i problem jurnjave mladeži biciklima i trotinetima po prepunim pješačkim stazama.
    Prevencije i saobraćajne i komunalne policije nema puno na vidiku!
    Gužve i haos .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].