“Nova“ vlast u Budvi, preko svog menadžera Opštine, saopštava javnosti kako Karađorđevićima treba vratiti ono što im je “nepravedno“ oteto, podržavajući zahtjev potomaka dinastije Karađorđevića, da im se vrati imovina koju su pośedovali u Crnoj Gori do 8. marta 1947. godine (vila Miločer s parkom i kuće na Cetinju i Rijeci Crnojevića), a koja im je odlukom Narodne skupšine FNRJ oduzeta.
Oni koji čine vlast u Budvi time pokazuju čije će interese zastupati, kada podržavaju brutalnu i bezočnu provokaciju porodice Karađorđević, za čije je ime vezana propast Crne Gore 1918. godine, s nesagledivim posljedicama i štetama koje još nijesu obračunate.
Najteže posljedice bile su: krvavi obračun sa protivnicima nezakonite i nasilne aneksije Crne Gore i mnogo popaljenih domova, opšte zaostajanje zemlje u obrazovnom, kulturnom i privrednom smislu, bespoštedna pljačka svih crnogorskih resursa, jezička, kulturna i politička denacionalizacija stanovništva i njegovo masovno iseljavanje, s ciljem da se zemlja liši Crnogoraca, a oni posluže kao ratnički elemenat u graničnom pojasu s Albanijom i Mađarskom.
Nakon Prvog svjetskoga rata, kao zemlji pobjednici, Crnoj Gori su dodijeljene ratne reparacije u iznosu od 723 milona franaka u zlatu, koje su prenešene na kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca, bolje reći, Srbiju. Samo Njemačka je isplatila Kraljevini 666 miliona zlatnih maraka. To je bio ogroman novac, i skoro sav je potrošen u Srbiji. Dio reparacija je isplaćen u vagonima, fabrikama i lokomotivama, dio u hrani, stoci, poljoprivrednim altima i mašinama. Od tih reparacija u Crnoj Gori je 1926. godine završilo 40 miliona dinara, što je bila protivvrijednost iznosu od četiri miliona franaka. I to je sve. Taj novac, inače, nije investiran, nego je raspodijeljen veletrgovcima i tadašnjoj vlasti, lojalnoj srpskom kralju. Što se tiče međuratnih investicija u Crnoj Gori, investirali su državni eksponenti dinastije Karađorđevića u izgradnju puta od Peći do Andrijevice, pred Drugi svjetski rat izgradili su prugu za vojne potrebe od Nikšića do Bileće, izgradili su zgradu opštine i banske stanove u Cetinju, u Podgorici zgrade Finansijske direkcije (današnja opština), carine i Monopol duvana, izgradili su i oko 100 žandarmerijskih stanica, podigli su spomenik kralju Aleksandru na Cetinju i spomenik Krađorđu u Podgorici, koji je postavljen poslije Drugog svjetskoga rata, u parku kod nekadašnjega hotela “Crna Gora”. Na vrhu Lovćena su porušili Njegoševu kapelu, i u blizini nje sagradili kapelu Karađorđevića. A sama dinastija, oličena u tobožnjemu oslobodiocu i ujedinitelju, kralju Aleksandru, očitovala se kao najkorumpiranija dinastija onovremene Evrope. Za desetak poslijeratnih godina, nasljednik kralja Petra, koji je u Beograd doveden u odijelu koje su mu kupili zavjerenici, stasao je u najbogatijega evropskoga monarha. O njemu je pisano da ni prije ni kasnije niko nije izvršio pljačku naroda tako brutalno i tako širokih razmera, pljačku koja mu je pribavila ogromnu imovinu stečenu u međuratnom periodu na krajnje sporan i kolosalno nemoralan način. Kao pravi i nezajažljivi autokrata, prislio je državu da mu na nezakonit način pokloni dvorce i ogromna imanja, neka sa vinogradima, poljoprivrednim dobrima i šumama, na Bledu, Moroviću, Han Pijesku, Belju, Zagrebu, Demir Kapiji, Dedinju, Topoli i Miločeru. O akcijama u Narodnoj banci, rudniku zlata, fabrikama i civilnoj listi da ne govorimo.
U Prvom i Drugom balkanskom i Prvom svjetskome ratu Crna Gora je na oltar slobode položila 20.000 života najboljih sinova ove zemlje.
Iz njihove krvi, iznikao je sav taj raskoš i bogatstvo nekadašnje najbogatije, najkorumpiranije i najautokratskije evropske dinastije.
Zato će Crnogorski Pokret pokrenuti postupak za utvrđivanje štete nastale kao posljedica srpske okupacije, a obračunatu štetu će adresirati nadležnim za njenu isplatu.
Kao zainteresovana strana, u ovome sporu pred crnogorskim sudovima, koji vode Karađorđevići protiv crnogorske države, ustat će u odbranu nacionalnih i državnih interesa.
Crnogorski pokret
Od svega mi je najzalije staru, skromnu Kapelu a Lovcenu. Ona kao da je bila dio krsa koji je okruzuje.
Zao mi je i ovoga Arandjela sto je sj….u glavu.
Jovanovic i zbori i tvori, Srpkinja ga jos radjala nije!
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].