Umjesto mosta na Verigama treba graditi tunel ispod mora

12
Mostu reći NE!

Nakon informacije koja je ovih dana objavljena u medijima da su obezbijeđena sredstva za izgradnju mosta na Verigama od strane stranog investitora Skala radiju su se javili prof. dr Milenko Pasinović i Mladen Lučić.

U tekstu se navodi:

Izgradnja mosta na Verigama bila bi u sukobu sa mnogim odredbama pravne prirode a i sa nekim praktičnog karaktera.

Izgradnja mosta ne bi bila u skladu sa odredbama čl. 2 stav 3 Zakona o zaštiti prirode Crne Gore.

Ne bi bila ni sa odredbama čl. 4 Zakona o zaštiti prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora (Sl. List CG br 56/2013).

Kakav je odgovor na pitanje izgradnje mosta koje je, pored ostalog postavila Ekspertska mkomisija UNESCO-a prilikom obilaska zaštićenog prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora, od 26. marta do 8. aprila 2015. godine? Primjedbe su iznešene u izvještaju “Procjena uticaja na baštinu (HIA) saobraćajne i infrastrukture u UNESCO-vom području Kotora“?

U eri ekspanzije u tehničko-tehnološkom smislu ko može predvidjeti da čak i za skoro vrijeme u budućnosti visina od 65 m neće biti limitirajući faktor za dolazak kruzera što bi Risansko-Kotorski zaliv napraviloo jezerom.

Ovo nije namjera da se opstruira izgradnja bilo kojeg infrastrukturnog objekta. Posebno ne mosta koji po karakteri i simbolici spaja obale, a time i ljude. Ali, ako postoji alternativno rješenje koje je po našem mišljenju bolje, treba ga maksimalno eksploatisati.

Most bi sigurno bio lijep vizuelno, ali bi predstavljao direktan atak na prirodu, ba Boku Kotorsku koja je više nego dragulj jedinstven u svijetu.

Prilazni putevi do visine od 65 m bi morali biti dugi i uzurpirali bi dodatno obale sa obje strane.

Poseban dragulj crkva Svete Neđelje bi izgubila svoju neviđenu atraktivnost.

Postavlja se i pitanje isplativosti ove investicije jer nije poznat po analizama broj vozila koja će koristiti most.

Naselja Boke Kotorske, koja imaju posebnu čar i ljepotu Kostanjica, Morinj, Lipci, Risan, Perast bi postali slijepo crijevo.

Smatramo da bi mnogo bolje rješenje za spajanje ove dvije obale bio tunel ispod mora, jer, ako je na taj način premošten La Manš valjda može i ovo neuporedivo dužinski manje rastojanje.

Mladen Lučić je prije više od deset godina u Privrednoj komori Crne Gore na ideju o izgradnji mosta na Verigama  izrazio negodovanje i protivljenje. Podržao ga je uvaženi profesor Milenko Pasinović, a treba podsjetiti da je ranija gradonačelnica Kotora Marija Ćatović u Skupštini crne Gore kao poslanica amandmanski djelovala protiv izgradnje mosta.

Izgradnja mosta na Verigama imala bi uticaja na sužavanje plovnog puta, kao posljedica vertikalnih, nosećih stubova, predstavljala bi ograničenje za ulazak savremenih brodova koji za pogon koriste jedra,a time i jarbole čija visina prevazilazi visinu planiranog mosta.

Planirani most, sobzirom na morfološki karakter njegove lokacije, koridor i nadmorsku visinu, bio bi izložen izuzetno jakim vjetrovima, posebno u zimskom periodu (bura i jugo) i bio značajan broj dana van saobraćaja.

Pitanje devastacije dijela prostora Vrmca za prilaznu stazu mosta, a Vrmac se planira za Regionalni park prirode.

Postavlja se pitanje zbog čega je Zakonom o zaštiti prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora smanjena dosadašnja upisana u Listu svjetske prirodne i kulturne baštine UNESCO-a 26. oktobra 1979. godine, zaštićena površina kopna sa 12 000 ha na 6 200 ha i mora sa 2 600 ha na 2 500 ha? Zbog čega su ranije, prirodne granice zamijenjene katastarskim?

Nijesmo mogli dobiti odgovor na ovo pitanje, kazao je Pasinović, a ni naći sličan primjer.

On postavlja pitanje može li Crna Gora na ovakav način očekivati da će do 2020. godine dostići oko 20% zaštićene teritorije?

Lučić smatra da, zbog očuvanja Boke Kotorske i generacija koje dolaze moramo učiniti sve da sačuvamo naš dragulj Boku Kotorsku onakvom kakva jeste-neponovljiva i jedinstvena.

Skala radio je više puta pisao o ovoj temi i pridružio se apelu da se ne narušava prirodni ambijent Boke Kotorske. Umjesto mosta može i mora se graditi tunel ispod mora. To je mišljenje, vjerujemo i većinskog stanovništva koje pozivamo da se izjasne povodom ovog važnog pitanja.

12 KOMENTARI

  1. A možda je od varijanti Veriga ili tunela kroz tivatski zaliv još bolje rješenje – podmorski tunel od Igala do Rosa, s brzom cestom preko Luštice do magistrale, ili možda još i bolja varijanta – podmorski tunel s vanjske strane, od Igala do LusticaBaya, ili čak do Bigova, s brzom cestom do magistrale.
    LusticaBay bi skakao od sreće i plesao sambu, ali bi ga financijski malo istresli, pa neka pleše. I HN bi ovom varijantom masno omastio brkate brke.

  2. Treba misliti i na buduće zemljotrese.Najsigurnije, najpraktičnije i najjeftinije rješenje bi moglo biti postavljanje dvije paralelne cijevi po dnu mora od Opatova do početka Bijele.Tu je prosječna dubina 35 metara.Samo zabraniti sidrenje a i nosač aviona nema gaz koji bi ugrozio isto.

  3. Malo sam se konzultirao u vezi ovog mog prijedloga podmorskog tunela od Igala do tivatskog aerodroma, s odvojkom za Lušticu, i dobio sam pozitivna mišljenja. HN bi značajno umanjio promet kroz grad i kroz vrlo neugodnu cestu od HN do Kamenara. Odvojkom iz tunela HN bi bio spojen sa svojim općinskim dijelom Luštice. Most na Verigama, s kompliciranim prilaznim putevima, ne bi se trebao graditi. Tivat je planirao bulevar od aerodrma do Veriga, s ugrozom postojećih stambenih objekata u Tivtu i pobunjenoj Donjoj Lastvi. Tunelom bi to otpalo, kao i problematična zaobilaznica. Lustica Bay, uz, pazimolimte, financijsku pomoć Opštine Tivat, želi bolju prometnicu do svog „grada“ na Luštici. Tunelom bi znatno skratila put i troškove. I Tivat i Kotor i Budva brže i elegantnije bi bili povezani s Hrvatskom. Tuneli La Manche i Oresundski Dansko-Švedski pokazali su se dobrim rješenjem.
    Financiranje? Azerbejdžanci su nedavno za most na Verigama ponudili kredit od 175.000.000 EUR. Bokeljske opštine bi nešto mogle istresti iz čarapa. Pa Lustica Bay naročito! Pa Porto Montenegro, država CG, Aerodrom Tivat, UNESCO i europske fondacije… Love koliko hoćeš! A Boka sačuvana! (Jasno, tu bi se kao i obično Zeleni bunili da su neke morske trave i račići iznervirani i završili kod psihijatra, ali Zelenima je to posao). Tunel !

    • Naravno. Most je takva gradjevina, takva simbolika i ljepota da ce Boki dati samo no u ljepotu.
      Ja za most nisam samo zato sto bih da se sav tranzitni saobracaj makne iz Boke gore preko trebinja i niksica i zato sto je u tunelu lakse skupit smog i eliminisati ga a ne da nam pada po kucama i glavama i bastinama.
      Najvaznije je da se tranzit makne iz boke. Moze da ide do lustice ovamo i otamo do brgata ili dubrovnika i dovidjenja… onda u zaledje u planine i ko oce na more prilazni putevi i kvit
      Problem je sto niko ne prati statistiku nego sve svi iz rukava procjenjuju
      Sad im susnulo most. 50 godina lazu na tu temu. Putevi ce se rjesiti samo ako se ispuni jedan od ova dva uslova ili oba:
      1. Da se neko a znamo i ko je vlavni putar do ro nakrade od te izvradnje ili
      2. Nas neko natjera da puteve rjesimo
      Papa

  4. Obožavam mostove; nekoliko fotografija mostova imam uokvirenih i povješanih po zidovima mojih prostora (Đurđevića Tara, Višegrad, Karlov, Nikšićki, Turanj…) i lijepo kaže moj sugimnazijalac Pasinović da mostovi spajaju. Povezuju, zbližavaju… Rušenje mostarskog Starog mosta nije ostavilo neizbrisivu ranu samo na toj neopisivoj vrijednosti, nego na svima nama. Divim se mostovima, toj lakoći prekoračenja, toj eleganciji poput skoka srne. Pa i robusnim, stamen-kamenim mostovima, koji zrače čvrstoćom, neuništivošću i porukom da nas ništa ne može razdvojiti.
    Ali se priklanjam i boljim rješenjima, ako jesu bolja. Možda je podmorski tunel u Boki bolje rješenje. A ako se već o tome razmišlja, čemu škrtariti: Predlažem da se izgradi tunel od Igala do sredine tivatskog zaliva, s krakom do Luštice a drugim krakom do tunela Vrmac. Tivat, veliki saobraćajni problem, time bi se rasteretio, a i Kotor i Budva bi se direktno, iz Igala, povezali iz Hrvatske. Ako se ovaj moj prijedlog usvoji – molim da me se pozove na presijecanje vrpce, ja ću donijeti šampanjac.

  5. izostavio sam reć GRADE SE NAKARADNE KUĆE, bez ikakvog osjećaja za ambijent i prirodu.
    NEKO JE TO DOZVOLIO.

  6. Kotor i Boka su na izgled dragulji još samo iz aviona.
    Protiv sam gradnje mosta, ali mnogo, mnogo toga što je odavno narušilo izgled i ljepotu ovog Grada , nije se smjelo graditi, nasipati, glođati brda i sjeći stabla da bi se uglavile kuće.
    Tako da o dragulju više ne možemo maštati, nego pogledati širom otvorenih oči i priznati da je teško, nepovratno, ranjen !!!!!!!!!!!

    • Na zalost Karlos je u pravu. Nego zaustaviti bar daljnju devastaciju. Da su ga digli prije 30 godina danas bi vec bio tijesan. Jedino dolazi u obzir izmjestanje tranzita u brda daleko od mora i Boke i dragulja kao sto su Prcanj Perast Otoci Lepetane Stoliv Kostanjica Donja Lastva Muo Kamenari Djurici …

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].