Uključivanje lokalnih zajednica i ribara u zaštitu morskog biodiverziteta

0
Institut za biologiju mora Kotor

Univerzitet Crne Gore, Institut za biologiju mora u Kotoru jedan je od partnera na IPA projektu ADRIATIC NETWORK FOR MARINE ECOSYSTEM – ADRINET.

Svrha projekta je da se problemu upravljanja obalnim područjem pristupi na što obuhvatniji način sa posebnim naglaskom na zaštitu morskog ekosistema, uz razmjenu iskustava dobre ribolovne prakse.

Projekat ADRINET u okviru Interreg IPA programa prekogranične saradnje Italija-Albanija-Crna Gora realizuje šest partnerskih organizacija iz Italije, Albanije i Crne Gore.

Realizacija je počela u martu 2018. i trajaće do marta 2020. godine.

Aktivnosti ADRINET projekta imaju za cilj uključivanje lokalnih zajednica i ribara u zaštitu morskog biodiverziteta.

Projektom će se odrediti najčešće ribolovne rute, odnosno “HOT SPOT“ lokacije na kojima ima najviše izgubljenog ribolovnog alata.

Inovacija u okviru ovog projekta predviđa nabavku opreme – čipova koji će se postavljati na ribolovne alate, koji bi prilikom gubljenja alata slali GPS signale i time omogućili njihovo lociranje i vađenje.

Time bi se značajno smanjio uticaj “GHOST FISHING-a” odnosno smanjio nepotreban gubitak ribljeg fonda u mrežama izgubljenim na dnu.

U projekat su, osim Instituta za biologiju mora, uključene i naučne institucije iz Tirane i Barija, koje će dati svoj doprinos u smislu procjene i monitoringa zagađenja teškim metalima, pesticidima, antibioticima i mikroplastikom u ribama i morskoj vodi.

Takođe, kao i obuke profesionalnih ribara za korišćenje inovativnih metodologija u ribarstvu.

Očekivani rezultati projekta su izrada Protokola o integrativnom upravljanju obalnim područjem i Priručnika o zajedničkim aktivnostima u slučaju zagađenja.

Dobiće se i podaci o trenutnom opterećenju morskog i obalnog ekosistema različitim polutantima kao i procjena rizika za riblji fond.

Kroz ADRINET će u Crnoj Gori biti formirana tri referentna centra za lokalne ribare u okviru opština.

Biće organizovane tri akcije čisćenja morskog dna sa ciljem sakupljanja izgubljenih mreža i ribolovnog alata.

Ribarima koji budu učestvovali u akciji čišćenja biće donirano 6000 RFID mikročipova za mreže i vrše, čime bi se spriječilo njihovo gubljenje, a time i smanjili gubici ribljeg fonda od posljedica “ghost fishing-a.”

Holistički pristup problemu kroz upotrebu odgovarajuće tehnologije, kompetentnost, stručnost i primjenu novih znanja, omogućiće održivost projektom predviđenih aktivnosti i nakon perioda njihovog finansiranja, što je i glavni cilj projekta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].