Socijalni psiholozi na temelju naučnih istraživanja kažu- dajući ljudima komad nečega nepoznatog, ali ne prevelik, izazivate njihovu veliku radoznalost. A u toj atmosferi njihove radoznalosti napravićete još poneki zanimljiv socijalni eksperiment. Sa njima i na njima. Čovjek je uostalom, najzahvalnije i najjeftinije biće eksperimenta. Računajući na njegovu lakomislenost koliko se je tek voljnih i nevoljnih eksperimenata obavilo na čovjeku. I koliko će tek.
Algoritmi, čipovi, hibridi, biometrijska identifikacija… Rezultati i fakture stižu odloženo i sa interesom. Jedino tako.
U hiperprodukciji digitalnih sadržaja menadžment čovjekove pažnje danas je disciplina koja kontroliše novu, traženu robu ovog vijeka.Čovjekovu paznju. Čovjekovo vrijeme. To vrijeme treba prodati a pažnju u eri kognitivne krize digitalnog doba pošto poto privući. Jednostavno, ljudi kao roba prodaju se oglašivačima, prodaju se korporacijama. Na koji način, pored onog malog nepoznatog komada, to činiti ? Dominantno posredstvim emocionalne manipulacije kao snažnog sredstva zastrašivanja, ili iznenađenja čovjeka kao gledaoca ili čitaoca. Cilj doba transhumanizma je jasan-izazvati snažnu emociju koja čovjeka veže za medij, za metaverzum kao način potrošnje njegove pažnje – vremena. Pored emocionalne manipulacije, oprobani recept za kupovinu pažnje jeste izazivanje stanja nelagode zbog informacijskog jaza koji se razrješava prodajom – ustupanjem čovjekove pažnje medijima i društvenim mrežama. U ovom diskursu bitan faktor jeste i strah od socijalne isključenosti od značajnih “informacija”- ekskluzivnih vijesti koje se ekstremno u što kraćim intervalima produkuju, preciznije prodaju.
Dakle, po što nižoj cijeni kupuje se naše vrijeme i naša pažnja, potpomažu u tome i razna iracionalna uvjerenja i mnogo šta sklonog toj prodaji čovjekove pažnje. Dobro, znači riječ je o komercijalnim interesima koji se rekosmo ostvaruju prodajom te pažnje. Preciznije ime bilo bi nepažnja, no..
Suštinski, socio – kulturološko – politički cilj današnje postmoderne vizuelne kulture odnosi se na odvlačenje covjekove pažnje od onoga što čini samu stvarnost, njene procese i nakane. Otuda pažnju treba konvertovati i kooptirati u arenu spektakla, trivijalnosti i banalnosti koja postaje zaklon iza koga nepažnja dopušta ono što kritičkom mnjenju ne bi moglo proći neopaženo. Kao simulaciji i prividu učešća u tzv. politici za odvlačenje pažnje nesmetano će se koristiti populističko demagoška oruđa.
Tek, cilj je skrenuti pažnju sa bitnog na manje bitno i time izokrenuti stvarnost koja će kao takva kupiti i pažnju i čovjeka koji je dozvolio da pored komercijalnih bude i zloupotrijebljena moneta pretpolitičkih populističkih interesa.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].