Tomović: Savjet zalazi u zonu krivične odgovornosti

0
Boris Raonić

PRAVNE AKROBACIJE: Pojedini članovi Savjeta RTCG žele da ponovo izaberu Borisa Raonića, uprkos presudi Višeg suda

Tomović: Savjet zalazi u zonu krivične odgovornosti

Iako je u presudi Višeg suda kao pravna posljedica nezakonitog izbora Raonića navedeno da se bira između preostalih kandidata ili da konkurs bude poništen, pojedini članovi Savjeta su to na jučerašnjoj sjednici ignorisali. Camović-Veličković je kazala da su samo ona i još jedan član bili protiv ovakvih odluka koje su nezakonite, nelogične i protivne presudama

Juče je održana konsultativna sjednica Savjeta na kojoj je predloženo da među kandidatima bude i Raonić, kao i ostali koji su mu bili protivkandidati na konkursu prije dvije godine.

Iako je u presudi Višeg suda kao pravna posljedica nezakonitog izbora Raonića navedeno da se bira između preostalih kandidata ili da konkurs bude poništen, pojedini članovi Savjeta su to na jučerašnjoj sjednici ignorisali. Camović-Veličković je kazala da su samo ona i još jedan član bili protiv ovakvih odluka koje su nezakonite, nelogične i protivne presudama.

Pobjeda je informisana da je drugi član Savjeta koji se protivio bio Predrag Miranović.

Dalibor Tomović, advokat Nikole Markovića, koji je dobio spor, sinoć je Pobjedi kazao da bi ponovni izbor Raonića bio zalaženje u zonu krivične odgovornosti i ignorisanje presude.

On je naglasio da Savjet RTCG na današnjoj sjednici ima samo dvije opcije i to ponovni izbor direktora između preostalih kandidata ili raspisivanje novog konkursa.

– Izbor između preostalih kandidata, budući da je dosadašnji direktor eliminisan kao kandidat jer je bio u sukobu interesa i time nije ispunjavao uslove po konkursu iz 2021. godine. Viši sud je upravo naveo da je to pravni interes Nikole Markovića i time stavio do znanja da u ponovnom postupku Raonić ne može biti biran – rekao je Tomović.

U slučaju ponovnog raspisivanja konkursa, na koji bi se mogao prijaviti bilo ko od kandidata, Tomović tvrdi da bi to izazvalo enormne troškove zbog tužbi za odštetu koju bi pokrenuli postojeći kandidati, a za šta se daje osnov u presudi Višeg suda.

– Svako drugo tumačenje sudske odluke od strane Savjeta, a posebno da po konkursu iz 2021. razmatraju prijavu Raonića za koga je sud utvrdio da je bio tada u sukobu interesa, vodilo bi izigravanju sudske odluke i zalaženje u zonu krivične odgovornosti – naglasio je Tomović.

Kačenje i kršenje

Viši sud je presudio da je Raonić nezakonito izabran za generalnog direktora RTCG jer je u vrijeme raspisivanja konkursa i imenovanja bio u konfliktu interesa.

U prvostepenoj odluci Osnovnog suda piše da odluka o izboru direktora ne sadrži pravno valjano obrazloženje ,,s obzirom da nijesu navedeni uslovi koji su razmatrani prilikom ocjene prijava kandidata na javni konkurs, niti su navedeni razlozi zbog kojih su prijave tri kandidata odbačene, odnosno zašto oni nijesu ispunili uslove za imenovanje na mjesto generalnog direktora“.

Camović-Veličković je kazala da se na konsultativnoj sjednici potencirao upravo taj dio presude, te da će Savjet sjutra napisati obrazloženje zbog čega je donijeta odluka o imenovanju Raonića prije dvije godine.

Takođe, kako je istakla, prijedlog je bio i da Raonića ubace u ponovni izbor među „preostale“ kandidate.

– Pravna posljedica poništaja odluke o imenovanju je ponovni izbor između prijavljenih kandidata ili poništaj konkursa, u kom postupku tuženi ima priliku da ponovo razmatra preostale prijave i da odluči u skladu sa zakonom – piše u presudi Višeg suda.

Ovaj dio presude će, pravnim akrobacijama, Savjet iskoristiti da Borisa Raonića ponovo izabere za generalnog direktora, koristeći formulaciju „ponovnog izbora između prijavljenih kandidata“.

Sjednica koja je zakazana za danas će biti zatvorena za javnost, predloženo je na jučerašnjem sastanku, a o tome će se izjasniti članovi na samoj sjednici. Glasanje za izbor direktora Javnog servisa je tajno, a danas će se vidjeti kako će članovi Savjeta odlučiti.

Presuda

U presudi Višeg suda piše da je prvostepeni sud iz provedenih dokaza utvrdio da je kandidat Raonić u vrijeme prijave na predmetni javni konkurs i u vrijeme imenovanja za generalnog direktora bio član Savjeta Agencije za elektronske medije (SAEM), odnosno da je bio javni funkcioner kojeg je imenovala Skupština Crne Gore.

Raonić tada nije ispunjavao uslove, kako je dokazano, ali će pojedini članovi Savjeta upravo koristiti novu situaciju za stari konkurs – jer on više nije član SAEM-a.

– Na osnovu navedene činjenice, prvostepeni sud je našao da je odluka o imenovanju kandidata Borisa Raonića nezakonita, jer imenovani kandidat u vrijeme prijavljivanja na javni konkurs i u vrijeme imenovanja nije ispunjavao uslove za imenovanje. S tim u vezi, usvojio je tužbeni zahtjev i poništio predmetnu odluku tuženog kao nezakonitu – piše u presudi Višeg suda.

Boris Raonić je na mjesto generalnog direktora izabran 6. avgusta, a ostavku na mjesto člana SAEM-a je dao 13. avgusta.

Tomović je Pobjedi kazao da je postojanje sukoba interesa bilo poznato i Savjetu RTCG, ali je on ipak odlučio da ignoriše ovu imperativnu normu, jasno propisanu Zakonom o nacionalnom javnom emiteru.

Prema Tomovićevom mišljenju, Savjet sada treba da, po osnovu pravosnažnosti presude, donese odluku o razrješenju generalnog direktora i da, shodno Statutu RTCG, postavi v. d. generalnog direktora na period do šest mjeseci.

Na pitanje Pobjede da li ova presuda može da utiče na odluke koje je Raonić donosio od 6. avgusta 2021. godine, kada je imenovan, Tomović odgovara da sudska odluka djeluje za ubuduće te da je sve što je Raonić uradio zakonito – sve do ove presude Višeg suda.

Momentalni odlazak

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je juče kazao da su se sada stekli uslovi za momentalni odlazak Borisa Raonića sa te pozicije jer bi sve drugo predstavljalo grubo nepoštovanje sudske odluke.

– Materijalnu štetu po budžet nastalu ovim nezakonitim izborom treba da snose solidarno Raonić i članovi Savjeta koji su ga glasali i time napravili i reputacionu štetu – saopšteno je iz te organizacije.

Tvrde da bi se na taj način počela uvoditi odgovornost za nezakonite odluke i prevenirale ovakve negativne prakse u budućnosti.

– Koliko je RTCG ogrezao u sprovođenju klijentelističko-interesne agende potvrđuje činjenica da se u centralnoj informativnoj emisiji Dnevnik 2 nije mogla čuti niti jedna riječ o pravosnažnoj presudi i nezakonitom izboru gen. direktora te kuće, a što je suprotno i javnom interesu – poručili su iz CGO.

Istakli su da ovako kompromitovan postupak mora biti ponovljen od početka od strane novog Savjeta, posebno imajući u vidu da je pitanje ispunjenja uslova bilo javno tretirano u vrijeme donošenja odluke, odnosno da su članovi Savjeta sa punom sviješću, ali bez savjesti, nezakonito postupali.

– Nezakonit izbor generalnog direktora je odraz ukupnog stanja u RTCG-u koje karakterišu brojne kontroverze, a na koje je Savjet RTCG nedopustivo ćutao i saučestvovao u njima. Ovo potvrđuje i da Savjet moraju činiti ljudi od integriteta, a ne oni koji su rezultat trulih partijskih kompromisa – zaključili su iz CGO.

U presudi Višeg suda se navodi da je Javni servis formirao Komisiju za ocjenjivanje prijava kandidata na konkurs, koja je konstatovala da je prijavu podnijelo pet kanididata od kojih je jedna odbačena jer je bila nepotpuna.

Prema Komisiji, Boris Raonić, Srđan Čović, Nikola Marković i Milutin Stijepović bili su kandidati za tu poziciju. Komisija je konstatovala da ispunjavaju propisane uslove.

Na šestoj sjednici Savjeta RTCG, održanoj 6. 8. 2021. godine, obavljen je intervju sa ta četiri kandidata, nakon čega je tajnim glasanjem većinu glasova dobio kandidat Boris Raonić (7), Nikola Marković je dobio jedan glas, a jedan glas je bio nevažeći.

Stručna javnost je tada upozoravala da je većina članova poslovno povezana sa Raonićem, koji je bivši direktor NVO Građanska alijansa.

Članica Savjeta Amina Murić zaposlena je u Građanskoj alijansi, a drugi član tog tijela Bojan Baća je u Savjetu te NVO. Predstavnica Unije slobodnih sindikata iz Sindikata medija Crne Gore Marijana Camović-Veličković sa tom NVO realizuje zajednički projekat. Partnerstvo sa Građanskom alijansom imala je i NVO LGBT forum „Progres“ u kojem je zaposlena Milica Špajak. Njenu kandidaturu na to mjesto podržala je, pored ostalih, Građanska alijansa.

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].