Tatjana Sabolski: Nema univerzalnog recepta u vaspitanju djeteta

0
Tatjana Sabolski

Tatjana Sabolski

audio: Tatjana Sabolski

Sve češći primjeri nasilništva kod djece, odnosno vršnjačko nasilje proizvod je najčešće pretrpljenog vida nasilja u krugu njihovih porodica, ulice, škole.

Ivo Andrić je kazao “da mali ljudi koje mi zovemo djeca imaju svoje duboke bolove i teške patnje, koje kasnije, kad odrastu zaboravljaju, odnosno gube iz vida”.

Kao ožiljci na duši upravo im ostaju bolovi, strahovi, nepravde koje ih kao odrasle čine nezadovoljnim, izolovanim, pa čak i nasilnicima.

U našem tradicionalnom društvu je kako rezultati istraživanja pokazuju, visoka tolerancija na nasilje.

Često opravdanje da bi se ono ublažilo je  stav koji se nerijetko čuje, barem povremeno fiziko kažnjavanje djeteta, što dovodi do problema  uz pitanje kako mijenjati stavove roditelja.

Koji im model ponuditi?

Ako se dogovorimo i odlučimo da je fizičko kažnjavanje, omalovažavanje, vikanje, prijetnje itd negativno, što je ono što ćemo roditeljima ponuditi kao alternativu, pitanja su  i dileme o kojima je na tribini u Kotoru u okviru kampanje “Zaustavimo nasilje”, govorila psihološkinja Tatjana Sabolski.

Ona je podsjetila na čest stav roditelja koji smatraju da ako nema fizičkog kažnjavanja djetete onda je sve dopušteno.

To nije dobar vaspitni obrazac, smatra Sabolski.

Vrlo često se u stručnoj literaturi kaže ona, govori o pozitivnoj disciplini koja isključuje nasilje i bilo kakvo fizičko kažnjavanje, naročito omalovažavanje i ugrožavanje ličnosti djeteta, pogrdama, ucjenama i tome slično.

Niko sa djetetom ne dobije uputstvo za upotrebu, kao što se dobije sa novim aparatima, a univerzalni recepti u vaspitanju djeteta gotovo i da ne postoje.

Univerzalni savjet za roditelje bi bio da potreže pomoć i podršku kada imaju dilemu oko vaspitnih metoda i postupaka pri pozitivnom disciplinovanju svoje djece, mišljenja je psihološkinja Sabolski.

Generalno i opšte pravilo bi bilo uputiti roditelje na razmišljanje o tome što je  njihov cilj i kakvo dijete žele da odgoje da bude srećno, samopouzdano i da razvije sve svoje talente i potencijale.

Ako se želi takvo dijete, onda se sigurno neće koristiti metode koje ga oštećuju  tokom razvoja.

Univerzalno pravilo po riječima, Sabolski je da onoliko odgovornosti koliko će dijete biti srećno i samopouzdano u odraaslom dobu, zavisi od toga koliko su njegovi roditelji uložili odgovornosti, brige i poštovanja ličnosti djeteta tokom njegovog razvoja.

Zaključak sa stanovišta psihologije je: pomozimo roditeljima da nauče i razviju nove strategije, metode i tehnike vaspitanja djece, zarad sretnijeg djetinjstva i opšte društvene dobrobiti.

Psihološkinja Sabolski posebno je izdvojila servise roditeljstva koji će pružiti pomoć roditeljima da budu odgovorniji.

Jedan od odgovora je i uspostavljena SOS linija roditeljstva u Crnoj Gori, a neki sadržajniji ili konkretniji odgovori bili bi mala škola roditeljstva gdje bi se roditelji učili vještinama i tehnikama vaspitanja djece.

Tu je i savjetovališta za brak i porodicu, zaključila je Sabolski.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].