Piše: Slavko Mandić
Što je ovome KUD-u Vrelo Ibra? Prije no što je počela fešta, spakovali su se i vrnuli doma ni zbog čega, s pravom se snebiva Organizacioni odbor Međunarodnog festivala folklora u Mojkovcu. Da bog sačuva. Da su im što učinjeli, pa ni po jada. A možda je baš zbog toga? Nijesu učinjeli, a mogli su da reču u najavi da društvo dolazi iz Republike Srpske, iz Bosansko Hercegovačkog entiteta, a ne iz države Republika Srpska. Vala je baš razlog. Ka da organizator može da mijenja dobijenu najavu o predstavljanju grupa. Ako dobija da je najava iz Republike Tunguzije, on je obavezan tako da pročita. I da odsvira himnu, ako se za tu vrstu ceremonije to po protokolu traži. A ako ta države, koja se, kao u ovom slučaju, predstavlja kao država, nema himnu, onda se uzme od one koja je ima, a Bože pravde je u ovom slučaju vrlo bliska i opšte prihvatljiva. I posao je završen. Pa svi na folklor u zdravlju i veselju. Valjda je najvažnije učestvovati i družiti se. Razmjenjujući iskustva na svim poljima koja su značajna za unapređenje međunarodnih uzajamnosti.
Nije posao Organizacionog odbora da zna okle mu dolaze gosti. Njihovo je da ih domaćinski primi i domaćinski isprati kad se sve završi. I naravno, da pročita tačno i precizno o svakoj grupi ono što su mu unaprijed dostavili. To je obaveza svakog organizatora, a ne da on tamo nešto mijenja i prekraja po nečijem nahođenju. Nije Organizacioni odbor neko tijelo političko ili istorijsko geografsko pa da obavezno zna da Republika Srpska nije republika. Ako je neko iz tog sastava i znao za tu činjenicu, ili makar nije bio siguran, znao je dobro da u to ne smije da dira. Da se taj koji je došao pod tim imenom ne naljuti i on ne ode. Uz žal što je Festival napuštila grupa Vrelo Ibra, ipak bi dalekosežne posljedice izazvao odlazak braće iz Republike Srpske, što bi dovelo do ozbiljenih turbulencija u daljem nastavku ove značajne folklorne smotre, jer bi prefiks međunarodni bio ozbiljno doveden u pitanje. Mada, međunarodni nije slučajno ubačen u naslov festivala. On upućuje na činjenicu da svaka grupa mora imati državni karakter, što potvrđuje da ansambli dolaze iz međunarodnih država, čime bi se mogao protumačiti jasan stav Organizacionog odbora.
Jer, Učesnici se predstavljaju prema načinu na koji su registrovani u svojim matičnim zemljama, udruženjima ili organizacijama, što je bio slučaj i sa ansamblom koji je izazvao spornu reakciju – kazali su iz Organizacionog odbora Međunarodnog festivala folklora „Zlatni ćemer“ reagujući na to što je Kulturno-umjetničko društvo Vrelo Ibra iz Rožaja napustilo ovu manifestaciju zbog toga što je jedno od društava predstavljeno da dolazi iz “države Republika Srpska”.
Mada je to već objašnjeno gore, vrijedi još jednom pomenuti dolje da organizator nema nikakve veze zbog pomenute, kako kažu, sporne reakcije.
Kako i treba i dolikuje ozbiljnom organizatoru, koji je javno proglasio Republiku Srpsku Srpskom republikom, ne zato što je htio, nego zato što mu je tako napisano, a on to mora poštovati, pa što god tamo da stoji, Organizacioni odbor Međunarodnog festivala folklora „Zlatni ćemer“, koji čine KUD „Vesna“ iz Mojkovca, Opština Mojkovac i Turistička organizacija ovog grada, odlučno je odbacio sve navode koji su izneseni u saopštenju KUD-a Vrelo Ibra, a koji ovu manifestaciju dovode u vezu sa navodnom političkom porukom, negiranjem državnosti ili promovisanjem separatizma.
Taman posla da je to tako. Čuješ, politička poruka. To organizatoru na pamet nije palo, niti je to bilo proglašavanje Republike Srpske republikom. To je samo pročitano, jer je tako pisalo na toj karti koja je data oficijenom spikeru. I što je on drugo mogao? Ništa. Ama baš ništa nego da pročita kako je napisano. Koliko to puta još potpuno nevini organizator treba javno da saopšti. Dosta je više. Evo još samo ovaj put.
– Organizatori ne uređuju niti mijenjaju nazive ansambala, već poštuju dostavljene podatke u skladu sa pravilima međunarodnih kulturnih razmjena – navodi se u reagovanju, kao i žaljenje zbog odluke KUD-a Vrelo Ibra da napusti manifestaciju.
Međunarodni festival „Zlatni ćemer“, kako ističu, osnovan je sa jasnom misijom – njegovanja kulture, tradicije, multikulturalnosti i prijateljstva među narodima, bez bilo kakvih političkih, nacionalnih ili ideoloških poruka.
Eto, sad je valjda svakome jasno. Nije organizator kriv već KUD Vrelo Ibra. Što je napuštio Festival jer nije mogao da se takmiči sa Repoblikom Srpskom, republikom, kako su pročitali pod pritiskom moranja, koju priznaje samo Milorad Dodik. I možda još po neko iz njegovog okruženja.
Kao i sve drugo što nam se dešava i zbog čega crveni Crna Gora, moglo se i ovo prećutati. Mada je možda dovoljno što je pronađen krivac imenom i prezimenom. Važno je da domaćin nije prepoznao sebe kao krivca. Taman posla. Pa kazao je da je on za međudržavnu saradnju, multikulturalnost sa svojima ili nešto u tom smislu. Za bratstvo i jedinstvo istih sa onima drugačijim. Tako nekako. Ne zamjerite, ne mogu se śetit jer su me baš iznervirali ovi iz Vrela Ibra. Ničim izazvani.
Da li će se sada desiti da reaguje Bošnjačka stranka povodom svega ovoga.
Taman posla, čuje se od nekud. Ne damo svetinje.
Čik pogodi što su danas svetinje mogima iz vlasti?
Kakva država takva nam je i kultura.
Bravo Slavko odličan tekst
Za prvu pričest, dar Crkvi nije obavezan, već predstavlja dobrovoljnu gestu doprinosa uzdržavanju župe. Obično obitelji ostavljaju dar između 30 i 70 eura, iako iznos može varirati ovisno o lokalnim običajima, veličini župe i svim organizacijskim troškovima nastalim za vjeronauk i slavlje.
U nekim mjestima, posebno u većim gradovima, dar može biti nešto veći, dok je u malim mjestima obično skromniji. Broj djece uključene u ceremoniju također može utjecati na iznos: u kolektivnim slavljima pojedinačni dar može biti niži. U svakom slučaju, uvijek je moguće zatražiti pojašnjenje od župnika, koji može naznačiti postoje li neki posebni običaji ili prijedlozi.
Bravo, Slavko! Kao uvijek brljantno! Śetih se gostovanja jednog crnačkog crkvenog hora iz SAD u Kraljevskom pozorištu „Zetski dom“ na Cetinju! Divna atmosfera, praznik za ljubitelje horskog pjevanja i muzike uopšte! U toku nastupa, članovi hora se nijesu zadržali samo na sceni! Krenuli su prema parteru i nastavili svoj program pomiješani sa publikom, obraćajući joj se primjerenom gestikulacijom! Jedan od prisutnih „ljubitelja“ ove vrste umjetnosti je na upriličenom koktelu pitao prisutne: „Što bi ovima? Izgrajaše se na nas, a ništa im nijesmo učinjeli!“ Zato se ne treba čuditi organizatorima ovoga skupa u Mojkovcu!
Svaka im je takva rabota.
Sramna i nikakva.
Ovo je posrnulo društvo sa vlašću koja ne zaslužuje ni štalu a ne kabinete.
A znaju li oni što je to ćemer?
Mislim na ove međunarodne DRŽAVE?
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].