Svi koji doprinesu ulasku Crne Gore u EU biće na pravoj strani istorije

0
Marjan Šarec Foto: EPA-EFE

Tako novoizabrani izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Marjan Šarec odgovara na pitanje o političkim izazovima u Crnoj Gori, identitetskim pitanjima i stvarima koje ovih dana u velikoj mjeri opterećuju politički spektrum u našoj zemlji.

Šarec (Renew Europe) će na ovoj funkciji zamijeniti dosadašnjeg izvjestioca, hrvatskog poslanika Tonina Piculu, čiji su stavovi često izazivali burne reakcije, pa i kritike.

Već na početku razgovora, Šarec pravi otklon od komentarisanja unutrašnjih političkih prilika u Crnoj Gori. Pitanja o dvojnom državljanstvu, jeziku su, kaže, uvijek, teška.

“Kada sam se kandidovao za ovu poziciju, uradio sam to jer vjerujem u Crnu Goru, vjerujem u ljude Crne Gore. Ja nijesam tu da govorim – ovo je pogrešno, ovo je dobro, nego da pomognem”, kaže Šarec.

“Jezik, državljanstvo, to su teška pitanja i mislim da njihova rješavanja zahtijevaju neku mudrost. Neću ih komentarisati, prije sam rekao i ostajem kod toga da ne komentarišem što jedan političar u Crnoj Gori misli ovako ili onako. Ja samo kažem i poručujem da političari Crne Gore treba da rade sve što je u njihovoj moći da Crna Gora uđe u Evropsku uniju i ako se to dogodi, svi oni koji su tome doprinijeli, biće na pravoj strani istorije”, rekao je Šarec.

Šarec je sa poslanicima EP prošle sedmice boravio u Crnoj Gori tokom zasijedanja Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) Govoreći o Izvještaju Evropske komisije, koji je tada objavljen, te komentarišući optimizam vlasti i tvrdnje da se radi o najboljem izvještaju od početka pregovora, Šarec kaže da dokument potvrđuje da je Crna Gora na dobrom putu.

“Ne varaju se ako kažu da je optimističan i da je pozitivan, ali ne treba ga shvatati kao da je Crna Gora već ušla u EU i da ništa ne treba napraviti. To bi bila zabluda. Štošta treba još napraviti, dug je put pred nama svima. Ja ne kažem samo pred Crnom Gorom, nego pred nama svima”, rekao je Šarec.

Kaže da je cilj o ulasku u EU do 2028. vrlo ambiciozan, ali se, ističe, može ispuniti, ako sve bude išlo kako treba.

“Naravno, ima još mnogo problema i komisija je istakla neke. Možeš imati deset malih, a možeš imati dva velika. Tako da to ne treba uzimati po sistemu lako ćemo, to sigurno ne, jer to ovaj izvještaj ipak ne kaže, ali mislim da je Crna Gora na dobrom putu. Ako bude nastavila tako kako se dosad pokazalo, napraviće puno više od ostalih zemlja koje se kandiduju za Evropsku uniju”, ističe slovenački diplomata.

Kada su u pitanju problemi pred Crnom Gorom, Šarec kaže da je politička nestabilnost najveći problem, a i to što izborni sistam takav kakav je, nije od pomoći.

“Pravni sistem takođe treba reformisati. Crnoj Gori treba politička stabilnost, treba napraviti i ove reforme u pravnom sistemu. Korupcija je problem koji nije od danas, to su dugoročni problemi i na njima treba raditi”, navodi naš sagovornik.

U Crnoj Gori je, kaže, razgovarao sa onima kojima je cilj da Crna Gora bude dio EU. Upitan o sastanku sa Andrijom Mandićem, te da li zaista vjeruje u istinske evropske namjera lidera prosrpske koalicije u Crnoj Gori, Šarec kaže da nije neobično da se kao član EP sastaje sa predsjednikom parlamenta Crne Gore.

” To nije ništa neobično, bilo bi neobičnije da se ne sastajemo, jer mi u politici imamo sad već toliko iskustava da mogu da kažem da nije svaki sastanak potpora ili nepotpora. To je sastanak, kako ćemo slušati jedni druge ako se ne sastajemo”, navodi Šarec, dodajući da dok ima dijaloga, ima i razgovora.

– Glavni zadatak politike jeste da postoji komunikacija. Imali smo dobar razgovor i sad ćemo se sastati i sa predstavnicima Vlade, tako da te sve institucije koje su mjerodavne moramo obići. To nije ništa neobično. Inače ne bismo imali razloga da posjećujemo Crnu Goru, a moram napomenuti i da smo se sastali sa nevladinim organizacijama, sa civilnim društvom – rekao je poslanik EP.

Govoreći o narušenim odnosima sa Hrvatskom, što je konstatovao i Izvještaj EK, Šarec kaže da ne očekuje da bi zvanični Zagreb mogao sputavati Crnu Goru na evropskom putu.

“Mislim da svaka članica Evropske unije, koja je to postala u posljednje vrijeme, morala je proći štošta na putu ka EU. Puno toga smo morali proći, i to su bili bolni kompromisi. Pa sjećam se Slovenije kad je već, mislim 1996. godine, računala da će ući u NATO, pa nije, nego je morala čekati do 2004. godine. To su bili i bolni kompromisi i razočaranja. Tako da svaka zemlja koja je išla tim putem, pridržava se onoga: ne čini drugome, što ne želiš da tebi čine. Neki uslovi postoje, ali to se sad rješava i to će se rješavati u narednom periodu”, navodi Šarec, dodajući da ne vjeruje da bi jedna zemlja drugoj stvarala poteškoće na putu ka EU.

“Mislim da svi treba da uradimo svoj zadatak. Svi. Jer u Crnoj Gori kažu – kad ćete nas primiti, kad ćete uraditi svoje, a mi kažemo – kad ćete vi. A ako se nađemo na pola puta, to je onda uspjeh. Jer mislim da politiku ipak čine kompromisi. Na Zapadnom Balkanu, odnosno na području bivše Jugoslavije bilo je toliko nekih zbivanja, ratova, svega. Sve smo to doživjeli, ne želimo više to… Sad da probamo nešto bolje. I mislim da je Crna Gora ipak na dobrom putu i pored problema koji postoje. Nijesam u razgovorima sa crnogorskim političarima stekao dojam da oni to negiraju, da govore da je sve idealno. Oni su svjesni toga da još puno toga treba uraditi i mislim da postoji realna budućnost”, dodao je nekadašnji slovenački premijer.

Upitan da li je saglasan sa ocjenom da je proširenje tehnički proces, koji će na kraju zavisiti od političke volje, Šarec kaže da, ako nema političke volje, sve je uzalud.

“Uvijek sam govorio – dobro je za zemlje Zapadnog Balkana što mi kao EU finansiramo projekte, ali treba nam političko rješenje. Znači, samo ekonomija bez političkih rješenja ne vrijedi, a ni samo politička rješenja kod ekonomije neće pomoći. Tako da, sigurno, to je tehnički proces, to je vrlo zahtjevan proces, dugotrajan, mukotrpan, ponekad se i nešto izgubi, tako je i Slovenija izgubila nešto, nije bilo sve kao što bismo mi željeli. Ali treba napomenuti, ko ne želi biti na evropskom putu, njega će istorija kazniti, jer evropski put, tačnije Evropska unija nije idealna, da se razumijemo, to nije idealno, ima potreškoća, ima svega i svačega, ali zbog EU, mi imamo mir u Evropi, u zemljama članicama. I sve zemlje koje uđu u EU sigurno imaju veće benefite nego što izgube, ponešto se izgubi, ali benefiti su veći”, zaključio je Šarec.

Marta Kos nije sklona uticajima, misli svojom glavom

Šarec smatra da će Slovenka Marta Kos, nova komesarka za proširenje, biti dobro rješenje za tu funkciju jer, ističe, nije sklona uticajima sa strane, već misli svojom glavom.

“Nije toliko važno odakle neko dolazi, koliko ono što dolazi iz osobe. Ja nju znam kao čovjeka i sklona je rezultatima, nije podložna nekim uticajima ovakvim ili onakvim, sklona je da misli svojom glavom, tako da će to biti dobro za proces, a i za region. Sada ni Marta Kos, a ni ja ne predstavljamo Sloveniju, nego EU, ali Slovenija kao država oduvijek je podupirala evropski put zemalja Zapadnog Balkana i naravno da ćemo ta iskustva koja imamo prenijeti i u te nove uloge, tako da mislim da je dobra odluka što je Slovenija dobila taj resor i još bolja što je Marta Kos u ulozi komesarke”, zaključio je Šarec.

Izvor: Pobjeda

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].