Sveti Petar Cetinjski 8. novembra 1813. piše ruskom caru: Nazione montenegrina

1

U pismu na italijanskom jeziku mitropolit Petar I nekoliko puta navodi etnonim Montenegrini (Crnogorci), a daje i sintagmu ”nazione montenegrina” (crnogorska nacija), koja ima i paralelno značenje ”crnogorski narod”

Piše: Miroslav Ćosović

Osmog novembra 1813. godine mitropolit Petar I Petrović Njegoš je u Dobroti napisao pismo ruskom caru, u kome opisuje protekle vojne akcije i traži zaštitu Rusije.

ZBIRKA DOKUMENATA IZ 1813./14. GODINE, NIJEDAN POMEN SRBA

U pismu na italijanskom jeziku mitropolit Petar I nekoliko puta navodi etnonim Montenegrini (Crnogorci), a daje i sintagmu ”nazione montenegrina” (crnogorska nacija), koja ima i paralelno značenje ”crnogorski narod”.

Pismo je objavljeno u prvom tomu knjige “Ujedinjenje Crne Gore i Boke 1813. – 1814.” Dokumenta u toj knjizi su sabrana u dva toma, ispisana su iz raznih arhiva i iz vremena su ujedinjenja od prije 208/209 godina. Zbirku dokumenata je obradilo i priredilo dvadesetak naučnih radnika, a predśednik i potpredśednik redakcije su bili dva Srbina – akademik CANU Slavko Mijušković i prof. dr Jovan Bojović. Zbirka je uglavnom bila nepoznata široj javnosti dok je portal Montenegrina nije objavio na internetu i od tada je ova zbirka dokumenata dostupna i široj javnosti. U zbirci je objavljeno skoro 800 dokumenata i ne postoji nijedan jedini u kojem se Srbi pominju na teritoriji Boke i Crne Gore. Među dokumentima na italijanskom, francuskom, ruskom, engleskom, u zbirci je dat i priličan broj ćiriličnih dokumenata koja su, dakle, pisali naši ljudi, tako da ne može biti zabune – u svijesti Crnogoraca i Bokelja srpska narodnost na teritoriji današnje Crne Gore, tada – ne postoji.

SRPSKE NARODNOSTI U CRNOJ GORI NEMA PRIJE DOLASKA SIMA SARAJLIJE

To je savršeno razumljivo, jer je Njegošev učitelj Simeon Milutinovič Sarajlija, osoba koja je importovala srpstvo na ove prostore, tek 1827. godine stigao u Boku i Crnu Goru, pa nije moguće da dokumenta navode da u Boki žive Srbi po narodnosti, prije nego što je u Boku Simo dohodio.

Odlukom Bečkog kongresa, koji je trajao od septembra 1814. do 9. juna 1815. godine, poništena je odluka o ujedinjenju Boke i Crne Gore, Boka je dodijeljena Austriji, pod čijom je vlašću ostala do 1918. godine.

Srpski popovi iz Boke očajnički se bore da ugrade Bokeljima prezir prema Crnoj Gori, u čemu dobrim dijelom i uspijevaju, a najvažnije im je da Bokelji ništa iz svoje prošlosti ne saznaju.

Tako brojni Bokelji nikada nijesu ni čuli da su u oslobođenju H. Novog 1687. godine učestvovali Crnogorci, mnogi nikada nijesu čuli za ujedinjenje Boke i Crne Gore 1813. godine.

Prije bi srpski popovi iz Boke skinuli mantije, nego svojim vjernicima pokazali pismo Sv. Petra Cetinjskog ruskom caru, koje je pred vama:

 

1 COMMENT

  1. Bolji je dokaz sta je bio to sto je 1807 pisao tom istom caru radi uspostavljanja slaveno serbskog carstva.Morate malo bolje manipulisati da bi preveslali narod,ne moze se istina tako lako sakriti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].