„Strašilo je slušat’ što se radi…“

0

Pametni ljudi uče od svega i svakoga. Prosječni ljudi uče iz iskustva. Glupavi ljudi već sve znaju!
Sokrat

„Strašilo je slušat’ što se radi…“

Piše: Sreten VUJOVIĆ

E ne može „sa anđelima“ pasati ni jedan bogovjetni dan da se ne oglasi neko od  crnogorskih Posrbica i bači poneku „bombu“, tek da se narod navikne na te demagoške „eksplozije“ i „ogugla“ na ono što nam se pripravlja u veljesrpskoj kužini!

Naime, Vojvodin “portparol” Đurović izjavi da će se trobojka vijoriti na Skupštini CG, “argumentujući” to riječima: “Brskovo i Žabljak Crnojevića su prestonice Crne Gore, nećemo valjda da se stidimo od njih”?! Ova izjava je „rupa u vodi“ i svojevrsna “dimna zavjesa” za neznavene. Neka Đurović pogleda zastavu Crnojevića: Dvoglavi orao sa inicijalima vladara, na crvenoj podlozi. Kakvi bijedni demagozi!

Akademik Sreten Vujović FOTO: AVAZ

Uz sve ovo nacišovinistički i hegemonistički „drugopozivci“ pokušavaju „premolovati“ istoriju, kao što su, u raško-vizantijskom stilu, premolovali  gotovo sve ikonostase u crnogorskim prodatim svetinjama, crkvama i manastirima, kojima gazduju, pa „pomjeraju“ pojavu trobojke nekoliko godina unazad, u odnosu na knjaza, odnosno kralja Nikolu! Knjaz Danilo je vladao jako kratko pa to „pomjeranje“ pojave trobojke ostaje kao žalostan pokušaj prekrajanja istorije, isti onakav kakav se čini, kada osvjedočene koljače i ratne zlikovce proglašavaju svecima,  dok drugim krvolocima podižu spomenike. Sve da je knjaz Danilo, za što nema ni jednog materijalnog dokaza, za vrijeme svoje kratke vladavine uveo trobojku, to je bilo “juče” u odnosu na crvenu, istorijsku crnogorsku zastavu! Uz to, čija je prijestonica bila Brskovo (Mojkovac), dok je Crna Gora vjekovima krvarila za očuvanje slobode?! Vjerovatno, Osmanskog carstva, sa trobojkom Mahmuda II!?  Mora se ovo naznačti, uz svo poštovanje prema   Brskovu (lokalitet kod Mojkovca), jednom od najstarijih srednjovjekovnih rudarskih središta. U vrijeme nemanjićke osvajačke dominacije ovim prostorima Brskovo je bilo značajan rudarski i trgovački centar, naročito zbog srebra, i tamošnje kovnica novca. Sve se, dakle, „vrti“ oko „ne tražimo ništa novo, samo carstvo Dušanovo“ i oko para!

Da se opet pozovemo na „srpskoga“ Petra II, kojega niko u Srbiji ne razumije, pa ni bivši, posrbljeni Crnogorci, a ne razumiju, zanago,  ni onoga stihoklepca „Ćeraćemo se još“, dobitnika Njegoševe nagrade, koji čitav novčani iznos (dobijen od strane „nepostojećih“ Crnogoraca) uloži u fond za rušenje groba našega vladike i vladara, Mauzoleja na Lovćenu:

„Strašilo je slušat što se radi! Malen svijet za adova žvala, ni najest ga, kamoli prejesti!“

Mudrom i bezvremenon Petru II nije bio nepoznat veliki i dalekovidi Sokrat, koji na temu demokratije kaže:

„…mladi će biti uvažavani kao stariji, žene će htjeti biti kao muškarci, stranci će htjeti prava starośedilaca. A demokratija će im to dati! Lopovi i prevaranti će htjeti važne državne funkcije. A demokratija će im to dati! A, kada lopovi i prevaranti konačno dobiju vlast, jer kriminalci i zločinci teže za moći, nastaće gora tiranina, nego u vrijeme bilo koje monarhije ili oligarhije.“

Pa da zaključimo sa Sokratom i uputimo poruku trobojnom „portparolu“ Vojvode od kol(j)enice:

Pametni ljudi uče od svega i svakoga. Prosječni ljudi uče iz iskustva. Glupavi ljudi već sve znaju!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].