Statua Boga Dionisa na risanskim Carinama

3

Vilma Kovacević

Lokalitet Carine, Gradina i park u Risnu pravi je rudnik blaga za arheologe i tokom ovogodišnje kampanje, koju 13 godina unazad vodi ekipa poljsko-crnogorskih arheologa, pronađeni su novi vrijedni nalazi.

Istraživanja su trajala mjesec i pored uobičajenih nalaza starog novca, ostataka arhitekture i ostave ilirskog kralja Balajosa, ove godine posebno je lijep nalaz bronzane statue Boga Dionisa veličine oko 20 cm koji je predstavljen kao veseo lik, na glavi ima lovorov vijenac, u sjedećem je položaju i u desnoj ruci drži čašu, a sa lijeve rog izobilja što znači bogatstvo, kazala je za Skala radio Vilma Kovačević, arheološkinja iz Centra za arheologiju i konzervaciju – područno odjeljenje Kotor, koja rukovodi istraživanjima.

Skulptura Dionisa i očigledno je da je bila u upotrebi u kućnom kultu, i da se u tim kućama nalazio kutak odvojen za kult ovog božanstva vina, vinograda i veselja koji se veoma poštovao u antičko doba.

Bronzana statueta Boga Dionisa je u dobrom stanju i otkrivena je na lokalitetu Carine.

Na istom lokalitetu ovog ljeta otkriveni su i djelovi antičke insule sa objektima i kanalima kojima je tekla voda pored kuća, a koji su bili pokriveni pločama.

Skulptura božanstva Dionisa je sada na konzervaciji u Poljskoj i uskoro će biti vraćena.

Inače, u oktobru je u Poljskoj ambasadi u Podgorici planirana prezentacija arheoloških istraživanja u Risnu, zaključila je Kovačevićeva.

3 COMMENTS

  1. „I čudim se Suncu, kako može zaći, kad ljepotu ovu nigdje neće naći…“ pjevao je pjesnik, opčinjen neprolaznom ljepotom Crne Gore.
    To podrazumijeva osmišljavanje i kreiranje posebnog turističkog brenda Boka Kotorska, koji će ubuduće sadržati sve one aspekte koji ga čine nemjerljivo značajnim, a odnose se na istorijsku, kulturnu, identitetsku, naučno-istraživačku, civilizacijsku, edukativnu i društvenu komponentu, koje bi objedinjene, upakovane u turistički paket na pravi način bile promovisane kako u Crnoj Gori tako i šire. Tako će se unaprijediti crnogorska turistička ponuda jer se radi o još jednom vrijednom proizvodu koji se zove Risan-Risinium.
    Nažalost, višegodišnjom devastacijom i nebrigom mi smo Risnu a i ostalim lokalitetima nanijeli više štete nego svi zemljotresi, osvajači i zub vremena zajedno. Risan i turistički radnici bi trebalo da vape da se ovaj arheološki dragulj i kulturno nasljeđe Crne Gore približi svijetu. Ipak, još nije kasno da se jedno od najpoznatijih crnogorskih kućišta turistički valorizuje na dostojan način, da postane stjecište turista i zaljubljenika u istoriju.

  2. E a kad bi mi bili narood i drustvo kako treba i valja iskoristili bi ovo neprocjenjivo blago, jer do sada risanske mozaike nijesmo na pravi nacin prezentirali svijetu i uklopili u turisticke okvire. Sada bi trebalo dobro razmislit i ovoga nesretnoga Duionisa od santima preyentat na pravi nacin. Napravit prigodnu pricu i mozaike i Teutu skupa sa Dionisom staviti na odgovarajuci piedestal ali to morajui pravi strucnjaci a ne Pero, Drulo i cotavi Djuro…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].