
Kod djece uzrasta od 8 do 14 godina sve je prisutniji problem iskrivljene kičme.
Tome osim školskih obaveza pogoduje dugo sjedanje pored računara.
O jednoj kod nas nedovoljno poznatoj, tzv. šrot metodi njemačke škole, kojom se sprječava skolioza i liječi već postojeći deformitet, za Skala radio govori Vesna Leković, viša fizioterapeutkinja.
Ona se bavi idiopatskim skoliozama i šrot metodom, kako nam je kazala, ne liječi uzrok već posljedicu.
Skolioza je inače deformitet kičme u tri de ravni, to može biti krivina u torakalnom ili lumbalnom dijelu kičme, a može i u jednom i drugom, pa je onda dupla krivina i obično napada djecu u najintenzivnijem periodu rasta i razvoja i to od 10 do 14 godina.
Statistika je pokazala da je ovaj deformitet prisutnan najviše kod djevojčica 70%. Stoga posebno treba voditi računa kada se uoči njihovo nepravilno držanje, pri čemu nije svako nepravilno držanje skolioza, već je skolioza onda kada je krivina veća od 10 stepeni i ide na više, objašnjava Lekovićeva.
To je početna skolioza pa se terapijama mogu postići dobri rezultati.
Međutim, kada je krivina veća od 20, pa ide do 30 i 50 stepeni, to su onda ozbiljni deformiteti gdje treba djeca da nose i midere i zahtijevaju ozbiljnu rehabilitaciju.
Ovom šrot metodom se dobijaju jako dobri rezultati, a ona podrazumijeva trodimenzionalno disanje i fizioterapeuti se bave cijelom posturom, volumenom tijela.
U jednom dijelu tijela pri skoliozi postoji ispupčenje, a u drugom ulubljenje i kroz tzv, rotaciono disanje se pokušava izvući ulubljen dio, kako bi se dobilo estetski vizuelno tijelo.
Prvi simptomi su nakrivljeno držanje tijela, kaže Lekovićeva, i onda se prvo posmatraju stopala, da li su ravna, zatim kako djetetu stoje koljena, položaj karlice, trupa, ramena, glave.
Na naše pitanje da li su teške i bolne vježbe, Lekovićeva je odgovorila da one jesu kompleksne i zato se radi sa djecom od 10 godina pa na više, zbog rotacionog disanja ali nijesu bolne.
Rade se u svim položajima sa šipkama i ostalim pomagalima i treba biti uporan, jer skolioza traži dugoročan period liječenja.
Šrot školu Vesna Leković je zavšila u Njemačkoj kod međunarodnog, intermacionalnog predavača, profesora Aksela, a ova metoda je nastala 1920 godine.
Učiteljica Katarina Šrot po kojoj ova metoda i nosi ime i sama je bolovala od skolioze i vježbama i metodama je sama sebi pomogla.
Ona je sa svojom ćerkom osmislila ovu metodu, osnovala kliniku u Njemačkoj i to je jedina klinika na svijetu gdje se isključivo radi sa djecom sa skoliozom, gdje ih dnevno bude od 150 do 200.
Vesna Leković ovu metodu i vježbe trenutno radi u svom stanu u naselju Sveta Vrača, jer su u pitanju isključivo individualni treninzi, dok ne pronađe adekvatan prostor.
Ona planira da radi kampove sa djecom koje je već radil u Bugarskoj i Rumuniji sa ciljem da tzv. svjesnu posturu tijela-pravilnog držanja, ne upražnjavaju samo na vježbama već da je koriste u svim segmentima svojih aktivnosti.
Pitajte gospođu Leković, molim vas, kako zakazuje i kolika je cijena ovih vježbi jer za nju znam da je pouzdana i da nije priučena a imam potrebu da svoje dijete odvedem. Hvala vam iz Radio Skala.
Poučno je ovo štivo.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].