Sokol: Hegemonistička politika dirigovana iz Beograda preko njihovih poltrona u Crnoj Gori, ima vrlo negativne posljedice za evropski put Crne Gore

3
Tomislav Sokol Foto EU

Poslanik Evropskog parlamenta Tomislav Sokol u razgovoru za Antenu M kaže da ga optužba poslanika NSD-a Jovana Vučurovića da je plaćenik DPS-a ili mafije, uopšte ne čudi, jer su se, kako navodi, nakon njegovog govora u crnogorskom parlamentu velikosrpski krugovi uzbudili.

“Hegemonistička politika dirigovana iz Beograda preko njihovih poltrona u Crnoj Gori, preko Mandića, Kneževića i drugih, nažalost ima vrlo negativne posljedice za evropski put Crne Gore. To vidimo posljednjih nekoliko godina i očigledno je da su se vrlo uzbudili jer je došao neko u Podgoricu i prikazao stvari onakve kakve i jesu. Mene to malo podsjeća i na onu velikosrpsku istoriju 90-ih godina kada se govorilo za nas iz Hrvatske da smo plaćenici Vatikana, Njemačke i tako dalje. Mislim da bi bilo puno bolje da se pogledaju u ogledal, da pogledaju što oni rade i koliko oni uništavaju evropsku perspektivu Crne Gore i koliko je ono što rade destruktivno i pogubno”, kaže Sokol i dodaje:

“Što se mene tiče, ja nemam nikakve veze sa DPS-om, pogotovo ne sa mafijom, u svom govoru DPS nisam ni spominjao.”

Podsjećamo, Sokol je prilikom zasijedanja POSP-a, krajem oktobra, u crnogorskom parlamentu, između ostalog poručio da uticaj Srbije i Rusije dovodi u pitanje temelje crnogorskog identiteta, a dugoročno i opstanak Crne Gore.

On navodi da Evropski parlament analizira dešavanja u Crnoj Gori i da će uvijek pružati podršku onima koji su orijentisani proevropski i procrnogorski.

“Naravno da ćemo kritikovati one koji gledaju prema Beogradu i prema Moskvi, umjesto da gledaju prema Zapadu i prema Briselu. Mislim da je to normalno i, s te strane, politika crnogorske opozicije u posljednje vrijeme bila je vrlo konstruktivna. Crnogorska opozicija podržala je sve proevropske zakone koji su bili ključ za dobijanje IBAR-a i to je nešto što treba pozdraviti. Ono što radi dio vladajuće koalicije, sa Mandićem i Kneževićem na čelu vrlo je opasno i ugrožava same temelje postojanja Crne Gore i crnogorske nacije”, ocjenjuje Sokol.

On navodi da je cilj dijela vladajuće većine da se Crna Gora potpuno utopi u srpstvo i da postane, kako kaže, “drugo oko” u glavi.

“Ključ tog njihovog plana i projekta je svakako zakon o dvojnom državljanstvu koji bi, ako bi prošao na način koji se nagovještava, doveo do toga da se crnogorska vlast bira u Srbiji odnosno Rusiji”, smatra Sokol.

Izvor: AntenaM

3 COMMENTS

  1. Neoliberalni kapitalizam na delu Tragedija u Novom Sadu kao rezultat politike koja odgovornost prebacuje na strane investitore

    Tragični događaji poput urušavanja infrastrukture u Novom Sadu, koji su doveli do gubitka života, nisu samo izolovani incidenti – oni su manifestacija šireg problema u sistemu, oblikovanog neoliberalnim kapitalizmom i nedostatkom odgovornosti političke elite u Srbiji. Od perioda kada je Zorana Mihajlović bila na čelu Ministarstva građevinarstva do sadašnjeg uticaja Gorana Vesića, institucije koje bi trebalo da štite radnike i građane postale su poligoni za eksperimentisanje s politikama koje podstiču kapital, dok urušavaju nadzor i inspekciju.

    Dok je Z. Mihajlović, kroz donošenje novih zakona i regulativa, ubrzala procese izdavanja dozvola i ozakonjenja, značajno su umanjeni resursi i nadležnosti lokalnih inspekcija. Zakon o ozakonjenju objekata i Zakon o planiranju i izgradnji, iako u teoriji rešavaju problem divlje gradnje, u praksi su omogućili da nelegalni objekti budu legalizovani bez obzira na bezbednost. Ovim zakonskim promenama država je prebacila odgovornost na lokalne samouprave, koje se često suočavaju s nedostatkom resursa, što ostavlja prostor za korupciju i zanemarivanje bezbednosnih standarda.

    Nakon Mihajlović, Goran Vesić je preuzeo ključne infrastrukturne projekte, ali nije uveo nikakve mere koje bi popravile ovaj duboko korumpiran i neodgovoran sistem. Umesto toga, nastavio je praksu privlačenja stranih investicija, bez insistiranja na rigoroznom nadzoru nad domaćim podizvođačima. Sada, kada se dogode katastrofe poput ove u Novom Sadu, politički vrh okreće prst ka kineskim i ruskim firmama koje su naručile projekte, ignorišući činjenicu da su upravo srpske kompanije, odabrane kao podizvođači, te koje su obavljale radove. Strani investitori su možda verovali da će zakon i red biti poštovani, ali nisu mogli predvideti da će domaći političari žrtvovati sigurnost svog naroda zarad brzog profit.

    Neoliberalni kapitalizam u Srbiji omogućava političarima da sistematski “oslobađaju” zakonodavstvo od bilo kakve zaštite radničke klase i sigurnosti građana, čineći sistem lakim za manipulaciju u interesu krupnog kapitala. U takvom sistemu, Mihajlović i Vesić nisu samo pojedinci, već deo mašinerije koja odgovornost prebacuje na druge, dok zanemaruje osnovne obaveze prema građanima. Umesto da obezbede strogu kontrolu i nadzor, oni su doprineli situaciji gde se institucije inspekcije urušavaju, a životna bezbednost postaje sporedna stvar u trci za profitom.

  2. Bravo Sokole tako je…
    Hrvati su pravi prijatelji pravih Crnogoraca
    A Castio Parilo nos rusofilski mi u pr…no zario.

  3. To je uvijek tako, kad se bratmo sa neprijateljima, pari se da prijatelja Crnogorci i nemaju.
    Tu smo između čekića nakovnja, bikoga nije briga.
    Kakva crna EU, svi od goreg oca i zle majke .
    Da neće Bokelj, Kotoranin ili
    Serdarić, alijas Hunac od pelunzice potezati cimu?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].