Skupština „protočni bojler“, a Vlada „feud političkih partija“

0

Kršenje Ustava Crne Gore i najznačajnijih zakona dešava se svakodnevno i vjerovatno će se nastaviti dok se ne podmire apetiti mnogobrojnih konstituenata aktuelne vlasti, smatraju sagovornici Pobjede

Ministarstva i organi državne uprave pretvoreni su u „feude političkih partija“ kojima pripadnu u političkoj podjeli plijena, smatra advokat Miloš Vukčević, dok poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević aktuelnu situaciju u Skupštini smatra svojevrsnom „diktaturom parlamentarne većine“ za koju zakoni i Ustav Crne Gore ne važe. I, zaista, kada je riječ o izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, teško da su svi dosadašnji primjeri kršenja zakona bili tako očigledni, i da su tako „daleko odmakli“, kao što je to bio slučaj u posljednjih skoro pola godine.

Usvajanje bitnih zakona praktično bez rasprave i po skraćenoj proceduri, zanemarivanje opozicije, ali i nepoštovanje svih poslanika, samo su neke od situacija u kojima se predstavnici građana svakodnevno nalaze praktično od konstituisanja aktuelnog, 28. saziva Skupštine Crne Gore.

Stavovi koje skoro svakodnevno iznose predsjedavajući Andrija Mandić i premijer Milojko Spajić nerijetko su čak u suprotnosti za važećim zakonima. Nedavna izjava Mandića da bi odluke na Odboru za odbranu i bezbjednost, kao ključno kolektivno tijelo države koje čine isključivo predsjednici Crne Gore, njene Skupštine i Vlade, mogle da se donose većinom glasova, samo je još jedna u nizu najava koje dodatno urušavaju državu i njene institucije.

No, do sada ih niko nije pozvao na odgovornost. Naprotiv, nova vladajuća većina u proširenom sastavu sada postoji samo da bi se što prije usvojili svi akti koji su im potrebni za sprovođenje stranačkih politika. U tome im jedino povremeno stoji na putu izostanak potpisa predsjednika države Jakova Milatovića.

OBESMIŠLJAVANJE

Da je stiglo krajnje vrijeme da Crna Gora dobije zakon o Skupštini ili sličan akt koji bi strogo definisao rad parlamenta i njenih članova, smatra opozicioni poslanik Nikola Zirojević (SD).

– Ponašanje pripadnika vladajuće većine, ali i izvršne vlasti, sad već ukazuje da oni preuzimaju stvar u svoje ruke. Oni sve dogovaraju između sebe, uključujući i način funkcionisanja Savjeta za odbranu i bezbjednost, najavljujući poteze koji su daleko od ikakvog pozitivnog primjera demokratije bilo gdje u svijetu – rekao je on za Pobjedu.

Kako ističe, neophodni su i zakon o Skupštini i zakon o Vladi.

– Čini mi se da u proteklih trideset i nešto godina, odnosno od uvođenja višepartijskog sistema, nikad nije bilo više očigledno koliko su ta dva zakona potrebna našoj državi. Iz prostog razloga što smo danas došli u situaciju da se u potpunosti obesmišljava postojanje jedne institucije. Nažalost, Skupština Crne Gore, osim u rijetkim slučajevima kao što je to bilo sa zakonom o državnoj imovini, koji nije usvojen, služi isključivo kao protočni bojler Vlade Crne Gore. Stvari se, narodski rečeno, uglavnom rade preko koljena. Kada su najvažniji zakoni i akti u pitanju, rukovodstvo Skupštine, podržano parlamentarnom većinom, trudi se da što manje vremena opredijeli za raspravu, kako bi uglavnom spriječili predstavnike opozicije da iznesu svu argumentaciju – napominje Zirojević.

Kao primjer navodi izmjenu Poslovnika Skupštine na vanrednoj sjednici prošlog petka, te podsjeća da je sve učinjeno u skladu sa zahtjevima parlamentarne većine.

– Tako smo dobili novog, drugog potpredsjednika iz reda manjinskih naroda. Daleko bilo da imam nešto protiv da manjinski narodi imaju dva potpredsjednika Skupštine, ali priznaćete da je smiješno kada vidimo da za predsjedavajućim stolom nema više mjesta da bilo ko sjedne. Kao i u Vladi. Ukoliko opozicija predloži svog potpredsjednika Skupštine, na što po Poslovniku do sada ima pravo, osim ako nam i to pravo ne oduzmu, fizički neće biti mjesta da sa predstavnikom Generalnog sekretarijata Skupštine svi sjede za tim stolom – dodaje on.

On ne osporava pravo da onaj ko ima većinu vlada i donosi odluke, jer parlamentarizam upravo to podrazumijeva. Ipak, do danas niko to nije radio na ovakav način. Smatra da aktuelna većina u parlamentu svoju poziciju posmatra „kao da su iznad svakog zakona i iznad države“.

– Osvajanje većine na parlamentarnim izborima i formiranje vlade ne znači da imate apsolutnu moć i vlast u čitavoj državi, već da biste morali da se pridržavate nekih pravila i zakona, makar dok ih ne promijenite. U konačnom, morate da se pridržavate Ustava Crne Gore, koji je najviši pravni akt u državi. No, oni rade sve suprotno od toga. Uspjeli su da pogaze najvažnije zakone i Ustav više puta. Pa, ukoliko bismo bili kreativni, mogli bismo ovo na neki način da nazovemo diktaturom parlamentarne većine za koju zakoni i Ustav Crne Gore ne važe – zaključuje Zirojević za Pobjedu.

PODJELA PLIJENA

Na sličan način situaciju vidi i advokat Miloš Vukčević, ističući da niti jednoj vlasti ne odgovara donošenje zakona o Vladi i zakona o Skupštini, te da je građanima to sada jasno.

– Nijedna vlast ne želi da bude ograničena zakonom u pogledu strukture same Vlade, broja ministarstava, načina rada Vlade, nadležnosti ministarstava, organizacije i načina rada Skupštine, te njenog odnosa sa Vladom. Ministarstva i organi državne uprave pretvoreni su u feude političkih partija kojima pripadnu u političkoj podjeli plijena. Tako svaki put svjedočimo rekonstrukciji ili izboru Vlade koji se vrši uz kršenje Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave. Izborom pojedinih ministara, još nepostojećih ministarstava, vlast želi da politički dijeli ministarstva, uvodi nova i gasi postojeća. Bez ikakve strategije, dugogodišnjeg plana i cilja, a samo da bi se zadovoljili trenutni apetiti političkih partija i njihovog rukovodstva – napominje sagovornik Pobjede.

Kako je dodao, sjutra ćemo svjedočiti izboru novih ministara čija ministarstva još neće biti formirana.

– Nijesam optimista da će ova parlamentarna većina donijeti zakon o Vladi i zakon o Skupštini, kako su to obećali građanima u izbornoj kampanji, jer je nemoguće postojeću vladu od 26 ministarstava i sedam potpredsjednika uklopiti u zakon o Vladi. Takođe, svjesni su da Evropska komisija nikad ne bi dala pozitivno mišljenje na takav zakon – dodaje Vukčević.

Dalje podsjeća na činjenicu da je prethodna vlada svojevremeno utvrdila Nacrt zakona o Vladi, kojim je bilo predviđeno (samo) 14 ministarstava.

– Takav zakon, po svemu sudeći, neće biti usvojen, jer je suprotan aktuelnoj vladi koja ima 32 člana. Da aktuelna vlada, eventualno, pošalje Evropskoj komisiji na mišljenje nacrt zakona o postojećoj vladi sa 32 člana, vjerovatno bi pomislili da je neka greška. Ili da je možda u pitanju akt o organizaciji Savjeta ministara EU, koji broji 27 članova – kazao je naš sagovornik.

Za 30. avgust najavljene su dvije nove vanredne sjednice Skupštine na čijem će dnevnom redu, između ostalog, biti zakoni koji prate Program „Evropa sad 2“ i rebalans budžeta, te dva akta vezana za inspekcijski nadzor koje je Milatović vratio na ponovno odlučivanje. Bez potpisa predsjednika ostali su i sporni izmijenjeni zakoni o unutrašnjim poslovima, o energetici i Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju, pa je Vlada zatražila da 4. septembra Skupština ponovo vanredno zasijeda i odlučuje o ovim aktima koji će, navodno, biti izmijenjeni u skladu sa preporukama.

I sve to u susret lokalnim izborima u Gusinju, Kotoru, Podgorici i Budvi, koji će biti održani do sredine novembra. Kristina JERKOV

Opasne izmjene

Kada je riječ o neodržavanju sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost zbog nemogućnosti da se usklade slobodni termini svih njegovih članova, Nikola Zirojević smatra velikim problemom. Situacija za koju Mandić vidi rješenje tako što se odluke neće donositi opštim konsenzusom, već nekom većinom, kaže da predstavlja „opasnu situaciju“.

– To, nažalost, odgovara realnom šefu parlamentarne većine, predsjedniku Nove srpske demokratije i Skupštine Andriji Mandiću. Iako za javnost glumi reformisanog, evropeizovanog političara, on je sve suprotno od toga. On „po dubini“ i te kako rovari po sistemu Crne Gore i sa svojim kadrovima nanosi štetu ovoj državi – ukazuje naš sagovornik.

pobjeda

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].