ŠAPAT GROMOVA ODJEKNUO CETINJEM I CRNOM GOROM

0
Rajko Jabučanin čita svoje stihove iz zbirke Šapat gromova

Piše: Božidar PROROČIĆ, književnik i publicista

 U utorak, 22. aprila 2025. godine, u prostorijama Agencije za razvoj i podršku poslovanju Prijestonice Cetinje, održana je promocija knjige odabrane poezije „Šapat gromova“ pjesnika Rajka Jabučanina. Zbog velikog interesovanja, sala je bila premala da primi sve zainteresovane posjetioce.​Rajko Jabučanin, savremeni pjesnički glas Cetinja i Crne Gore, kroz svoju bogatu poetsku izražajnost ostavlja snažan trag emotivnošću, misaonom dubinom i autentičnim stilom. Zbirka „Šapat gromova“ donosi pažljivo izabrane stihove koji svjedoče o autorovom zrelom pjesničkom izrazu, povezujući lično i univerzalno, patrizizam i emociju, snagu i ličnost.

Promocija zbirke Šapat gromova na Cetinju

U programu su učestvovali:​

Borislav Boro Cimeša: Istaknuti književnik koji je govorio o značaju Jabučaninove poezije u savremenom književnom kontekstu. Je istakao: Zbirka poezije Šapat gromova je istinska seizmografija duše, prostor u kojem stihovi istovremeno šapuću i razdiru tišine svakodnevice. Čitajući ove pjesme, čini se kao da se nalazimo u onom tankom procjepu između uzdaha i eksplozije, đe  riječ poprima gustinu olujnog oblaka, a značenje pulsira kao daleki, ali neumitni grom. U Šapatu gromova otkriva se sav paradoks istinske poezije ona je najtiša kad je najglasnija, najkrhkija kad najdublje ranjava. Tu je i ono što najviše poštujem u književnosti – odmjerena smjelost, iskra mišljenja i osjećanja koja ne robuje formi, ali ne prezire ni red. Kao neko ko poeziju ne doživljava samo kao umjetnost riječi, već kao svjetonazor, mogu reći da je ova zbirka plod unutrašnje borbe, ali i poziv na unutrašnji mir.

Stihovi vječnosti o Cetinju i Crnoj Gori Šapat gromova Rajka Jabučanina

Jelena Marković: Profesorica koja je analizirala tematske slojeve zbirke i istakla njen doprinos crnogorskoj književnosti.​ Autor je duboko svjestan značaja riječi, njihovog porijekla i značenja. Njegova poezija nije proizvod trenutka, već plod promišljenosti, unutrašnjih previranja i odgovornosti prema jeziku. Iza stihova stoji svijest o zavjetima predaka, o težini slobode, o identitetu koji nije fraza, već životno utemeljenje. Kroz stihove se prepoznaje duh Crne Gore, posebno Cetinja grada sablji, slobode, ali i pjesničke nježnosti pa nas tako pjesnik iznenadi iskrenošću i introspekcijom, kao u stihovima. U zbirci se miješaju klasična inspiracija (npr. vizije slobode, motiva iz narodnog pamćenja i tradicije) sa savremenim osjećanjem besmisla, lutanja, sumnje i pitanja. Jabučanin zna da piše iz jednog uskog jezika cetinjskog govora ali ga širi do univerzalnog. Njegov izraz nikada nije površan on ima dubinu misaonosti i trag prepoznatljive barokne slobode izraza. Šapat gromova je zbirka stanja, iskušenja, otpora i traženja. Njeni stihovi dolaze iz mjesta đe se jezik brusi na kamenu istorije, a istovremeno se topi u tišini ličnih preispitivanja. Zato ova knjiga zaslužuje da se čita polako, pažljivo, kao zavjet da se prepoznamo u njoj, ali i da nas izazove. Jer, kako piše u tekstu o zbirci  to su stihovi koji govore o „riječima koje su davno izgubile pravo“ da budu izgovorene, ali ih pjesnik vraća, oživljava, diže iz zaborava i oblikuje kao novu istinu.

Promoteri zbirke Šapat gromova sa autorom

 Obrad Pavlović: Književnik koji je podijelio lične impresije o autorovom stvaralaštvu i njegovom uticaju na čitaoce.​ Obrad Pavlović ističe izuzetnu višeslojnost i izražajnu snagu poezije Rajka Jabučanina, proisteklu iz dubokih fascinacija Cetinjem, Crnom Gorom i Njegoševim duhovnim nasljeđem. On prepoznaje Jabučaninovo pjesništvo kao rezultat bogatog lingvističkog sloja filtriranog kroz otmjenu izražajnost, ali i kao poetski odgovor na savremeno vrijeme duhovne konfuzije i besadržajnosti. Pavlović posebno naglašava da ova poezija ne nastaje kao obični estetski čin, već kao duhovni otpor  čin dijeljenja, a ne posjedovanja. U „Šapatu gromova“ čuje odjek crnogorskih mitova, bolova i čežnji za slobodom, pretočenih u stihove koji zvuče iskreno, moćno i bolno savremeno. U postskriptumu autor ispovijeda lično iskustvo otkrivanja ove poezije kao lutanje kroz lavirinte, u kojem je svako novo čitanje otvaralo nove horizonte smisla. Opisuje zbirku kao „poetski postskriptum“, „užeženu luču“ – koncentrat jednog novog izraza koji je, kako kaže, nemoguć bez pogleda usmjerenog ka okrunjenom vrhu Lovćena. Pavlovićeva riječ o Šapatu gromova nije samo pohvala  to je priznanje duboke poetske potrebe za ovakvim djelom u vremenu koje više nego ikad traži istinu, duhovnu vertikalu i pjesničku hrabrost.

Brojna publika na promociji Rajka Jabučanina zbirke Šapat gromova

 Slobodan Marunović: Renomirani glumac koji je interpretacijom odabranih stihova unio posebnu emociju u veče.​ Poznati crnogorski glumac i interpretator poezije, Slobodan Marunović, u svom osvrtu na Šapat gromova, govori iz ličnog iskustva čitanja odabranih pjesama Rajka Jabučanina, prepoznajući u njima zreo, emotivno snažan i moralno jasan izraz pjesničkog identiteta. Za Marunovića, Jabučaninova poezija nije samo igra riječi ona je posljedica sazrijevanja, životnog iskustva i lične borbe. Naslanjajući se na duboku duhovnu i kulturnu vertikalu Cetinja i Crne Gore, pjesnik svoje stihove temelji na arhetipskim vrijednostima čojstva i junaštva, izrastajući iz onih pejzaža iz kojih je nikla i Lovćenska etika. Marunović prepoznaje da Jabučaninov izraz pripada liniji onih koji su i u najtežim vremenima sačuvali svijest o dostojanstvu, slobodi i vrijednosti riječi. Poezija u Šapatu gromova nastaje  kako kaže Marunović  paralelno sa životnim sazrijevanjem pjesnika, a njegove tuge, radosti i razočaranja pretaču se u stihove koji ponekad nose nježnost, ponekad ogoljenu istinu, ali uvijek – dostojanstvo. Ona je „jezik kojim se gradio svijet nježnosti, ljubavi, prijateljstva i patriotizma.“ Jabučanin kroz svoje odabrane stihove traži smisao, sanja Feniksa i novi poredak temeljen na ljubavi, prijateljstvu i istinskoj ljudskoj bliskosti. I upravo tu, u toj snazi nadanja, Marunović nalazi najveću vrijednost ove poezije.

Moderator večeri bio je književnik i publicista Božidar Proročić, koji je vješto vodio program i povezivao učesnike.​

Sam autor, Rajko Jabučanin, pročitao je odabrane pjesme iz zbirke, ističući da „Šapat gromova“ predstavlja sublimaciju njegovog stvaralaštva dužeg od četiri decenije. Ova zbirka je kruna njegovog dosadašnjeg rada, svjedočanstvo o snazi riječi koja se izdiže iz Lovćenskih visina, prelijeva preko prijestonog Cetinja i doseže samo srce Crne Gore.​

Promociju je organizovala JU Narodna biblioteka i čitaonica „Njegoš“ Cetinje, koja je još jednom pokazala posvećenost promociji crnogorske književnosti.​

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].