Vlada Crne Gore je na jučerašnjoj sjednici utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica i dostaviće ga Skupštini radi usvajanja po skraćenoj proceduri.
Tim izmjenama iz važećeg zakona su izbrisani članovi 61,62,63, 64, što je zahtijevala Srpska pravoslavna crkva.
Izmjene ovog zakona sprovedene su bez javne rasprave što su konstatovali i predstavnici vjerskih zajednica, Udruženja pravnika Crne Gore, kao i akademske zajednice. U Vladi, odnosno resoru ministra pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića objašnjavaju da nije bilo potrebe za organizovanjem javne rasparve o ovom zakonu.

“U postupku primjene ovog propisa sprovedene su intenzivne konsultacije sa predstavnicima crkava i vjerskih zajednica u Crnoj Gori (uključujući tradicionalne crkve i vjerske zajednice, novoosnovane crkve i vjerske zajednice, kao i one koje su sa Državom potpisake temeljne ugovore”, piše u Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Međutim, predstavnici manje zastupljenih vjerskih zajednica sastali su se juče i saopštili da je rok za eventualne sugestije sa njihove strane kratak da bi mogli poslati zvanični stav.
Tom sastanku su prisustvovali nadbiskup Barske nadbiskupije, monsinjor Rok Đonlešaj i apostolski upravitelj Kotorske biskupije sa pravnim timom, reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat efendija Fejzić, sa pravnim timom, te inicijatori sastanka Nina Ofner Bokan, predsjednica Jevrejske zajednice Crne Gore i Luciano Moše Prelević, Vrhovni rabin Crne Gore.
Iz Udruženja pravnika Crne Gore je juče CdM-u saopšteno da nisu imali uvid u tekst izmjena i dopuna zakona o slobodi vjeroispovjesti te da bi sada svaka “analiza” bila svedena samo na komentare novinskih navoda.
“Udruženje pravnika ponavlja da se ustavnost nekog akta utvrđuje pred Ustavnim sudom a ne u obrazloženju organa izvršne vlasti, da Poslovnik Skupštine precizno utvrđuje u kojim slučajevima se sprovodi “skraćeni postupak za donošenje zakona” i da priroda ovog zakona, kao i za većinu zakona koji su u proceduru trebali bi imati i međunarodnu verifikaciju, u ovom slučaju Venecijanske komisije”, zaključili su u Udruženju pravnika.
U Vladi premijera Zdravka Krivokapića tvrde da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona, uključujući i predlog za brisanje spornih odredbi, ne uvode novi pravni instituti niti propisuju nove pravne obaveze.
“Naprotiv, preciziraju se pravila o upisu vjerskih zajednica u Jedinstvenu evidenciju, obezbjeđuje se pravna izvjesnost i sigurnost i uklanjaju one diskriminatorne i neustavne odredbe kojima su direktno i grubo ugrožena prava i interesi vjernika, ali i mir i sigurnost cjelokupnog društva, uz, istovremeno, priznanje i zaštitu stečenih prava i ravnopravnosti svih crkava i vjerskih zajednica u Crnoj Gori”, tvrde u Vladi.
Zaključuju da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona daje pravni okvir koji je u skladu sa međunarodnim standardima iz oblasti ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i jedinstvenim pravnim poretkom Crne Gore, ali se uvažavaju i društvene i vjerske karakteristike Crne Gore.
“Novim zakonskim rješenjem ispravićemo nepravdu bivšeg režima, a sve vjerske zajednice u Crnoj Gori biće jednake pred Zakonom”, poručio je juče na konferenciji za novinare Krivokapić.
Za danas je najavljena konferencija za novinare ministra Leposavića koji će javnost bliže upoznati sa Predlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica.
CdM
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].