
Prije desetak dana počeo je da se ruši nekada kultni hotel “Fjord“.
Sagrađen je 1986. godine na mjestu nekadašnjeg hotela “Slavija“, koji je imao predivan park sa preko 50 vrsta egzotičnog mediteranskog rastinja, fontanu sa zlatnim ribicama, terasu koja se dodirivala sa morem.
Pamte se ljetnje fešte, koncerti, plesovi i prvi poljupci.

“Slavija“ je sagrađena 1923. godine, kao dvospratna građevina da bi joj nadogradio sprat i dvije bočne strane Lale Zuber, kotorski milioner toga vremena i vlasnik poznatog preduzeća Zetska plovidba u čijem je sastavu bio veći brod parobroda.
Hotel “Slavija“ je bio ozbiljno oštećen u aprilskom zemljotresu 1979. godine.
A onda je neko odlučio da sruši “Slaviju“ i na tom mjestu preseli “Fjord“, koji je takođe stradao u strahovitom tektonskom poremećaju koji je pogodio Kotor i Crnogorsko primorje.
Mnogi Kotorani se sjećaju da se “Fjord“ rušio eksplozivnim sredstvima u nekoliko navrata. Bio je, kažu, tako građen da ga je trebalo sanirati.
Ali, vlast je mislila drugačije.
Nakon rušenja, na mjestu nekadašnjeg hotela “Fjord“ izgrađen je Ugostiteljsko rekreacioni centar, tzv URC koji je imao više sadržaja.
Od expres restorana, restorana i kafane, do prodavnica i diskoteke.
Na spratu jednog dijela prizemnog objekta bile su kancelarije preduzeća “Fjord“.
Na mjestu “Fjorda“ “Slavija“, a novi hotel “Fjord“ izgrađen je nakon 7 godina na mjestu nekadašnje “Slavije“.
Novi “Fjord“ je bio kapaciteta 350 ležajeva.
Kada je otvoren imao je “A“ kategoriju, da bi kasnije, zbog nedostatka pojedinih sadržaja ona bila kategorije “B“.

U poznatoj vaučerskoj privatizaciji hotel je privatizovan, da bi ga, nakon stečaja 2005. godine kupili irsci biznismeni. Iste godine je zatvoren.
To je možda i jedini hotel u svijetu koji je trajao samo 19 godina.
Posjetimo se razgovora sa irskim biznismenom Luisom Megvajerom, koji je više puta boravio u Kotoru.
Na pitanje što misle da rade za zatvorenim hotelom, koji je nakon nekoliko godina postao ruina i smetlište, Megvajer je kazao da bi ga on već srušio ali da nema gdje da odloži građevinski otpad.
Pokazivao je planove za novi objekat, da bi kasnije saznali da se kupio sa kompanjonom i zemljakom Majklom Fingltonom, koga je pokušavao da se riješi i preuzme firmu.
Na žalost, propao je on i njegov biznis, a hotel “Fjord“ je potom, sve do prije nekoliko mjeseci ostao da visi i da predstavlja pravo ruglo grada.
Naši zakoni se nijesu mogli suprostaviti stranom biznisu, pa, osim obećanja ministara turizma i održivog razvoja, i nekih drugih koji su se uredno smjenjivali, ništa drugo država nije uradila da zaštiti Kotor koji se crvenio pred sve većim brojem turista sa svih meridijana zemljine kugle.
“Fjord“ je konačno prodat kompaniji iz Podgorice Boka Bay Investment doo, koja je osnovana u prvoj polovini prošle godine. Osnivači kompanije su, kako je već objavljeno Orhan Pelinković sa 10% (koji je i Izvršni direktor firme) i Habib Cem Bahadir sa 90% vlasništva u preduzeću.
U decembru 2017. godine u registru Privrednog suda je evidentirana promjena osnivača i umjesto Habib Cem Bahadira upisana je kompanija GB Investment Development Limited sa 90% vlasništva.
Kompanija je kupila i zgradu bivše “Jugooceanije“, ali se pouzdano ne zna koliko je za te objekte platila.
Ono što je poznato, osnivački kapital kompanije je 1 euro.
Hotel “Fjord“ se ovih dana intenzivno ruši. Samo je nekoliko građevinskih mašina koje su se uhvatile u koštac sa građevinom koja je, više nego solidno građena, pa je zbog toga i rušenje otežano. Kotorani su nezadovoljni jer mašine za rušenje proizvode veliku buku, a kako smo saznali ovaj posao će se okončati tek za dva mjeseca. Do tada, ko izdrži? Zašto se hotel rušio na ovaj način a ne eksplozivnim sredstvima, kako se danas radi i ruše mnogo veći objekti za samo nekoliko minuta, nijesmo dobili odgovor. Vjerovati je da je ipak ovaj “ručni“ način znatno jeftiniji.
Što će se graditi i da li novi vlasnik namjerava da gradi na mjestu gdje je bio hotel “Fjord“ ostaje da se vidi. Nije se moglo doći do informacije jer na naše pozive niko nije odgovarao.
Divne li Slavije. Predivne.Bože onaj biser srušit?
Sve znmo-ali neznamo ko je dao dozvolu za rušenje “Fjorda”-u osvit zabrane svake gradnje(pa i rušenja) na Crnogorskom primorju-tokom tursitičke sezone..? E bora mi-taj dobrano dubi na glavu-a dupetom misli..?
U sklopu promjene vlasnika-zagonetan je stav u ovom napisu-koji počinje sa:”Fjord” je konačno prodat kompaniji iz Podgorice…”?..Zato molim da se razjasnimo ko ima one 90%? Možda moj malecki mozak nemere da ukabuli ko je ovaj Cem Bahadir…Možda DA-možda NE…ali meni još nešto ne dopire do moždana-a što bi sa Alemom Kovačevićem-maloljetnikom iz Baranje… “jest-nije” vlasnik “Rivjera”-Škaljari (dimnjak osta od Vučkovića,da dimi?) i ona u Jugoslvensku privrednu zonu-Donja Sutvara…?
Obzirom da nema projekta za tu lokaciju, neka vlast napravi PARKING za gradjanstvo…
… ionako je to nase, kao sto su irci i podgoricani nasi i kamp i Glavati.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].