
Advokat Mihailo Volkov upozorava da faksimil i potpis nijesu isto i da rukovodstvo Ministarstva unutrašnjih poslova ne zna Zakon o upravnom postupku
Rješenja o otkazu policajcima sa Šaranovićevog i Šćepanovićevog spiska nepotpisana
Ako imamo u vidu da rješenja iz rada i po osnovu rada u MUP-u nikako ne mogu biti izdata na propisanom obrascu, onda je jasno da su morala biti potpisana od strane starješine. Ukazujem da u tom pravcu postoji i sudska praksa Upravnog suda koja je jasna da je potrebno potpisati upravni akt – kategoričan je Volkov
Rješenja o privremenom udaljenju iz službe koja su juče stigla na adrese funkcionera Uprave policije sa sjevera Crne Gore koji su uklonjeni sa pozicija nakon dolaska na vlast proruskih i prosrpskih društveno-političkih elita krajem 2020. godine nije potpisao ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović već je na njima faksimil njegovog potpisa, potvrdili su Portalu ETV suspendovani policajci.
– U slučaju da je tačna informacija da su rješenja donijeta bez potpisa, već uz faksimil jedino što mogu da kažem da je nužno, i to pod hitno, kupiti MUP-u nekoliko primjeraka štampanog izdanja Zakona o upravnom postupku, jer oni ga očigledno nemaju. Ne želim da vjerujem da ga imaju a da ga toliko ne koriste – kazao je za Portal ETV advokat Mihailo Volkov, koji i zastupa neke od suspendovanih službenika Uprave policije.
Poručuje čelnicima MUP-a da će ih, „dok čekaju da im se dostave ti primjerci“ upoznati „da je članom 22 st 9 i 10 Zakona o upravnom postupku jasno propisano da rješenje potpisuje ovlašćeno službeno lice, a ako se rješenje izdaje u elektronskom obliku, ono mora biti potpisano naprednim elektronskim potpisom“.
– Izuzetno, prilikom donošenja rješenja na propisanom obrascu, umjesto potpisa može se staviti faksimil. Ako imamo u vidu da rješenja iz rada i po osnovu rada u MUP-u nikako ne mogu biti izdata na propisanom obrascu, onda je jasno da su morala biti potpisana od strane starješine. Ukazujem da u tom pravcu postoji i sudska praksa Upravnog suda koja je jasna da je potrebno potpisati upravni akt – kategoričan je Volkov.

On je pozvao službenike MUP-a da ulože žalbe na takva rješenja i da u žalbama ukažu na tu činjenicu.
– A MUP-u želim da im što prije budu isporučeni nedostajući primjerci zakona i da ih počnu čitati i primjenjivati – zaključio je Volkov.
Portal ETV juče je objavio da su službenicima Uprave policije Regionalnog centra Sjever, njih devetorici, stigla rješenja o suspenziji „zbog teže povrede disciplinske dužnosti iz čl 173 stav 1 tačka 28“, zbog čega su privremeno udaljeni do okončanja disciplinskih postupaka.
Nakon što su desetine službenika policije koji su bili na rukovodećim pozicijima krajem 2020. i početkom 2021. uklonjeni i većinom ostali neraspoređeni tek je treća proruska i prosrpska Vlada predvođena premijerom Milojkom Spajićem, odnosno Demokrate kojima pripao resor bezbjednosti, smislila plan kako da ih se riješi. U koordinaciji sa svojim čovjekom u Upravi policije, aktuelnim direktorom Lazarem Šćepanovićem, ministar Šaranović inicirao je pokretanje bezbjednosnih provjera za politički nepodobne policajce, a onda su pokrenuti i disciplinski postupci.
Početkom prošle godine, odnosno 11. aprila, kako smo pisali, Šćepanović je tada kao pomoćnik direktora Uprave policije, centrima bezbjednosti dostavio dokument sa oznakom interno kojim je obavezao načelnike da skupljaju i dostavljaju mu inkriminišuće informacije o policajcima.

Ono što nije pisalo u tom dokumentu, u koji Portal ETV ima uvid, je da su načelnici i ostali rukovodioci od povjerenja Šćepanovića, dobili i spiskove sa imenima službenika policije koje treba, pošto-poto diskreditovati.
Šćepanovićeva tajna akcija, koordinisana sa ministrom unutrašnjih poslova i Agencijom za nacionalnu bezbjednost nazvana je – obavještajni projekat „Značka“.
Portal ETV i Televizija E u seriji istraživačkih priča ukazali su na činjenicu da Šaranović, kojem servilno služi Šćepanović, sprovodi političku čistku u Upravi policije, brutalno se obračunavajući sa rukovodiocima koji su odbili da se stave na bezrezervno raspolaganje proruskim i prosrpskim vlastima nakon njihove pobjede na izborima 2020. godine.
ANB je za policajce sa Šaranovićevog i Šćepanovićevog spiska dostavila negativne bezbjednosne procjene, što je automatski i razlog za pokretanje disciplinskih postupaka protiv njih.
Bivšim rukovodiocima Regije Sjever prvo ročište održano je 17. marta, ali kako im je disciplinski sudija zabranio uvid u spise predmeta ročište je odgođeno i sljedeće zakazno za jun.
– Disciplinski tužilac nije iznio valjane dokaze na osnovu kojih se zasniva montirani postupak protiv nas. Takođe, disciplinski sudija nije dopuštio da se upoznamo sa odlukom kojom nam je pokrenut postupak ročište je odgođeno za tri mjeseca i biće održano polovinom juna – saopštili su policajci tada Portalu ETV.
Ovi policajci, kako smo objavili, podnijeće kolektivnu krivičnu prijavu protiv više funkcionera MUP-a i ostalih koji su učestvovali u montiranju procesa protiv njih.

Zakon o unutrašnjim poslovima, „bezbjednosne smetnje za dalji rad“ definiše u članu 162, a koji precizira da službenik ne može ostati u službi ako je registrovan „u evidenciji uživaoca opojnih droga, koju vodi organ državne uprave nadležan za poslove zdravlja“ i ako „održava veze sa licima koja neovlašćeno prikupljaju tajne i druge podatke, teroristima, saboterima, članovima organizovanih kriminalnih grupa ili licima za koja se osnovano sumnja da pripadaju takvim grupama“.
Objavili smo nedavno da je i bivši načelnik Centra bezbjednosti Podgorica Milovan Pavićević, za kojeg su, takođe, dostavljene negativne bezbjednosne procjene, bio pozvan na ročište 6. marta, ali nakon tekstova i priloga Portala ETV i Televizije E, disciplinski postupak protiv njega je odgođen ,,na neodređeno vrijeme“ i to bez obrazloženja.
Više policijskih starješina iz Regionalnog centra Sjever, koji su se našli na spisku politički nepodobnih, uputilo 28. januara Ustavnom sudu Crne Gore inicijativu kojom se traži pokretanje postupka za ocjenu saglasnosti sa Ustavom člana 162 Zakona o unutrašnjim poslovima, ukazujući da „isključenje obaveze obavještavanja policijskog službenika o razlozima na osnovu kojih je utvrđeno postojanje bezbjednosne smetnje, predstavlja eklatantno kršenje prava na odbranu zagarantovanih članom 37 Ustava Crne Gore“. Iz Ustavnog suda još nema reakcije.
Nedavno su Portal ETV i Televizija E objavili da će Službenici ANB koji su – po nalogu ministra Šaranovića i direktora Uprave policije Šćepanovića odradili naručene negativne provjere za službenike policije mora da obrazlože svoje postupke. Prvi čovjek ANB Ivica Janović, kako smo objavili, naložio je da se u postupku revizije pozovu operativci koji su pisali negativne provjere i da se od njih traži – iz kojih izvora su dobili podatke kompromitujuće za službenike Uprave policije.
– Nikakve posljedice neće trpjeti operativci koji stvarno dokažu validnost izvora za podatke koji su doveli do negativne bezbjednosne provjere. Međutim, ko ne kaže iz kojeg je izvora podatak koji je dobio, ili ne kaže ko mu je naredio da tako napiše negativni provjeru – snosiće posljedice. Ako se dokaže da je neko od rukovodilaca naredio operativcu što da piše – taj mora ići u zatvor – kazao je izvor iz vrha ANB-a.
Naglašava da se mora, po svaku cijenu sačuvati integritet ANB-a jer naručene stigmatizacije i negativne provjere koje nijesu zasnovane na više izvora predstavljaju kompromitovanje i zloupotrebu službe.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].