Obavještenje koje je direktorica Kliničkog centra Crne Gore Ljiljana Radulović poslala organizacionim jedinicama u kojem upozorava da će svako „buduće okupljanje-štrajkovanje“ na način kako je to organizovano u ponedjeljak „imati za posljedicu snošenje odgovornosti i sankcionisanja“, zaposleni u toj zdravstvenoj ustanovi su ocijenili kao klasično zastrašivanje i zamjenu teza.
Nemedicinsko osoblje zaposleno u KCCG i Institutu za javno zdravlje protestovalo je u ponedjeljak ispred najveće crnogorske zdravstvene ustanove zbog toga što njima, u skladu sa novim Granskim kolektivnim ugovorom, zarade neće biti povećane po istom principu kao ljekarima, medicinskim tehničarima i sestrama.
Direktorica ne odobrava okupljanja
Okupljeni su pozvali nadležne da sve zaposlene tretiraju jednako i zatražili od njih da isprave nepravdu koju su, kako tvrde, nanijeli četvrtini zdravstvenog sistema Granskim kolektivnim ugovorom koji su 30. decembra potpisali ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović i predstavnici reprezentativnih sindikata, prema kojem su od 1. januara plate medicinskom kadru uvećane za 30 do 40 odsto, a nemedicinskom kadru znatno manje – između 13 i 26 odsto.
U obavještenju koje je direktorica KCCG uputila rukovodiocima organizacionih jedinica piše da su dužni „opomenuti sve zaposlene koji su učestvovali u okupljanju – štrajku ispred KCCG da ta vrsta okupljanja nije bila niti najavljena niti odobrena“.
– Svako ubuduće okupljanje-štrajkovanje na ovaj način imaće za posljedicu snošenje odgovornosti i sankcionisanje – navodi Radulović u obavještenju.
Ona se dalje, u dopisu, poziva na Zakon o štrajku u kojem su definisani najava o štrajku i odluka o stupanju u štrajk, kao i da su tim zakonom definisani djelatnosti od javnog interesa čiji bi prekid rada zbog prirode posla mogao ugroziti život i zdravlje ljudi ili opšti interes građana, „što je svakako zdravstvena djelatnost koju KCCG pruža“.
Zatrašivanje radnika
– Očigledno da direktorici Radulović pravna služba ne funkcioniše baš na najbolji način. Niti je bilo štrajka niti protesta u onom smislu na koji oni aludiraju. Okupili smo se na konsultacije i da pošaljemo poruku da smo nezadovoljni tretmanom novog kolektivnog ugovora i sve to za vrijeme pauze koja nam je zakonski dozvoljena – kazao je Pobjedi jedan od zaposlenih u KCCG-u i istakao da je riječ o klasičnom zastrašivanju.
Drugi sagovornik, pripadnik nemedicinskog kadra KCCG, takođe odbacuje navode Radulović i kaže da je to izvrtanje teza.
– Kakav crni štrajk? Niko nije pominjao štrajkovanje. Neka ljudski riješe problem, to je jedino rješenje. A nikome ne pada na pamet danas štrajkovati kada se ljudima borimo za živote – poručuje sagovornik Pobjede.
Naš prvi sagovornik tvrdi da su zahvaljujući prije svega Granskim kolektivnim ugovorom, ali i ovakvim djelovanjem direktorice Radulović, već ozbiljno počeli da se narušavaju odnosi u KCCG.
– Nadamo se da nas neće natjerati na neke poteze, jer su unijeli zlu krv među kolege. Već su počeli ozbiljno da se narušavaju odnosi u KCCG. Glavni krivci za ovo su potpisnici ispred reprezentativnih sindikata, ali to ne umanjuje odgovornost ni onih koji i dalje produbljuju podjele koje su izazvali – navodi naš sagovornik.
Koga više uvažava
Radulović je juče u jutarnjem programu Televizije Vijesti, komentarišući protest, kazala da zaposleni koji nijesu obuhvaćeni povećanjem od 30 do 40 odsto, koje imaju zdravstveni radnici, imaju pravo da izraze nezadovoljstvo, iako je prethodno poslala obavještenje rukovodiocima organizacionih jedinica upozoravajući zaposlene da će snositi sankcije u slučaju novih protesta.
– Moram priznati da više uvažavam medicinski kadar, jer su u prethodnom periodu dominantan dio posla oni ponijeli. Tako da imam razumijevanja da postoji razlika u procentualnom povećanju plate medicinskom kadru u odnosu na nemedicinski – istakla je Radulović.
Ona je kazala da bi definitivno bila na strani medicinskog kadra ako bi Ministarstvo trebalo da odluči kome da poveća platu.
– Koliko god se to ne dopadalo nemedicinskom kadru, mislim da je prirodno da se forsira medicinski kadar, posebno u vrijeme kovida – kazala je ona.
Niko nema ništa protiv da se medicinskom kadru daju dobre plate, navode naši sagovornici, ali ne na ovakav, diskriminišući način.
Novim granskim kolektivnim ugovorom je za medicinski kadar precizirano uvećanje koeficijenata, dok su za nemedicinski kadar koeficijenti ostali nepromijenjeni, pa će se uvećanje njihovih zarada svesti na iznos koji poslodavac više neće uplaćivati za zdravstveno osiguranje, kako je predviđeno kontroverznim programom ,,Evropa sad“, ministra finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića.
Pripadnici nemedicnskog osoblja koje se okupilo za vrijeme pauze u ponedjeljak ispred KCCG-a poručili su da se do sada nije pravila podjela između medicinskih i nemedincskih radnika, te da su u prethodnim ugovorima svi stavljani u iste grupe poslova, prema kvalifikacijama.
Prethodno su, u starim granskim kolektivnim ugovorima, na primjer, poslovi diplomiranih socijalnih radnika, psihologa, logopeda, defektologa, zdravstvenih radnika, ekonomista, pravnika, inženjera, sociologa, pedagoga, dijetetičara, zaštitnika prava pacijenata, poslova u IJZCG-u – poslovi inžinjera, medicinsko-laboratorijske dijagnostike i poslovi zdravstvenih radnika sa završenim master studijama, specijalista strukovnih nauka… svi bili vezani u jednu grupu sa istim koeficijentom.
Okupljeni su u ponedjeljak poručili da će u slučaju da nadležni organi ne riješe ovaj problem tražiti hitan prijem kod ministarke Borovinić-Bojović i pokrenuti peticiju da se Granski kolektivni ugovor izmijeni na način da zarade svim zaposlenim u zdravstvu budu uvećane po istim principima. D.
Šarkić: Nema više uzvika i parola „sloboda ili ništa“
Na dopis direktorice KCCG osvrnuo se na Fejsbuku i građanski aktivista i jedan od organizatora građanskih protesta „Odupri se“ iz 2019. godine Omer Šarkić, koji je ocijenio da je u javnoj upravi, gdje je radio i radi i danas, bilo skrivenih pritisaka na njega, ali ne i ovako otvorenih kako je to ispoljila Radulović prema zaposlenima u Kliničkom centru.
– Kada narodna i demokratska vlast smjeni diktatorsku, a Branko Radulović i njegova porodica, (i ne samo on i oni, već sve partijski uhljebi DF-a, Demokrata, Ure) dobiju sve moguće i nemoguće funkcije, onda je svaka vrsta protesta nedemokratska. Nema više uzvika i parola ,,sloboda ili ništa“, protesta na kojima ćemo se, ako treba, potući sa policijom. Kakva tuča sa policijom? Sve proteste treba zabraniti ili učesnicima zaprijetiti rigoroznim sankcijama – navodi Šarkić.
Prema njegovim riječima, još jedan kuriozitet ,,promjena“ je taj da je većina saboraca koji su učestvovali na protestima protiv bivše vlasti, na svaku njihovu neprincipijelnu intervenciju, prijetnju i slično, burno reagovala, a sada kada su došli ,,naši“ i to ili gore isto rade, mudro ćute ili čak podržavaju takav odnos aktuelne vlasti.
– Zato nije došlo do promjena, već samo zamjena. I to kakvih zamjena? Najčešće totalnim i neznavenim amaterima, među kojima ima ne mali broj neskrivenih šovinista i fašista – zaključio je on.
pobjeda
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].