Grupa intelektualaca, civilnih akti-vista i novinara iz Crne Gore i regiona uputila je apel Evropskoj uniji, Sjedinjenim Američkim Državama i NATO-u da, u cilju sprečavanja daljeg malignog uticaja vanbalkanskih i neevropskih faktora, povećaju svoj vojni, politički i ekonomski angažman u zemljama Zapadnog Balkana.
Apelom, u koji je Pobjeda imala uvid, ukazuje se na neophodnost aktivnog odnosa sa proevropskom opozicijom i političkim strukturama i autentičnim civilnim društvom u regionu kako bi se potvrdila i ojačala podrška evroatlantskoj orijentaciji i budućnosti Zapadnog Balkana.
– Zapadnom Balkanu je neophodno veće razumijevanje evropskih i evroatlantskih prijatelja – navodi za Pobjedu predsjednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori Momčilo Radulović, jedan od potpisnika tog apela.
On upozorava da političke odluke i konkretni potezi naših saveznika već duže vrijeme nijesu u cilju riješavanja realnih problema na Balkanu.
– Ponekad ne samo da su indiferentni i neaktivni, već donose jako pogrešne odluke – kaže Radulović.
Podsjeća da Zapad srpskom lideru Aleksandru Vučiću, koji u svom okruženju sprovodi istu politiku kao Rusija u svom, konstantno pravi ustupke.
– Ako im nije jasno da moraju da spriječe takvo ponašanje i takve aktere, a ne da im povlađuju i stalno prave ustupke, onda za tu politiku nema pomoći. To će, nažalost, izazvati samo još veće probleme na Balkanu, a moguće i nove sukobe – upozorio je Radulović.
Alelom se od zapadnih saveznika zahtijeva da snažno i djelotvorno podrže proces evropskih integracija Crne Gore i spriječe miješanje u njene unutrašnje stvari koje potiču prvenstveno od vladajućih struktura u Srbiji, uz veliku pomoć Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, medija i bezbjednosnih službi Srbije, ali i posredno i neposredno Rusije.
Potpisnici apela od vlada EU, SAD i NATO traže i da se odblokira proces pristupnih pregovora Sjeverne
Makedonije i Albanije i upozoravaju da se „u suprotnom ohrabruju druge tendencije i politike“.
Predsjednik Evropskog pokreta podsjeća da je Sjeverna Makedonija „ispunila više od potrebnog i da je odavno zaslužila da otpočne pristupne pregovore“.
Potpisnici apela smatraju da Kosovo treba da dobije viznu liberalizaciju za koju su davno stvoreni uslovi, ali i upozoravaju da Srbija, zbog oslanjanja na Rusiju, „Kosovo održava u stanju zamrznutog konflikta“.
– Bez međusobnog priznanja Srbije i Kosova region nema evropsku perspektivu – navodi se u apelu.
Sjeverna Makedonija je zajedno sa Kosovo, kaže Radulović, najviše oštećena posljednjim odlukama Brisela.
– To nije ni fer, ni pošteno, ni principijelno, ni politički pametno, a geostrateški je potpuna i katastrofalna greška – naglašava Radulović.
Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, od EU, SAD i NATO se traži da budućnost i funkcionalnost te države ne zavisi od Beograda koji, kako se navodi, dvije decenije neometano integriše i pripaja Republiku Srpsku na svim nivoima.
– EU i SAD, osim suzbijanja korupcije i radikalne nacionalne politike, trebalo bi da ohrabre objedinjavanje obrazovnog i kulturnog prostora, kako bi se uz partikularne posebnosti gradio i bosansko-hercegovački identitet. Samo kulturna osviješćenost i obrazovanje, kao temeljne okosnice društva, garantuju integraciju i solidarnost unutar Bosne i Hercegovine –navodi se u dopisu.
Dodjeljivanje kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini, smatraju potpisnici apela, bila bi jasna poruka i Beogradu i Zagrebu i Moskvi da EU i SAD stoje iza suvereniteta i teritorijalnog integriteta te zemlje.
Radulović ocjenjuje kako je nerazumijevanje situacije u Bosni i Hercegovini postalo hronično.
– EU i SAD u BiH već decenijama vuku pogrešne poteze i ustupaju mjesto prosrpskim i proruskim snagama. Posljednja odluka da se toj zemlji ne da status kandidata, kao i da se vrati izborni zakon direktno je djelo evropskog komesara Olivera Varheljija. On je, na nagovor njegovih patrona u Srbiji i Republici Srpskoj, ponovo uveo pitanje izbornog zakona, kao jedan od uslova za dobijanje statusa kandidata – naveo je Radulović.
Potpisnici apela zahtijevaju i da se jasno stavi do znanja da inicijativa ,,Otvoreni Balkan“ ne može biti alternativa članstvu u EU.
– Jedna od pogrešnih odluka je i podrška određenih krugova u Americi i Stejt departmenutu ,,Otvorenom Balkanu“, projektu koji su osmislile i koje sprovode proruske snage u regionu – naveo je Radulović.
On podsjeća kako su te iste strukture sličnu podršku davale i klerofašističkim i nacionalističkim, prosrpskim i proruskim snagama u Crnoj Gori.
– Te snage nijesu mogle da donesu demokratizaciju što se i potvrdilo u posljednje dvije godine. Donijele su samo još veće probleme i gubljenje evroatlantskih pozicija u Crnoj Gori – ističe Radulović.
Od saveznika se, takođe, traži da se dosljedno vodi poli-tika nepromjenjivosti granica na Balkanu i otkloni svaka mogućnost njihovih mijenjanja, te da se u svim zemljama Zapadnog Balkana bez kompromisa nastave i prodube bezbjednosni i pravni mehanizmi u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala unutar državnog aparata, korporacija i društva.
Među potpisnicima ovog apela se, osim Radulovića, nalaze između ostalih i nekadašnji šefovi diplomatija Crne Gore i Hrvatske Miodrag Vlahović i Vesna Pusić, član ratnog predsjedništva BiH Ejup Ganić, predsjednica Helsinškog odbora Srbije Sonja Biserko, izvršna direktorka Helsinškog komiteta za ljudska prava Srbije Izabela Kisić i predsjednik Međunarodnog foruma Bosna Rusmir Mahmutčehajić. Apel su, takođe, potpisali osnivačica Regionalne akademije za razvoj demokratije Aleksandra Jerkov i predsjednik izvršnog odbora te organizacije Balša Božović.
Među potpisnicima su, između ostalih, i srpski diplomata u penziji Srećko Đukić, kosovski pisac i filozof Škeljzen Malići, crnogorski reditelj Andro Martinović, profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Nerzuk Ćurak i istoričari Milivoj Bešlin, Nikola Samardžić, Husnija Kamberović i Dubravka Stojanović.
Tu su i kulturološkinja Aleksandra Bosnić-Đurić, sociolog Ivo Komšić, psiholog Žarko Korać i politikološkinja Jelena Krstić. Apel su takođe potpisali novinari Bo-ris Varga, Boško Jakšić, Tamara Nikčević, Dragan Banjac, Slađan Tomić, Seška Stanojlović, Adil Kule-nović i Rade Radovanović. Đurđica ĆORIĆ
Stavljanje Zapadnog Balkana u četvrtu kategoriju nikom neće donijeti dobro
Politika evropskih lidera je već odavno politika koja nema ni viziju ni hrabrost, a vrlo često ni bazičnu političku realnost, smatra predsjednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori Momčilo Radulović.
– Stavljanje zemalja Zapadnog Baklana, ne čak ni u drugu, ne ni u treću, već u četvrtu kategoriju zamalja, nikome ne može donijeti dobro – zaključio je Radulović.
standard
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].