Ministar vanjskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman izjavio je u Splitu da je Crna Gora priznala da su pripadnici Jugoslovenske narodne armije iz Crne Gore sudjelovali u agresiji na dubrovačkom ratištu, što je znak da se može očekivati povratak školskog broda ,,Jadran“ u Hrvatsku.
– Mi smo dobili notu u kojoj stoji da su na dubrovačkom ratištu sudjelovali pripadnici Jugoslavenske narodne armije iz Crne Gore, koji su sudjelovali u tim operacijama. Prema tome, znači oni priznaju da su vršili agresiju i priznaju da su otuđili tu imovinu… To znači da je (to) dobar znak, to znači da možemo očekivati onda i povratak ,,Jadrana“ – rekao je Grlić Radman na otvoranju izložbe ,,Hrvatski školski brod Jadran – matična luka Split, 1933-2023.“ u Domu hrvatske vojske u Lori, objavili su hrvatski portali index.hr i jutarnji.hr.
Radman tvrdi da je nota o tome u hrvatski MVEP stigla u četvrtak ujutro. Njome se Hrvatska obavještava da je u Crnoj Gori pronađena oprema otuđena u vrijeme učestvovanja crnogorskih vojnika JNA na dubrovačkom ratištu uz podršku tadašnjih crnogorskih vlada. MVP Crne Gore nije obavještavao javnost o bilo kakvoj noti, kojom se država suštinski stavlja u poziciju agresora.
Dritan Abazović objavio je u utorak da je prilikom popisa imovine crnogorskih aerodroma pronađena i evidentirana oprema za koju se sumnja da je ukradena iz vazdušne luke Ćilipi u napadu JNA na Dubrovnik 1991-1992. i najavio da će Hrvatska o tome uskoro biti obaviještena. Ta oprema je međutim evidentirana još 2004. godine i o tome obaviještena hrvatska strana.
Šef hrvatske diplomatije je kazao u četvrtak da je ,,činjenica da je on (premijer Abazović) rekao da je to bila sramotna epizoda Srbije i Crne Gore“.
– Bijeli jedrenjak ,,Jadran“ izgrađen je 1933. i sve do 1991. bio je upisan u flotne liste hrvatskih luka. Na remont u Crnu Goru otplovio je 1991. ali ga Crnogorci do danas nijesu vratili, što ostaje bilateralni spor Zagreba i Podgorice. Hrvatska nikada neće odustati od imovine koja je naša. Hrvatski školski brod bio je upisan u matičnu luku Split i on je stalno bio tu. Da nije išao na remont nitko ne bi pitao gdje je ,,Jadran“. Pa, naravno – tamo gdje pripada, a to je Split – rekao je Grlić Radman.
Crna Gora krajem jula i početkom oktobra obilježila je 90. godišnjicu broda, zbog čega je hrvatska diplomatija poslala protestnu notu Podgorici o svojatanju imovine.
Hrvatski premijer Andrej Plenković je krajem avgusta rekao da traži da se brod vrati u Hrvatsku zbog njegovog simboličnog značaja za Hrvate – ,,pomorce, one koji su se na njemu školovali i na njemu radili“.
Crnogorski predsjednik Jakov Milatović početkom septembra je u Zagrebu rekao da je brod u vlasništvu Crne Gore, ali da je Podgorica otvorena za dijalog o tom pitanju, dok je hrvatski predsjednik Zoran Milanović pozvao na finansijsko održivo rješenje tog pitanja i kazao da ima važnijih tema od te.
Izvor: Jutarnji.hr/Index.hr/Pobjeda
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].