Radionica “Održivo upravljanje UNESCO-vim područjima Svjetske baštine na Jadranu” u Kotoru

0
sa otvaranja

radionica UNESCO

Radionica “Održivo upravljanje UNESCO-vim područjima Svjetske baštine na Jadranu”, održana je juče u Kotoru, u Galeriji solidarnosti.

Pozdravljajući prisutne Jasminka Grgurević, koordinatorka projekta je napomenula da se ova radionica realizuje u okviru četvrtog prekograničnog sastanka projektnog tima projekta “Unapređenje potencijala UNESCO-vih područja na Jadranu”, u kome je Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore jedan od partnera.

Riječ je o drugoj regionalnoj radionici, a prva je održana prošle godine u Piranu, podsjetila je Grgurevićeva.

Istovremeno Centar za konzervaciju u saradnji sa NVO Expeditio je organizovao četiri lokalne radionice na istu temu u Splitu, Piranu, Akvilji i u Mostaru, kazala je Grgurevićeva.

Načelnik područnog odjeljenja Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore Željko Kalezić je potencirao saradnju i projekte koji se realizuju sa univerzitetima u Mičigenu, Kembridžu, Oksfordu, Kardifu, Londonu, Beogradu i Moskvi.

Lidija Ljesar, direktorka Direktorata za kulturnu baštinu Ministarstva kulture Crne Gore je sigurna, kako je kazala, da će radionica u Kotoru,  kroz prezentaciju iskustava u upravljanju našim mjestima Svjetske baštine učiniti da budemo bogatiji za nova iskustva, kao i da u budućim aktivnostima, a na osnovu iskustava drugih, poboljšamo rad u procesu zaštite Svjetske baštine na prostoru Crne Gore.

Ona je predstavila značaj menadžment planova Kotora i Cetinja.

Vodeći partner u projektu je grad Dubrovnik, a opšti cilj projekta je uspostavljanje mreže saradnje između UNESCO-vih područja Svjetske baštine na jadranskoj obali, kako bi se izradila zajednička dugoročna strategija za održivo upravljanje i valorizaciju ovih područja, zasnovana na visokom stepenu inovacija u oblasti upravljanja, upotrebe tehnologije, zaštite životne sredine i energetske efikasnosti.

Na radionici je održana i prezentacija “Pouke stečene u upravljanju Područjima svjetske baštine” arhitektice Katri Lisitzin iz Švedske koja je kazala da je menadžment plan Kotora proces koji traje i zbog specifične situacije u kojoj se nalazi ovo područje Svjetske baštine.

U okviru projekta je održana i panel diskusija s prezentacijama o procesima upravljanja i održive valorizacije UNESCO-vih područja na Jadranu.

interesovanje nije izostalo
Jasminka Grgurević, slikarka konzervatorka

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].