PSIHOLOŠKINJA PEJOVIĆ ZA STANDARD O TRAGEDIJI U BEOGRADU: Psiha je opasan teren, nečiji razlozi su neutemeljeni, iluzorni, halucinacije, ali su razlozi

0

Klinički psihololg za djecu Jelena Pejović za portal Standard govorila je o jučerašnjem masakru na Vračaru u kojem je četrnaestogodišnji K.K. ubio osam vršnjaka i portira OŠ ”Vladimir Ribnikar”. Kasnije juče više desetina građana okupilo se kod pomenute škole u Beogradu kako bi položili cvijeće, zapalili svijeće i time odali počast onima koji su izgubili život u tragediji.

Foto: Kurir

Podsjećamo, dječak (14) koji je počinio krvoproliće u OŠ ”Vladislav Ribnikar” na Vračaru uhapšen je u školskom dvorištu. Prema nezvaničnim saznanjima, policajci su mu rekli da spusti oružije, stavi ruke na glavu i legne na pod. On je bez opiranja to i učinio. Navodno je tada progovorio: “Pucao sam zato što sam psihopata”.

foto Kurir

“Dobio je jedinicu iz istorije i tada je poludio. Upucao je istoričarku u kabinetu, a onda i drugove. On ima sve petice, a svi ga zovemo štreber”, pričali su đaci pomenute škole.

  • Svi smo svjedoci jučerašnjeg događaja…Dječak od samo četrnaest godina, ušetao je u školu ubio osam vršnjaka i portira svoje škole, pritom detalji su poprilično jezivi… Kako komentarišete tragediju u Beogradu?
    PEJOVIĆ: Vjerujem kao i svaki građanin, da je ovo jedan veliki pokazatelj klime našeg društva.
    Djeca su samo posmatrači i sunđeri onoga oko njih, a ovaj događaj je pokazao kakva smo sredina. Ovo je eskalacija nasilja kojeg smo svjedoci svakog dana.
  • Dječak je imao spisak za likvidaciju, kao i plan kretanja..Da li imate neki komentar na to?
    PEJOVIĆ: Treba vidjeti zašto… Psiha je opasan teren, nečiji razlozi su neutemeljeni, iluzorni, halucinacije, ali su razlozi. O tome treba struka da porazgovara sa dječakom, detaljno analizira…
Beograd, 3. maja 2023. – fotografija niske rezolucije – Nacelnik Policijske uprave za grad Beograd Veselin Milic danas da je Kosta K. (13) planirao unapred ovu pucnjavu, kao i da je imao i skicu škole i spisak dece koje je žželeo da ubije. Skice pokazane na vanrednoj konferenciji za medije u Vladi Srbije. FOTO TANJUG/ STR/ bg
  • Koji su uzoci ovakvog ponašanja i odakle ono potiče?
    PEJOVIĆ: Ovakvo ponašanje je skup svega oko djeteta. Niko se ne rađa loš, svako dijete ide pod razne uticaje: roditelji, društvo, vršnjaci…. Naravno u zavisnosti od strukture ličnosti ti uticaji imaju različite efekte.
    Dijete je trpjelo nešto, a šta – sada je važno naći uzrok.
  • Na koji način treba razgovarati sa djecom i kako ih savjetovati?
    PEJOVIĆ: Treba stvoriti dobru atmosferu od najranijeg doba. Ne može roditelj djetetu tinejdžeru naprasno doći i reći: ‘Hajde da razgovaramo’, ako to već nije praksa.
  • Glavni metodi razgovora: iskreno, otvoreno, sa razumjevanjem, sa smjernicama.
    Glavni savjet: Recite djetetu: ŠTA GOD DA SE DESI DOĐI KUĆI, RECI I NAĆIĆEMO NAČIN.
  • Kakav tip ličnosti je spreman za ovakav zločin, ako se može okarakterisati..?
    PEJOVIĆ: Bez detaljnih testiranja ne bi trebalo davati dijagnoze! Ali sigurno je neko ko je trpio određenu vrstu pritiska i nije imao dobre mehanizme razrešenja konflikta.
  • Ko je odgovoran za ovakve postupke maloljetnika?
    PEJOVIĆ: Odgovornost je cijelog društva u kom nije prepoznat problem i u kom se nije rješavao.

Ponavljam – niko se ne rađa loš, ova tragedija je odgovornost svih nas kao jednog sistema.

  • Samo u proteklih mjesec dana u Baru smo imali stravičan napad na mlade atletičare iz BiH, u Bijelom Polju je dječak zbog udaraca koje su mu zadali vršnjaci pao u nesvijest, u Podgorici su vršnjaci pretukli grupu dječaka. Na Cetinju je majka držala djevojčicu dok ju je kćerka tukla… Postavlja se pitanje: Kako vaspitavati djecu? Ovo je sve suprotno onome na što smo navikli: da je to neko čiji roditelji nemaju, da je to neko ko je u teškoj situaciji…
    PEJOVIĆ: ”Treba ih učiti da se ne odvajaju i da ne budu oni koji se grupišu i ostavljaju druge po strani, da su svi jednaki i da nije biti ‘KUL’ tako što će se neko zbog tebe osjećati loše. Najvažnije je biti utočište djetetu, a ne onaj od kog ono bježi i krije se. Najveća zaštita je otvorenost i prijhvatljivost od strane roditelja.
    Zatim obratiti pažnju na direktne uzroke koji su doveli do toga. To se postiže shvatanjem, a otklanjanjem njih imaćemo dubinske i primjetne promjene. Lošim i neadekvatnim sankcionisanjem sporadičnih slučajeva, samo fokusiranjem na njih dok se slegne prašina, dolazimo isključivo do povećanja.
Foto: BBC / SLOBODAN MARIČIĆ
  • ‘Žrtvi treba osnažiti na prijavljivanje i dati joj pravi prostor i zaštitu!’, zaključila je Pejović.

Podsjećamo, stopa vršnjačkog nasilja u Crnoj Gori je u porastu. Za dvije školske godine evidentirano je 238 slučajeva nasilja u osnovnim školama i 118 u srednjim, pokazuju podaci iz Završnog izvještaja o sprovođenju Programa za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama sa kojeg je skinuta oznaka tajnosti.

Juče su takođe izašli zabrinjavajući podaci da su Crna Gora i Srbija na trećem mjestu u svijetu po broju oružja u rukama civila. Naime, u Crnoj Gori je ta brojka 39,1 na 100 stanovnika.

Anasatasija Đonović

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].