Prekvalifikacijom do broda

5
prekvalifikacijom na brod

Veljko Botica

Veljko Botica

U sklopu redovnih aktivnosti, nastava u kotorskoj Srednjoj pomorskoj školi za ovu školsku godinu se privodi kraju.

Ono što je posebno interesantno je i dalje veliko interesovanje za prekvalifikaciju za zvanja u pomorstvu.

Ovih dana, dvije grupe završavaju obuku a već se za avgust pripremaju novi kandidati.

“Sada smo u poziciji da razmišljamo na koji način svim zainteresovanim da izađeno u susret, jer podaci o ukrcanim pomorcima nakon prekvalifikacije govore da je ovo realna priča i da daje mogućnost sve većem broju ljudi da svoju stručnu profilaciju u nekom velikom zaokretu nastave sa novim zanimanjem kao što je pomorstvo”, kazao je za Skala radio Veljko Botica, direktor ove škole.

U avgustu će obuku pohađati dvije nove grupe brodomašinskog i nautičkog smjera od po 16 kandidata, a na listi čekanja za jednu i drugu grupu je preko 70 kandidata.

Botica je kazao da u školi ne žele da šire broj polaznika po grupama, jer je prilično teško kao kadet otići na brod.

Ako bi se radilo na proširenju grupa shodno interesovanju, na određeni način bi se mogli ugroziti učenici u redovnoj nastavi, što ne žele ni u jednom trenutku.

“Smatramo da država treba da napravi neke nove korake kao bi za sve zaiteresovane otvorili veći broj mogućnosti za odlazak na kadeturu”, kazao je Botica.

5 COMMENTS

  1. @Momir,postovani gospodine vas stav je u potpunosti na mjestu a i gosp.Skituljko je jos vise analizirao danasnju situaciju i u potpunosti je u pravu,situacija kod nas je katastofalna i sto se tice skolstva za obuku pomoraca barem zadnje 5 ili 6 godina jos malo nas drze pomorci koji su na vrijeme poceli na stranim brodovima i tamo naucili i otklonili mane koje su donijeli iz domovine,a sto se tice CP volio bih da mei neko objasni kako to ako je drzavna kompanija da ne uplacuje radni staz pomorcima/valjda je to osnovno a nema ni zdrastvenog osiguranja kad su doma/ a pricali su mi da je TEZE izvadit lijecnicko uvjerenje,mislim stroziji su uslovi nego kod USEINA BOLTA kad ide na olompijske igre,

  2. Izgubili smo flotu-pomorci su opstali, bez pomoći države.”Revitalizacijom” flote Vlada CG, kao jedina u Evropi, dobila je svoju pomorsku kompaniju.To sa sobom nosi ograničenja, koja u pristupnim pregovorima za ulazak u EU, mora biti privatizovana.Pitanje školstva postaviće se u svijetlu najnovjih kretanja osposobljavanja kadra u svjetskom pomorstvu gdje je konkurencija Filipina, Indije i drugih država Zapada pošla više koraka naprijed, u odnosu na naše školstvo.Naime, ovo je prvi put da se javno iznosi podatak o novom načinu školovanja kadra za brodove.Naime više od 10 godina unazad teče paralelni sistem školovanja u kojem nema podjela na mašince i nautičare.To je POLIFONI SISTEM ŠKOLOVANJA. Nema više zapovjednika i upravitelja stroja.Postoji zvanje Master digree, koji je po potrebi vlasnika broda na palubi ili u stroju.Znači završen fakultet i devet njeseci dopunskog školovanja da bi se dobilo ovo zvanje.Slično je i za ostala zvanja stroja i palube – te prema tome osposobljavanje samo mašinaca ili samo nautičara je i polovična mogućnost zaposlenja.Nanažalost, na pomorskom fakultetu i pomorskoj školi, te na nivou države, o ovome se mora hitno pokrenuti aktivnost.
    Deset godina zaostatka mogu mimati teške posljedice po budućnost pomorskog kadra.Obnova CG flote je fiskalno, i pravno pitanje sigurnosti -odnosno vrhunske stručnosti i ekipiranje kadra da se to ostvari.Ovo je domen države. A vlasnici kapitala će naći interes u tim pogodnostima i registrovati brodove u Crnoj Gori. Svaki drugi pristup je pogrešan. “Nikad ne možete obnovit na isti način ono što ste uništili”- rekao je A. Ajštajn.A mi upravo to činimo!Nažalost , tek sada se vidi što smo izgubili gašenjem časopisa POMORSTVO. Dobro je i da nam Skala radio da šansu da iznesemo svoje mišljenje.Od njega ne boli glava- a može koristiti,zar ne!

    • Gospodine Kuvaru pogresili ste clanak.Kakve veze vas “link” ima sa prekvalifikovanjem i skolstvom???Mogli ste ovo da stavite prije neki dan kada se govorilo o Pomorskoj tradiciji i obilasku oko Peraskih ostrva.
      U potpunosti se slazem sa Gospodin Momirom da nase skolstvo treba jos da se reformise da bi uhvatili korak sa zemljama konkurentima.Kvalitetnog pomorskog kadra u svetu fali.Govori se o broju od preko 40 000!!!!Ljudima koji su u poslu je poznato da se otvorilo trziste Istocnog bloka(Rusija,Ukrajina) koji su na istom nivou kao i mi, isto tako Kina je pocela da “izvozi” i pomorce sa kojima sam imao “privilegiju” da saradjujem i nemam bas mnogo finog da o njima kazem ali nekim ljudima odgovaraju jer plove za “sitne pare”.
      Kako je ovaj nas posao takav da se uci najvise kroz praksu na zalost za 10 godina ima da nas Kinezi sve potisnu,i nas i Ruse i Indijce i Filipince i na zalost izgleda da su svi toga svjesni sem nas i nesto rade po tome,
      U svakom slucaju ako se o ovom ozbiljno ne razmisli moze da se desi da u BLISKOJ BUDUCNOSTI nasi kadeti nemaju gdje da se ukrcaju a zatim ce svi morat ponovo u prekvalifikaciju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].