Dragutin Šćekić
Predstavnici OŠ “Veljko Drobnjaković” iz Risna su početkom novembra učestvovali na međunarodnoj konferenciji u njemačkom gradu Potsdamu posvećenoj promovisanju preduzetničkog obrazovanja u obrazovnim ustanovama.
Konferenciji koju su organizovali OECD i Evropska komisija prisustvovali su direktor škole Dragutin Šćekić i nastavnica Ana Šouc, kao jedina delegacija iz države koja nije članica Evropske unije.
Ovo je bila prilika da se predstave dostignuća crnogorskog obrazovnog sistema na polju osavremenjivanja nastave, i razmjene iskustva sa stručnjacima za oblast preduzetničkog učenje iz različitih djelova Evropske unije.
Pozivu na učešće je prethodio konkurs OECD na kom su dvije studije slučaja iz risanske škole odabrane među 20 najuspješnijih radova iz čitave Evrope, i biće objavljene u publikaciji koja je u pripremi.
Škola “Veljko Drobnjaković” je godinama uključena u različite međunarodne projekte vezane za preduzetničko učenje, a kao članica SEEECEL regionalne mreže škola i fakulteta od 2013. godine nosi titulu “preduzetnička škola“.
* * *
Naš obrazovni sistem ne zaostaje za onim što su savremeni trendovi u Evropskoj uniji i to je ono što nas u velikoj mjeri ohrabruje, kazao je za Skala radio direktor ove škole Dragutin Šćekić.
“Karakteristika balkanskih obrazovnih sistema je da smo možda i prvi krenuli u ovu vrstu reforme i obrazovni sistem većoj mjeri prilagođavamo potrebama društva. Zbog toga je delegacija OŠ Veljko Drobnjaković u Njemačkoj na ovom skupu bila veoma sigurna, pa je to bila prilika ne samo da mi učimo od drugih nego da i drugi uče od nas”, kazao je Šćekić.
Preduzetničko učenje se u ovoj školi sprovodi kao međupredmetna oblast, na način da svaki nastavnik na svakom nivou obrazovanja preduzetničko učenje integriše u svoj nastavni predmet.
Takođe, kroz vannastavne aktivnosti učenicima se približavaju neke životne aktivnosti koje će im kasnije u svakodnevnom životu biti potrebne.
“Tu je spremnost da se preuzme rizik, spremnost i znanje da se na pravi način upravlja grupom, kreativnost, otvorenost za promjene, timski rad, splet pozitivnih karakteristika ličnosti koji predstavlja osnovu za bavljenje nekom privrednom djelatnošću”, objašnjava Šćekić.
Ova škola pokušava da kod djece stvori osnovu koja može biti iskorišćena jednog dana u privatnom sektoru, u nekim javnim službama, ali su u svakom slučaju te pozitivne karakteristike ličnosti potrebne svakom društvu.
To se jednom riječju naziva ključna kompetencija za cijelo životno učenje i predstavlja jedno od osam ključnih kompetencija koje svaki pojedinac treba da ima po završetku svog obrazovanja, poručio je Šćekić.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].