INTERVJU: Zoran Vuletić, predsjednik Građanskog demokratskog foruma
POBJEDA: Na izbore u Podgorici za sada samo dvije stranke izlaze samostalno – DPS i Bošnjačka stranka. Stranke koje čine vlast od 2020. godine izlaze u koalicijama, tu je i novi pokret Jakova Milatovića. Koliko će ti izbori biti samostalni s obzirom na uticaj koji Beograd ima na sadašnju vlast u Crnoj Gori?
VULETIĆ: Biće samostalni onoliko koliko to žele politički akteri koji učestvuju na izborima. Ako predsjedniku Milatoviću smeta samo klijentalizam Spajićeve vlade, koja je dobrim dijelom pod kontrolom Beograda, onda nema potrebe ni da izlazi na izbore. Prije dva mjeseca je dobro odreagovao na Spajićevo prihvatanje Mandićeve deklaracije o Jasenovcu i izgradio šansu da povede proevropsku politiku u punom kapacitetu. Umjesto da podgoričke izbore iskoristi za obaranje vlade koju Mandić drži kao taoca, on se povlači u koaliciju sa kompromitovanim Abazovićem i time pokazuje neodlučnost. Juče je na obilježavanju ,,čuvenog“ 30. avgusta govorio o slobodnim institucijama i o oslobođenim građanima što je dodatni dokaz da je reakcija na Rezoluciju o Jasenovcu uz koaliciju sa Abazovićem ipak incident, nema tu suštinski drugačije politike od Spajićeve. Ostatak vladajuće koalicije će ponovo pokušati izanđalo zaklinjanje ,,nikad i ništa sa DPS-om“, čime ostavljaju DPS kao jedinu političku alternativu, a to je loše. Već pune četiri godine se na taj način urušava sve ono što je dobro uradio DPS na EU agendi i istovremeno usavršavaju sve one loše stvari koje im se i danas spočitavaju.
POBJEDA: Propala je smjena načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore – brigadnog generala Zorana Lazarevića. Kakva je igra u pitanju?
VULETIĆ: Zahtjev za smjenu vidim kao posljedicu dogovora Milatovića i Abazovića za zajednički izlazak na izbore. Potvrdu tome daje reakcija gospodina Filipa Adžića koji je jedini reagovao saopštenjem. Predsjednik, osim što je odbio prijedlog smjene, nije je ni detaljnije obrazlagao. Radi se o borbi za uticaj dva novonastala politička bloka iz nekada jedinstvenog. U svim takvim sukobima jedino Andrija Mandić izvlači korist, kako za sebe lično tako i političku korist za propalu politiku ,,srpskog sveta“, koja još uvek opstaje.
POBJEDA: Prije mjesec zabranjen je ulazak u Hrvatsku crnogorskim političarima – Andriji Mandiću, Aleksi Bečiću i Milanu Kneževiću. Hoće li Hrvatska kočiti Crnu Goru na daljem putu ka EU ili je ovo samo opomena za loše ponašanje?
VULETIĆ: Prije te odluke hrvatske vlade i predsjednik Srbije je na najgori mogući način ocijenio tu rezoluciju, kao mlaku i kao takvu uvredljivu za Srbe – što je politički filigranski dobra poruka crnogorskoj javnosti koja još uvijek ima razuman proevropski stav, ali i poruka premijeru Spajiću koji nije na tom spisku. U hrvatskoj vladi su procijenili da Spajić suštinski ne donosi takve odluke, ali ovo bi moralo da ga probudi iz demagoškog sna ukoliko zaista želi Crnu Goru u EU. Andriji Mandiću i Kneževiću imponuje zabrana ulaska u Hrvatsku jer to korespondira sa njihovom magistralnom politikom koja se kreira u Beogradu da se opstruira Crna Gora.
Najsimpatičnija mi je reakcija Alekse Bečića koji je začuđen što je njemu zabranjen ulazak u Hrvatsku. Na njegovu žalost u hrvatskoj vladi dobro razumiju njegovu ulogu od 30. avgusta 2020, za razliku od većine crnogorskih medija i dijela birača. Dakle, Crna Gora je, u pokušaju da zadovolji interese Beograda, nanijela sebi ogromnu štetu.
POBJEDA: Predsjednica Evropske komisije pohvalila je napredak Crne Gore ka EU, nakon sastanka sa predsjednikom Milatovićem. Da li je Crna Gora realno sljedeća članica EU?
VULETIĆ: Kaže predsjednik Milatović, nakon sastanka sa predsjednicom EK, da Crna Gora mora da iskoristi ponudu za ubrzani put koji im se nudi i da se sastaje već deseti put sa Fon der Lajen. Lijepa izjava, ali kako je uklopiti u njegov govor na obilježavanju ,,oslobađajućeg 30. avgusta“ i sa Joanikijevim sastankom sa američkom ambasadorkom. Milatović još uvijek ima šansu da povede Crnu Goru ubrzano ka EU, ali to mora da radi potpuno drugačije – da prihvati i prizna pozitivne tekovine DPS-a i traži partnerstvo sa snagama koje mogu da mu pomognu u tom poslu. Siguran sam da ih ima u Crnoj Gori.
POBJEDA: Srbija je prva u regionu uvela zabranu ulaska narodnim poslanicima iz Crne Gore, pjevačicama, glumcima, posljednji u nizu takvih skandala se desio hrvatskoj pjevačici Severini… Zašto režim u Srbiji ima potrebu da ponižava ljude iz okruženja, a istovremeno govori kako je žrtva?
VULETIĆ: Nažalost, u Srbiji je to atraktivna dnevna politika. Spiskovi nepoželjnih su potpuni idiotizam ko god da ih je sastavljao. Danas se utrkuju Vulin lično i Vučić preko ,,hrabrih“ opozicionara koji njega optužuju da je izdiktirao te spiskove.
Severina je reagovala gospodski i dostojanstveno. Braneći se rekla je olovnu istinu o Srebrenici, koju nikada nije rekao nijedan poslanik DS-a u vrijeme vlasti, uostalom kao ni sada. Pominjem DS jer se od njih jedino očekivalo da tako nešto urade u vrijeme svoje vlasti. Danas javnost preko društvenih mreža od Severine pravi lidera opozicije, a kada dođu izbori umudre se i podržavaju kilavoradikalsku/ćutološku politiku koju vide kao jedinu moguću alternativu Aleksandru Vučiću. Ne dobijaju medijski prostor ljudi i političari koji su spremni da kažu istinu društvu, a bez istine nema emancipacije jednog društva. Nema u tome sreće ni za Srbiju ni za region.
POBJEDA: Šta je posjeta predsjednika Francuske Emanuela Makrona zaista donijela Srbiji?
VULETIĆ: Posjeta predsjednika Francuske je veoma značajna i lično me je obradovala jer je njegova najjasnija poruku da EU čeka Srbiju i drži nam širom otvorena vrata. To je velika promjena u odnosu na njegovu posjetu Srbiji iz 2019. kada je rekao da proširenje EU nije tema, a ta promjena je posljedica ruske agresije na Ukrajinu. EU je shvatila da mora mnogo ozbiljnije da kontroliše ruske potencijalne proksije, a Srbija sa Vučićem to svakako jeste. Najviše pažnje izazvao je ugovor o kupovini borbenih aviona ,,rafala“. Logično bi bilo da se takav ugovor tumači kao bitno okretanje Srbije ka EU i NATO. Ali da li je to logično sa ovakvim Aleksandrom Vučićem? Zapravo mislim sasvim suprotno. Njemu ne znači ništa bačenih tri milijarde eura iz budžeta kako bi ostavio utisak solidnog partnera Zapadu preko ugovora sa Francuskom. Ukoliko kupljeni ,,rafali“ ne budu funkcionisali u jedinstvenom sistemu bezbjednosti kroz EU i NATO, kako to vidi predsjednik Makron, to će biti za građane Srbije najbesmisleniji trošak. Centralna poruka predsjednika Vučića me navodi na taj zaključak, ponovio je više puta da ga zanima samo vječni put ka EU…
Dodatnu depresiju stvara parlamentarna opozicija uz opozicione medije koji posjetu predsjednika Makrona vide isključivo kao podršku Vučiću, što je diletantski stav koji najviše pomaže upravo Vučiću potvrđujući mu mjeru srpskog društva.
Veoma opasna poruka Joanikija pred izbore – da SPC čuva mir
POBJEDA: SPC se oglasila pred izbore: mitropolit Joanikije sastao se sa američkom ambasadorkom Rajnke i rekao da Crkva ima značajnu ulogu u stvaranju i održavanju atmosfere mira. Kome je upućena poruka budući da je ustoličenje Joanikija izazvalo velike nerede na Cetinju?
VULETIĆ: Joanikije je činovnik beogradske politike, maskiran u mitropolita i dobrom dijelu građana Crne Gore je to jasno. Zašto bi ambasadorka SAD razgovarala sa njim, o čemu oni imaju da pričaju pred bilo koje izbore? Ono što je on rekao nakon sastanka jeste slika poražene politike Srbije. On kaže da njegova crkva i činjenje imaju presudnu ulogu u održavanju atmosfere mira – zamislite tu ulogu! Joanikije hoće reći – ako me ne slušate, mi imamo i drugi kraj batine, možemo i da poremetimo mir. Ovo je veoma opasna poruka Crnoj Gori. Premijer Spajić i predsjednik Milatović, bez obzira što su bili apostoli u Krivokapićevoj vladi, a danas na različitim stranama iste politike, morali bi ozbiljno da analiziraju otkud Joanikije sa ambasadorkom SAD, a posebno njegovu izjavu nakon sastanka. Lako je Joanikiju, on nije odgovoran građanima Crne Gore, a njih dvojica su apsolutno odgovorni.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].