Posljedice stvaranja ,,Frankeštajn Vlade“

1

Autor:
Draško Đuranović
Izvor:
TV E

Kakav truogao nove izvršne vlasti: Milojko Spajić – Andrija Mandić – Ervin Ibrahimović, tri nespojiva sastojka spojena u jednoj ,,rekonstruisanoj“ Vladi koja treba da rekonstruiše Crnu Goru i pretvori je u društvo mrtvih principa! Od danas će, rekonstrukcijom Spajićeve Vlade, praktično biti inaugurisana politička praksa etnopartitokratije izvršne vlasti, koji ugrožava principe građanskog društva.

Kada danas, mimo Poslovnika parlamenta, uz formalnu neustavnost i kršenje Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave – a sve pod maskom izbora i imenovanja – parlamentarna većina izabere rekonstruisanu Vladu Milojka Spajića, Crna Gora će napraviti politički eksperiment nepoznat u njenoj trodecenijskoj istoriji višestranačja.

Biće to i povezivanje nevezivog, nešto nezabilježeno u Evropi tokom posljednje tri decenije.

NAJBROJNIJA VLADA

Nakon što je Glavni odbor Bošnjačke stranke Ervina Ibrahimovića, sve pozivajući se na stranačke principe i etiku u politici, gotovo jednoglasno izabrao saradnju sa proruskim i prosrpskim strankama čiji su lideri bili gromoglasni zastupnici četničke ideologije i velikosrpskog projekta, premijer Spajić je morao da se bavi koalicionom kombinatorikom, da ,,izmišlja“ nove resore, da vadi pojedine direktorate iz postojećih i kreira nova ministarstva…

Teško da su glasači Bošnjačke stranke mogli pretpostaviti, u danu kada su davali na izborima glas partiji Ervina Ibrahimovića, da su istovremeno glasali za postizborni savez u izvršnoj vlasti sa Andrijom Mandićem i Milanom Kneževićem, ovdašnjoj posluzi Aleksandra Vučića i ljubiteljima lika i djela Vladmira Putina.

Ali, to je nova crnogorska realnost i brojne dramatične posljedice se već danas daju naslutiti.

Prije svega, neka vrsta kurioziteta: rekonstruisana 44. Vlada Crne Gore biće u startu svojevrsni rekorder – imaće čak 30 ministarskih resora i time postati najbrojnija izvršna vlast jedne od najmalobrojnijih evropskih država.

Za usporedbu: Vlada Austrije, države koja ima 8,3 miliona stanovnika, ima kanecelara i još 13 ministara; sličan broj ministarstava ima i Belgija, koja ima 10,7 miliona stanovnika i vladu od premijera i 14 ministara; aktuelne vlade Poljske i Danske imaju po 19 članova, uključujući i premijere…

ETNOPARTITOKRATIJA

Ali, to je tek djelić nove političke priče u Crnoj Gori, nove realnosti na koju će morati da se navikavaju i građanske partije i građanski aktivisti.

Osim što će Vlada Milojka Spajića biti ministrima najbrojnija u Evropi, biće istovremeno neprirodan spoj političkih suprotnosti: savez stranaka koje su podržavale velikosrpsku ideologiju krvi i tla, čiji lideri negiraju genocid u Srebrenici, kao i partija manjinskih naroda, Bošnjačke stranke i partija Albanaca, koji su do sada makar formalno zagovarali politiku građanske i multikulturalne Crne Gore.

Kakav truogao: Milojko Spajić – Andrija Mandić – Ervin Ibrahimović, tri nespojiva sastojka spojena u jednoj ,,rekonstruisanoj“ Vladi koja treba da rekonstruiše Crnu Goru i pretvori je u društvo mrtvih principa!

Od danas će, rekonstrukcijom Spajićeve Vlade, praktično biti inaugurisana politička praksa etnopartitokratije izvršne vlasti, koji ugrožava principe građanskog društva. Biće to izvršna vlast spajanja nacionalnih stranaka u jedan amalgam nalik političkoj Frankeštajn kreaturi.

IMA (LI) NAS?

Ali, to je tek djelić slike iz bliske budućnosti. Koja već sada djeluje kao neka vrsta političkog ruganja onoj referendumskoj ideji o stvaranju moderne, građanske države: u rekonstruisanoj, 44 Vladi Crne Gore, biće mjesta za sve – osim za građanske partije. I za Crnogorce!

Da li ta i takva Vlada zaista može biti na putu za Evropu; da li ta i takva vlast – kojoj su stranački, grupni i lični interesi važniji od političke etike i budućnosti države – može biti garant građanskog društva u Crnoj Gori?

To su samo retorička pitanja: što duže bude trajala ,,rekonstruisana Frankeštajn“ Vlada Milojka Spajića, Crna Gora će sve više ličiti na vještački skrojeno političko čudovište.

Zato Crna Gora mora, vrlo brzo, pokazati svoje građansko lice i dati precizan i snažan politički odgovor na ove pokušaje rastakanja ideje građanskog društva i dijeljenja države u partijske nacionalne torove.

Da, to je ono staro a uvijek novo pitanje: ima li nas da povičemo da nas Evropa čuje – No pasaran?

1 KOMENTAR

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].