Poslanik EP: Crna Gora u ćorsokaku, važno je naći izlaz iz krize

0

Poslanik holandskog parlamenta iz redova najveće političke grupacije Narodne partije za slobodu i demokratiju Jeroen van Vajnharden (Jeroen van Wijngaarden) ocijenio je u intervjuu za Pobjedu da se Crna Gora nalazi u političkom ćorsokaku.

Kriza u zemlji prijeti napretku, važno je da stranke riješe svoje nesuglasice i zajedno rade za bolju budućnost Crne Gore – kazao je Van Vajnharden.

On je nedavno predložio rezoluciju kojom poziva svoju vladu da se u Briselu založi za privremenu suspenziju bezviznog režima za Srbiju.

Van Vajnharden kaže da je pomenuta rezolucija pokušaj da se izvrši pritisak na Vučića da promijeni spoljnu politiku Srbije.

POBJEDA: Predstavnički dom Holandije usvojio je rezoluciju kojom poziva svoju vladu da se u Briselu založi za privremenu suspenziju bezviznog režima za Srbiju. Ovaj prijedlog je došao od Vas i Vašeg kolege. Šta je razlog zbog kojeg ste pokrenuli pomenutu rezoluciju?

VAN VAJNHARDEN: Cilj rezolucije je da se Vladi Srbije pošalje jasan signal da svoju viznu politiku uskladi sa EU. U trenutku pisanja, zapadnobalkanska ruta za migracije je jedan od glavnih načina na koji se ilegalna migracija odvija u Evropsku uniju. Holandija je odredište za mnoge od ovih migranata. Potrebno je dalje usklađivanje Srbije sa viznom politikom EU kako bi se osiguralo da zapadnobalkanska ruta prestane da bude jedna od glavnih ruta za ilegalne migrante u EU.

Pored toga, Srbija je pokazala značajno nazadovanje kada je u pitanju usklađivanje sa evropskom spoljnom i bezbjednosnom politikom. Sve dok Vlada Srbije i dalje odbija da sankcioniše Rusiju, trebalo bi da dovodimo u pitanje validnost bezviznog putovanja u EU.

POBJEDA: Očekujete li da bi Vlada mogla da usvoji tu rezoluciju?

VAN VAJNHARDEN: Ne mogu da predviđam budućnost, mada se nadam da će se Vlada složiti sa mojom rezolucijom. Ministar spoljnih poslova je zatražio da se rezolucija zadrži dok Ministarstvo spoljnih poslova ne iznese ocjenu Vlade Srbije o evropskim integracijama. Moraću da sačekam ovu procjenu da bih odgovorio na vaše pitanje.

POBJEDA: Kakvu reakciju očekujete iz Brisela?

VAN VAJNHARDEN: Ocjena Evropske komisije u Paketu proširenja za 2022. o viznom usklađivanju Srbije bila je prilično negativna. Evropska komisija je pomenula njihovu zabrinutost i u raznim drugim dokumentima i izjavama. Nadamo se da će institucije EU prihvatiti stav našeg parlamenta i pojačati pritisak na Srbiju da se uskladi sa viznom politikom EU.

POBJEDA: Koliko je opasno imati na Balkanu državu koja u današnjem geopolitičkom kontekstu ima bliske odnose sa Rusijom?

VAN VAJNHARDEN: Zapanjujuće je da Vlada Srbije izražava ambiciju da postane članica EU, a da pritom zadrži dobre odnose sa agresorom u najvećem evropskom ratu od Drugog svjetskog rata. Kako su mnogi rekli, ruski napad na Ukrajinu je prekretnica u istoriji. Upravo sada, pitanje na koje sve države i njihove vlade moraju da odgovore jeste na kojoj strani istorije žele da budu, na strani agresora ili na strani koja se bori za evropske vrijednosti.

POBJEDA: Ako bi se politička kriza u Crnoj Gori nastavila, da li biste i za našu zemlju predložili sličnu rezoluciju, imajući u vidu nedavne prijetnje Brisela da bi pregovori sa EU mogli biti blokirani?

VAN VAJNHARDEN: Ne želim da spekulišem o tome. Morali smo biti strogi i pošteni prema članovima i kandidatima, a posljedice za ozbiljno nepoštovanje uvijek treba da budu u zakonskom okviru. Veliki dio srpskog naroda zna da pripada Evropi. Kritikujemo migraciju i spoljnu politiku Vučićeve vlade, a ne naroda Srbije. Nadam se da će sve veći pritisak na gospodina (Aleksandra) Vučića pomoći da se promijeni kurs srpske vlade. Čekamo u željnom iščekivanju.

POBJEDA: Crna Gora je u političkom ćorsokaku i suočava se sa ozbiljnom političkom krizom. Može li trajno da bude narušen njen evroatlantski put?

VAN VAJNHARDEN: Crna Gora ima jasnu ambiciju i treba pohvaliti spremnost za dalju integraciju u EU. Iako postoji politički ćorsokak u Crnoj Gori, zemlja je uspjela ostvariti napredak kada je u pitanju borba protiv korupcije i organizovanog kriminala; ovo se pominje u svim izvještajima Evropske komisije o proširenju. Za mene ovo ukazuje na spremnost Crne Gore da se pridruži EU, uprkos političkom ćorsokaku. Međutim, kriza u zemlji prijeti napretku, važno je da stranke u Crnoj Gori riješe svoje nesuglasice i zajedno rade za bolju budućnost Crne Gore.

„Otvoreni Balkan“ je nepotrebna alternativa EU

POBJEDA: Srbija je jedna od zemalja koje su pokrenule inicijativu „Otvoreni Balkan“, koja trenutno uključuje još dvije balkanske države. Kakav je Vaš stav o ovoj inicijativi i da li smatrate da Crna Gora treba da bude dio nje?

VAN VAJNHARDEN: Prvo, kao suverena država, Crna Gora i njen narod su sposobni da odluče kojim putem da krenu. Ipak, pridruživanje takvoj inicijativi uvijek može imati ogromne implikacije, koje ne treba potcjenjivati. Evropski put Zapadnog Balkana se ne smije zaboraviti, regionalna saradnja je uvijek dobrodošla, ali se inicijativa „Otvoreni Balkan“ može posmatrati kao nepotrebna alternativa u odnosu na buduće članstvo zemalja Zapadnog Balkana u EU. Štaviše, ova inicijativa je ograničena samo na Albaniju, Srbiju i Sjevernu Makedoniju. Stoga bi „Otvoreni Balkan“ mogao dodatno da poveća regionalne podjele, posebno između Srbije i Kosova ili Crne Gore i Srbije, i drugih koji ostaju van inicijative. Pored toga, često se tvrdi da je inicijativa „Otvoreni Balkan“ uglavnom profitabilna za Srbiju, zbog velike srpske privrede u poređenju sa drugim zemljama u regionu.

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].