POPIS ILI OTPIS

0

 Piše: Božidar PROROČIĆ, književnik i publicista

Kampanja koju su portparoli “srpskog sveta“ vodili tokom svih ovih mjeseci doživljava svoj vrhunac u obliku mnogobrojnih marioneta, kako crkvenih tako i političkih “kraljeva“, koji imaju samo jedan cilj – da destabilizuju i unište građansku, multietničku i proevropsku Crnu Goru. Jer, ona je sama u njihovim očima samo paravan za ostvarivanje mračnih nacional-šovinističkih ciljeva u rušenju njene viševjekovne državnosti. U Crnu Goru se dolazi kako bi se pružila podrška mračnim liderima i njihovim još mračnijim ciljevima koji su pred njima. Politizacija procesa: U situacijama đe postoji politička agenda zasnovana na velikosrpskom nacionalizmu, postoji realna prijetnja da se popis stanovništva instrumentalizuje kako bi se ostvarili politički ciljevi. To će svakao uključiti pritisak na popisivače da bilježe određene podatke u korist velikosrpskih nacionalista. Velikosrpske manipulacije i njeni nacionalistički pokreti će težiti da manipulišu demografskim podacima kako bi prikazali veći broj svojih pristalica i time stvorili lažnu sliku o stvarnoj etničkoj strukturi stanovništva u Crnoj Gori. Manjebrojni narodi sigurno će biti izloženi političkoj manipulaciji tokom popisa, đe se rezultati koriste za ostvarivanje političkih ciljeva većinske grupe to jest aktuelne vlasti. To će dovesti do netačnih podataka i nepravednih političkih odluka. Manjebrojni narodi se već suočavaju sa pritiscima da se izjašnjavaju kao dio većinske kulture ili etničke grupe. Ovo nesumljivo dovodi do gubitka kulturnog identiteta i jezika manjebrojnih naroda. Najbolji primjer toga su brojni bilbordi na kojima su istaknuti Hrvati kroz istoriju lažno predstavljeni kao istaknuti Srbi, što je notorna laž koja nam se plasira. Ova pogrešna reprezentacija nije samo problematična zbog netačnih informacija koje se šire, već takođe podstiče nesporazume i  može donijeti konflikte između različitih etničkih grupa. Za očuvanje mira i međuetničkog razumijevanja, neophodno je da se ta lažna predstava ispravi i da se promovišu tačne informacije o istorijskim ličnostima i događajima.

 CRNOGORCI I MANJEBROJNI NARODI NA UDARU

Jedina želja i cilj velikossrpskih nacionalista iz mračnog bastiona koji se zove “srpski svet“ je dominacija velikosrpskih nacionalista nad Crnogorcima što može dovesti do suptilnog gubljenja crnogorskog nacionalnog identiteta. Ovaj proces poznat je u istoriji kao prinudna asimilacija i nametanje srpskog identiteta. Ovaj proces, poznat u istoriji kao prinudna asimilacija i nametanje srpskog identiteta, predstavlja ozbiljnu prijetnju crnogorskoj kulturi, jeziku i nasleđu. Prinudna asimilacija se sastoji od različitih taktika koje ciljaju na potiskivanje crnogorskog identiteta. To uključuje promovisanje srpskog jezika, istorije i kulture kao dominantnih u školama, medijima i društvu. Takođe, crnogorska kultura i tradicija se često minimiziraju ili obezvrjeđuju, što dovodi do gubljenja starih običaja i kulturnih praksi. Nametanje srpskog identiteta često ide ruku pod ruku sa političkom pritiskom i diskriminacijom. Crnogorskim građanima su već otežani pristup zapošljavanju, političkim funkcijama ili drugim resursima ukoliko ne prihvataju srpski identitet i to gledamo svaki dan. Ovakva dominacija velikosrpskih nacionalista ima potencijalne ozbiljne posljedice. Prvo, to može dovesti do gubitka kulturne različitosti na prostorima Zapadnog Balkanu, što bi predstavljalo ozbiljan udarac za region koji je poznat po svojoj bogatoj kulturi. Drugo, to može uzrokovati političke tenzije i nestabilnost u Crnoj Gori. Treće, ovakva situacija može izazvati etničke konflikte. Da bi se spriječila ova opasnost, međunarodna zajednica, kao i sami Crnogorci, moraju pažljivo pratiti razvoj situacije i promovisati svoj kulturni identitet i jezik. Bojkotovanje popisa može se viđeti kao legitimni oblik političkog protesta i način da se iskaže neslaganje s trenutnim političkim pravcem u Crnoj Gori. U zaključku, pitanje popisa ili otpisa u Crnoj Gori nosi duboke političke, etničke i socijalne implikacije. Odluka o bojkotu nije laka, ali za mnoge Crnogorce i pripadnike manjebrojnih naroda predstavlja jedini legitimni način izražavanja zabrinutosti i nezadovoljstva trenutnim stanjem u Crnoj Gori, koja sve dublje tone u ponor zvani “Velika Srbija.“ Osim ozbiljnih unutrašnjih posljedica, ova situacija nosi i znatne opasnosti po regionalni mir i stabilnost Zapadnog Balkana. Da bi se izbjegle ove ozbiljne opasnosti, ključno je da međunarodna zajednica, uključujući Evropsku uniju, prati situaciju u Crnoj Gori i da čine napore kako bi se osigurala stabilnost i mir u regionu. Borba malih naroda je jako lijepo definisana autorskoj knjizi Erica J. Hobbsa “Nacije i Nacionalizam“ u kojoj se lijepo kaže: “Dinamika između velikih nacija i malih naroda često je oblikovana sukobom interesa. Velike nacije često teže dominaciji i proširenju svojeg uticaja, dok mali narodi brane svoju suverenost i kulturnu jedinstvenost.“

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].