Pomorski fakultet u Kotoru – centar obrazovnog i naučnoistraživačkog rada

0
Pomorski fakultet u Kotoru

Pomorski fakultet u Kotoru intenzivnim aktivnostima postao je svojevrsni centar obrazovnog i naučnoistraživačkog rada, ocijenio je dekan te univerzitetske jedinice Špiro Ivošević.

On je za web portal Univerziteta Crne Gore kazao da je realizacijom niza naučnoistraživačkih projekata sa partnerima iz inostranstva, srodnim obrazovnim i privrednim institucijama, Fakultet obezbjedio opremu za bogati obrazovni i naučnoistraživački rad.

Ivošević je kazao da su nabavljeni su između ostalog nabavljeni nautički i brodomašinski simulatori, simulator širenja naftnih mrlja u moru i da su osposobljene radionice, laboratorije i računarski centar.

On je kazao da se trenutno adaptira krov i gradi potkrovlje, čime će se dobiti novi prostori u kojima će biti afirmisane već započete aktivnosti.

Ivošević je naveo da je uspostavljanje međunarodne saradnje sa srodnim institucijama u okruženju i šire jedan od osnovnih principa rada i funkcionisanja Pomorskog fakulteta Kotor.

“Zaključeno je i ostvareno niz ugovora o saradnji sa pomorskim fakultetima iz inostranstva – Split, Portorož, Valona, Konstanca, Barselona, NTNU Norveška – te sa raznim privrednim subjektima čija je djelatnost pomorstvo”, kazao je Ivošević.

On je ocijenio da je student, koji je završio jedan od studijskih programa Pomorskog fakulteta Kotor, spreman za tržište rada u smislu stečenih znanja, vještina i kompetencija, ali i za samostalni i timski rad.

“Nastavni planovi i programi na osnovnim akademskim studijskim programima Nautika i pomorski saobraćaj, Brodomašinstvo i Pomorska elektrotehnika su usaglašeni sa zahtjevima Međunrodne pomorske organizacije (IMO), pri čemu su jasno definisani ishodi učenja”, rekao je Ivošević.

On je objasnio da je Pomorski fakultet uporedo sa neophodnom međunarodnom sertifikacijom nastavnih planova i programa, obavezana i da usklađuje rad sa zahtjevima sistema kvaliteta prema standardima Svjetske organizacije za standarde (ISO).

Prema njegovim riječima, studenti u toku studiranja stiču neophodna teorijska, ali prije svega praktična znanja praktičnim vježbama sa kapetanima, upraviteljima stroja, a od skoro i oficirima elektrotehnike organizovanjem vježbi na brodovima u toku kojih se upoznaju sa principima rada službe mašine i palube.

“Studenti savladavaju osnove sigurnosti i bezbjednosti na brodu, spašavanja u slučaju opasnih situacija, upoznaju se sa radom brodskih motora i drugim bitnim elementima rada na brodu”, naveo je Ivošević.

MINA

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].